Wereldbank: wereldeconomie kan dit jaar 4 procent groeien
WASHINGTON (ANP) - De wereldeconomie kan dit jaar met 4 procent groeien, na een krimp met 4,3 procent in 2020. Dat zegt de Wereldbank die wel wijst op risico's voor die groeiraming door verder stijgende coronabesmettingen en vertragingen bij de uitrol van vaccins. In dat scenario zou de groei van de wereldwijde economie dit jaar beperkt blijven tot 1,6 procent.
Maar als de pandemie snel onder controle wordt gebracht, met een voorspoedig vaccinatieproces kan de groei juist uitkomen op bijna 5 procent, aldus het instituut. Al met al zijn er dus zeer veel onzekerheden over de prognoses, erkent de Wereldbank. De krimp over 2020 lijkt wel wat minder ernstig dan eerder gedacht.
De economie van de Verenigde Staten, 's werelds grootste, zou dit jaar met 3,5 procent moeten groeien, na een neergang met 3,6 procent vorig jaar. Voor de eurozone wordt door de Wereldbank een plus van 3,6 procent voorspeld, na een min van 7,4 procent in 2020. Voor de economie van Japan, de derde van de wereld, zou dit jaar een groei met 2,5 procent te zien moeten zijn. Dat was een daling met 5,3 procent afgelopen jaar.
De economie van China, de tweede van de wereld, kan dit jaar volgens de Wereldbank met 7,9 procent groeien. China zou in 2020 met 2 procent zijn gegroeid, waarmee het land de enige grote economie in de wereld is die afgelopen jaar groei kon laten zien.
President David Malpass van de Wereldbank zegt dat overheden wereldwijd met enorme uitdagingen te maken hebben bij onder meer gezondheidszorg, schulden en begrotingen. Hij roept op tot hervormingen om zo investeringen aan te jagen en de economie verder te stimuleren.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
3 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
58 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt het Amerikaanse dreigement om zijn land en andere Europese landen een heffing op te leggen en noemt het "helemaal verkeerd". President Donald Trump wil met een importheffing van 10 procent bereiken dat ze akkoord gaan met de Amerikaanse inlijving van Groenland.
1 uur geleden