Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wereldbank: wederopbouw Oekraïne kost nu 524 miljard dollar

Wereldbank: wederopbouw Oekraïne kost nu 524 miljard dollar

WASHINGTON (ANP/RTR) - De kosten voor de wederopbouw en het economisch herstel van Oekraïne door de nu drie jaar durende oorlog met Rusland zijn gestegen tot minstens 524 miljard dollar. Dat becijfert de Wereldbank in een nieuw rapport, in samenwerking met de Verenigde Naties, de Europese Commissie en de Oekraïense overheid. Een jaar geleden werd nog een bedrag van 486 miljard dollar gemeld.

De stijging van de kosten hangt vooral samen met de grotere schade aan de energie-infrastructuur van Oekraïne, zoals energiecentrales, verdeelstations en stroomnetwerken. Daar is sprake van een stijging van de schade met 70 procent in vergelijking met vorig jaar, aldus de onderzoekers. Rusland valt die energie-infrastructuur vaak aan met raketten en drones, bijvoorbeeld om de bevolking te demoraliseren.

De grootste fysieke schadepost is voor het herstel van huizen en appartementen van het oorlogsgeweld. Daarvoor wordt nu een bedrag van 84 miljard dollar geschat. Naar schatting is ongeveer 13 procent van de huizen in Oekraïne verwoest, wat meer dan 2,5 miljoen huishoudens treft.

Miljarden voor ruimen van puin

Andere grote kosten zijn de wederopbouw van bijvoorbeeld bruggen, wegen, bedrijven en landbouw. Daarnaast zijn miljarden nodig om puin te ruimen. De regio's die het dichtst bij de frontlinie liggen, hebben daarbij de grootste schade opgelopen. In de ramingen zijn verder ook kosten meegenomen door het verlies van bijvoorbeeld inkomen doordat mannen aan het front vechten en bedrijven inkomsten uit handel hebben verloren.

Wereldbank-bestuurder Antonella Bassani zegt dat Oekraïne "ongelooflijke weerbaarheid" blijft laten zien tegen de enorme schade en het menselijk lijden door de oorlog. VN-functionaris Matthias Schmale stelt dat de "werkelijke kosten van de oorlog" worden gemeten in het verlies van levens en levensonderhoud van de bevolking in Oekraïne.

Meer uit Financieel

UnitedHealth keldert op Wall Street na onverwacht vertrek topman

NEW YORK (ANP) - UnitedHealth Group is dinsdag flink onderuitgegaan op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse zorgconcern heeft onverwacht topman Andrew Witty vervangen door voormalig topman Stephen Hemsley. UnitedHealth kelderde 17,8 procent.

22 minuten geleden
Google kondigt grootste Android-update in jaren aan

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google heeft dinsdag de grootste update van zijn besturingssysteem Android in jaren aangekondigd. Android is het meest gebruikte besturingssysteem ter wereld en zit bijvoorbeeld in smartphones van Samsung, Oppo, Xiaomi en de eigen Pixel-smartphones.

1 uur geleden
Knot: onafhankelijkheid centrale banken eurozone niet onder druk

AMSTERDAM (ANP) - President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) maakt zich geen zorgen over de onafhankelijkheid van centrale banken in de eurozone. "In het eurogebied voelen we ons helemaal niet onder druk staan, want ik denk dat we van alle centrale banken wereldwijd waarschijnlijk de sterkste wettelijke onafhankelijkheid hebben die mogelijk is", zei hij dinsdag tijdens een bijeenkomst van de Foreign Bankers' Association (FBA) in Amsterdam.

3 uur geleden
AEX eindigt hoger, laadpalenmaker Alfen fors onderuit

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam sloot dinsdag opnieuw hoger. Beleggers waren wel terughoudender geworden, na de opluchting maandag over de afspraken tussen de Verenigde Staten en China om de importheffingen op elkaars goederen flink te verlagen. Laadpalenmaker Alfen ging fors onderuit bij de kleinere fondsen op het Damrak na tegenvallende resultaten en vooruitzichten. Het bedrijf raakte meer dan een kwart van zijn beurswaarde kwijt.

4 uur geleden
Microsoft schrapt duizenden banen, vooral in managementlagen

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Softwareconcern Microsoft gaat duizenden banen schrappen, met name in de hogere managementlagen. Volgens een woordvoerder gaat het om minder dan 3 procent van het totale personeelsbestand. Microsoft had eind juni wereldwijd 228.000 medewerkers in dienst.

5 uur geleden
Minister VS: EU heeft mogelijk een 'collectief actieprobleem'

RIYADH (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent stelt dat de Europese Unie mogelijk een "collectief actieprobleem" heeft en dat lidstaten niet op één lijn zitten om deals te sluiten. Dat belemmert de handelsbesprekingen die het landenblok voert met de Verenigde Staten. Dit zei Bessent dinsdag.

5 uur geleden
Eurocommissaris: Russische economie slechter dan Russen zeggen

BRUSSEL (ANP) - De Russische economie staat er veel slechter voor dan de Russen zelf zeggen, aldus Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie). Onderzoek van het Stockholm Institute of Transition Economics, dat dinsdag is besproken op een vergadering van de EU-ministers van Financiën, wijst dat uit. "Hun analyse benadrukt de onbetrouwbaarheid van Russische statistieken. De Russische economie presteert niet zo goed als de officiële statistieken suggereren", zei Dombrovskis na afloop.

5 uur geleden