Wereldbank voorziet stilvallen economische groei in eurozone
WASHINGTON (ANP/RTR) - De economische groei van de eurozone valt dit jaar waarschijnlijk stil door de overal flink opgelopen prijzen, in combinatie met hogere rentetarieven, lagere investeringen en verstoringen als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Dat voorspelt de Wereldbank, die in nieuwe ramingen een stuk somberder is geworden over de wereldeconomie als geheel.
's Werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking rekent nu op een nulgroei voor het eurogebied. Bij de vorige raming in juni vorig jaar werd op een plus van 1,9 procent gerekend. In de Verenigde Staten zal de aanwas van de economie ook flink terugvallen, is de voorspelling. Daar houdt de Wereldbank het vooralsnog op een plus van 0,5 procent.
Alles bij elkaar heeft de VN-organisatie zijn prognoses voor 95 procent van de ontwikkelde economieën naar beneden bijgesteld. In opkomende markten en ontwikkelingslanden pakt de groei waarschijnlijk nog wel iets hoger uit, maar ook voor deze groep zijn de cijfers in bijna 70 procent van de gevallen lager dan eerder geraamd.
Slechts 1,7 procent groei
De wereldeconomie als geheel laat volgens de Wereldbank dit jaar waarschijnlijk maar 1,7 procent groei zien, gevolgd door een plus van 2,7 procent in 2024. De deskundigen van de bank denken wel dat de inflatie niet eindeloos extreem hoog blijft, maar op een gegeven moment zal matigen. Maar voorlopig zal het tempo van de prijsstijgingen wel duidelijk hoger blijven dan gebruikelijk voor de coronapandemie.
Het rapport biedt ook een eerste alomvattende inschatting van de vooruitzichten op middellange termijn voor de investeringen in opkomende markten en ontwikkelingslanden. De Wereldbank denkt dat deze tot en met 2024 gemiddeld waarschijnlijk maar met 3,5 procent groeien. Dat is minder dan de helft van het groeitempo dat in de voorbije twee decennia gebruikelijk was.
Ernstige zorgen
Dat laatste kan nog wel eens een groot probleem worden, denkt Wereldbank-econoom Ayhan Kose. Hij spreekt van een "ernstige zorg" omdat terughoudendheid op het gebied van investeringen veelal niet veel goeds voorspelt voor de handel en productiviteit, waardoor de vooruitzichten in brede zin niet zo rooskleurig worden. "Zonder sterke en aanhoudende investeringsgroei is het eenvoudigweg onmogelijk om zinvolle vooruitgang te boeken bij het bereiken van bredere ontwikkelings- en klimaatgerelateerde doelen", waarschuwt de econoom.
De Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs liet dinsdag weten geen recessie meer te verwachten voor de eurozone, onder meer geholpen door de sterk gedaalde gasprijzen. Economen van Goldman Sachs rekenen nu voor dit jaar op een groei van 0,6 procent, terwijl eerder een kleine min van 0,1 procent was voorspeld. "We blijven van mening dat de groei zwak zal zijn in de wintermaand vanwege de energiecrisis, maar we gaan niet meer uit van een technische recessie", aldus Goldman Sachs.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse cementfabrikant Lafarge is door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan het financieren van terrorisme en het schenden van Europese sancties. Het bedrijf hield in het noorden van Syrië een fabriek draaiende tijdens de burgeroorlog. Volgens de rechtbank betaalde Lafarge daarvoor geld aan jihadistische groepen, waaronder IS.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil volgende week woensdag een serie maatregelen presenteren om de hoge energieprijzen tegen te gaan. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na overleg met alle Eurocommissarissen. De maatregelen worden donderdag besproken door de EU-leiders, die dan bij elkaar zijn voor een informeel overleg op Cyprus.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizen van bijna een half miljoen woningeigenaren hebben een hoog risico op funderingsproblemen of een mogelijke kwetsbare fundering. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De hoogste risico's spelen bij de bijna 220.000 huizen van meer dan 120.000 eigenaren. Hun funderingsproblemen moeten volgens de toezichthouder worden hersteld.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.
5 uur geledenSINGAPORE (ANP) - Ralph Hamers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van Banking Circle Group, een in Singapore gevestigd financieel technologieplatform. Hij start op 20 april.
6 uur geleden