Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wereldbank voorziet minder groei en waarschuwt voor voedselprijs

Wereldbank voorziet minder groei en waarschuwt voor voedselprijs

WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank heeft zijn voorspellingen voor de wereldeconomie verlaagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. 's Werelds grootste organisatie voor ontwikkelingssamenwerking waarschuwt daarbij dat de flinke stijging van de prijs van kunstmest later dit jaar kan doorwerken in de voedselprijzen. In armere landen kan dat producten onbetaalbaar maken voor gewone burgers.

Voor dit jaar rekent de Wereldbank nu op 2,5 procent groei van de wereldeconomie, na een plus van 2,9 procent vorig jaar. Bij de vorige raming in januari voorspelden kenners van de bank nog 2,6 procent groei in 2026. Voor twee derde van alle economieën zijn de prognoses naar beneden bijgesteld.

Dit komt vooral door de afsluiting van de Straat van Hormuz. Daardoor zijn brandstoffen flink in prijs gestegen en dreigt het leven in algemene zin een stuk duurder te worden. Vooral landen rond de Perzische Golf worden economisch geraakt, maar ook in veel ontwikkelingslanden zakt de groei van de economie naar verwachting behoorlijk terug.

Voedseltekorten

Volgens de Wereldbank trekt de mondiale economische groei volgend jaar waarschijnlijk wel weer aan tot 2,8 procent. Maar daarmee blijft de groei in historisch perspectief laag. De Wereldbank waarschuwt ook dat de voorspellingen nog erg onzeker zijn. Bij een langdurige verstoring van de olie- en gasleveringen uit het Midden-Oosten zou de wereldwijde groei dit jaar zomaar veel harder kunnen terugvallen en zou de inflatie ook harder toenemen.

Eind vorige maand zei Wereldbank-topbestuurder Paschal Donohoe al dat er binnen de bank grote zorgen zijn over de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", verklaarde hij in gesprek met het ANP. Donohoe, die tot eind vorig jaar nog Eurogroep-voorzitter was, waarschuwde dat er ook kans is op voedseltekorten, bijvoorbeeld als boeren door de situatie niet voldoende gewassen kunnen planten.

De Wereldbank heeft, naast adviezen, voor de korte termijn 50 miljard tot 60 miljard dollar beschikbaar om ontwikkelingslanden te helpen bij het verzachten van de pijn. Die leningen kunnen worden gebruikt voor gerichte steun aan mensen die in de problemen komen. Als het conflict en de economische gevolgen ervan aanhouden, kan de Wereldbank dit bedrag eventueel opschalen tot 100 miljard dollar.

Meer uit Financieel

Franse rederij: enorm containerschip door Straat van Hormuz

PARIJS (ANP/RTR) - Het enorme containerschip Galapagos van de Franse rederij CMA CGM is zondagochtend door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens CMA CGM is dat een belangrijke mijlpaal. Het onder de Franse vlag varende schip met een lengte van 366 meter is afkomstig uit de Verenigde Arabische Emiraten.

9 uur geleden
Nieuwe Fed-voorzitter Kevin Warsh naar ECB-forum in Portugal

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank, Kevin Warsh, gaat komende week naar het jaarlijkse forum van de Europese Centrale Bank (ECB) in het Portugese Sintra. Dat wordt zijn eerste publieke optreden buiten de Verenigde Staten. Warsh nam in mei het voorzitterschap van de Federal Reserve over van Jerome Powell, die twee termijnen heeft gediend.

10 uur geleden
Australië scherpt verbod op sociale media voor kinderen aan

SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.

1 dag geleden
Experts: olieprijzen niet per se fors omhoog na nieuwe aanvallen

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.

1 dag geleden
Krant: Porsche wil deel productie terug naar Duitsland halen

STUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.

1 dag geleden
FT: Apple wil chips kopen van Chinese maker op zwarte lijst

CUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.

1 dag geleden
VS staan beperkte toegang tot AI-model van Anthropic toe

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.

1 dag geleden