Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wereldbank: vooruitzichten opkomende landen zwakst sinds 2000

Wereldbank: vooruitzichten opkomende landen zwakst sinds 2000

WASHINGTON (ANP) - Opkomende economieën, waaronder China, India en Brazilië, sluiten het eerste kwart van de 21e eeuw af met de zwakste groeivooruitzichten voor de langere termijn sinds 2000. Daarop wijst de Wereldbank in een nieuw rapport. Ook nu de wereldeconomie zich de komende twee jaar lijkt te stabiliseren, halen opkomende economieën naar verwachting de meest ontwikkelde landen langzamer in dan eerder.

Volgens de Wereldbank kenden opkomende economieën in het eerste decennium van deze eeuw nog de snelste groei sinds de jaren zeventig, met gemiddelden rond de 6 procent per jaar. Maar na de wereldwijde financiële crisis van 2008 en 2009 begon hun vooruitgang te haperen. In het tweede decennium zakte de gemiddelde jaargroei naar zo'n 5 procent.

De laatste jaren zijn er wereldwijd ook allerlei handelsbeperkingen bijgekomen die verdere progressie in de weg staan. Sinds 2014 ligt de gemiddelde groei van het inkomen per hoofd van de bevolking in opkomende economieën, met uitzondering van China en India, een half procentpunt lager dan in de rijkste landen, becijferde de Wereldbank verder. Dat betekent dat de kloof tussen arm en rijk groter wordt.

Armoede en ontwikkelingsdoelen

De Wereldbank voorspelt dat de wereldeconomie in zowel 2025 als 2026 met 2,7 procent groeit, hetzelfde tempo als in 2024, terwijl de inflatie en de rentes geleidelijk zullen dalen. De groei van opkomende economieën blijft de komende twee jaar naar verwachting stabiel op ongeveer 4 procent. Dit betekent echter een zwakkere groei dan voor corona. Het is volgens de Wereldbank ook waarschijnlijk onvoldoende om armoede goed aan te pakken en bredere ontwikkelingsdoelen te halen.

"De komende 25 jaar zullen voor opkomende economieën een zwaardere dobber worden dan de afgelopen 25 jaar", voorspelt Wereldbank-hoofdeconoom Indermit Gill. "De meeste factoren die ooit hun opkomst bevorderden, zijn verdwenen."

Klimaatverandering

In plaats daarvan hebben de landen te maken met onder meer een hoge schuldenlast, zwakke investeringen en stijgende kosten door de klimaatverandering. Daar komt bij dat toenemende handelsspanningen de wereldwijde economische groei zomaar een extra knauw kunnen geven.

"In de komende jaren zullen opkomende economieën een nieuw draaiboek nodig hebben dat de nadruk legt op binnenlandse hervormingen om particuliere investeringen te versnellen, handelsrelaties uit te breiden en een efficiënter gebruik van kapitaal, talent en energie te bevorderen", aldus Gill.

Meer uit Financieel

Moederbedrijf Booking.com ziet reisvraag afzwakken door onrust

NORWALK (ANP) - Booking Holdings, het Amerikaanse moederbedrijf van onder meer Booking.com, heeft minder omzet en winst geboekt in het afgelopen kwartaal. De vraag naar reizen zwakte volgens het reisbedrijf tegen het einde van het afgelopen kwartaal wat af. Dat kwam volgens Booking Holdings onder andere door onrust in enkele Europese steden, zoals in Parijs en door het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten.

5 uur geleden
Wall Street sluit overwegend hoger na herstel techaandelen

NEW YORK (ANP) - Wall Street is dinsdag overwegend hoger gesloten. Nadat techaandelen maandag flink onder druk stonden, toonden de grote bedrijven dinsdag weer herstel. Beleggers deden het verder rustig aan in aanloop naar de uitslagen van midterms in de Verenigde Staten. Bij de verkiezingen dreigt de Republikeinse Partij van president Donald Trump de meerderheid in beide huizen van het Congres te verliezen. Een meerderheid van de Democraten in beide huizen zou kunnen leiden tot strenger toezicht op AI, maatregelen tegen datacenters en meer regulering van het bedrijfsleven.

5 uur geleden
Minstens 11 Europese landen getroffen door vriezerhack

BRUSSEL (ANP/AFP) - Minstens elf landen in Europa zijn geraakt door de cyberaanvallen op koelsystemen. Dinsdag werd bekend dat ook koelinstallaties in Duitsland, Roemenië en het Verenigd Koninkrijk getroffen zijn. Nog geen enkele groep heeft de aanvallen opgeëist.

5 uur geleden
BMW verlaagt winstverwachting voor tweede keer dit jaar

MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - BMW heeft zijn winstverwachting voor de tweede keer in vijf maanden verlaagd. Dat meldt de Duitse autofabrikant, die woensdag met kwartaalcijfers komt. De autobouwer versnelt zijn herstructurering, terwijl het kampt met een tegenvallende vraag uit China naar zijn auto's.

7 uur geleden
Duitse bankpresident verwacht renteverhoging ECB in december

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) zal de rente in december waarschijnlijk verhogen, zegt de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel. Nagel, die ook lid is van de raad van bestuur van de ECB, stelt dat op basis van de huidige inflatievooruitzichten een renteverhoging onvermijdelijk is.

7 uur geleden
Kabinet trekt extra geld uit voor industrie om hoge stroomprijzen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 150 miljoen euro extra uit om de stroomkosten voor industriebedrijven te verlagen. Dat melden minister Stientje van Veldhoven en staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer. Het bedrag komt bovenop het geld dat daarvoor in het coalitieakkoord al was gereserveerd.

8 uur geleden
AEX-index eindigt lager, Philips wint na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met verlies gesloten. Philips behoorde tot de winnaars bij de hoofdfondsen na kwartaalcijfers. De omzet van het zorgtechnologieconcern is gestegen dankzij de verkopen van medische apparatuur, tandenborstels en scheerapparaten. Het aandeel klom bijna 5 procent.

10 uur geleden