Wereldbank: vooruitzichten opkomende landen zwakst sinds 2000
WASHINGTON (ANP) - Opkomende economieën, waaronder China, India en Brazilië, sluiten het eerste kwart van de 21e eeuw af met de zwakste groeivooruitzichten voor de langere termijn sinds 2000. Daarop wijst de Wereldbank in een nieuw rapport. Ook nu de wereldeconomie zich de komende twee jaar lijkt te stabiliseren, halen opkomende economieën naar verwachting de meest ontwikkelde landen langzamer in dan eerder.
Volgens de Wereldbank kenden opkomende economieën in het eerste decennium van deze eeuw nog de snelste groei sinds de jaren zeventig, met gemiddelden rond de 6 procent per jaar. Maar na de wereldwijde financiële crisis van 2008 en 2009 begon hun vooruitgang te haperen. In het tweede decennium zakte de gemiddelde jaargroei naar zo'n 5 procent.
De laatste jaren zijn er wereldwijd ook allerlei handelsbeperkingen bijgekomen die verdere progressie in de weg staan. Sinds 2014 ligt de gemiddelde groei van het inkomen per hoofd van de bevolking in opkomende economieën, met uitzondering van China en India, een half procentpunt lager dan in de rijkste landen, becijferde de Wereldbank verder. Dat betekent dat de kloof tussen arm en rijk groter wordt.
Armoede en ontwikkelingsdoelen
De Wereldbank voorspelt dat de wereldeconomie in zowel 2025 als 2026 met 2,7 procent groeit, hetzelfde tempo als in 2024, terwijl de inflatie en de rentes geleidelijk zullen dalen. De groei van opkomende economieën blijft de komende twee jaar naar verwachting stabiel op ongeveer 4 procent. Dit betekent echter een zwakkere groei dan voor corona. Het is volgens de Wereldbank ook waarschijnlijk onvoldoende om armoede goed aan te pakken en bredere ontwikkelingsdoelen te halen.
"De komende 25 jaar zullen voor opkomende economieën een zwaardere dobber worden dan de afgelopen 25 jaar", voorspelt Wereldbank-hoofdeconoom Indermit Gill. "De meeste factoren die ooit hun opkomst bevorderden, zijn verdwenen."
Klimaatverandering
In plaats daarvan hebben de landen te maken met onder meer een hoge schuldenlast, zwakke investeringen en stijgende kosten door de klimaatverandering. Daar komt bij dat toenemende handelsspanningen de wereldwijde economische groei zomaar een extra knauw kunnen geven.
"In de komende jaren zullen opkomende economieën een nieuw draaiboek nodig hebben dat de nadruk legt op binnenlandse hervormingen om particuliere investeringen te versnellen, handelsrelaties uit te breiden en een efficiënter gebruik van kapitaal, talent en energie te bevorderen", aldus Gill.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX behoorden dinsdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De twee dataleveranciers werden door Deutsche Bank op de kooplijst gezet. Beleggers bleven verder voorzichtig in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank begint later op de dag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering en zal naar verwachting woensdag de rente in de Verenigde Staten opnieuw verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties pleiten voor minder forse loonsverhogingen in nieuwe cao's dan in de afgelopen jaren. Bedrijven dreigen door de oplopende loonkosten te weinig geld over te houden voor investeringen en innovatie, stellen de AWVN, VNO-NCW en MKB-Nederland. In plaats van "forse generieke" cao-afspraken willen ze overeenkomsten waarbij meer aandacht is voor variabele beloningen. Die kunnen oplopen als de prestaties goed zijn, maar in mindere tijden zit de werkgever niet met hoge kosten.
12 minuten geledenTIANJIN (ANP/AFP/DPA) - China heeft dinsdag een voormalige topbankier geëxecuteerd vanwege een grote corruptiezaak. Ex-topmanager Bai Tianhui was schuldig bevonden aan het aannemen van omgerekend 134 miljoen euro aan smeergeld. Volgens Chinese staatsmedia is zijn executie het gevolg van die hoge sommen aan smeergeld.
56 minuten geledenPARIJS (ANP) - Ford en Renault hebben aangekondigd samen te werken aan betaalbaardere elektrische auto's voor de Europese markt. Het Amerikaanse autoconcern maakt voor de ontwikkeling van twee Ford-modellen gebruik van de kennis, technologie en een fabriek van zijn Franse branchegenoot. De auto's komen naar verwachting in 2028 op de Europese markt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Minder dan een jaar na het verbod van de Amerikaanse president Donald Trump op nieuwe windprojecten in de Verenigde Staten, heeft een federale rechter geoordeeld dat Trumps presidentiële bevel illegaal is. De Amerikaanse districtsrechter Patti Saris omschreef Trumps bevel als "willekeurig, grillig en in strijd met de wet". De rechter steunde daarmee meer dan een dozijn Amerikaanse staten en een milieugroep die het bevel hadden aangevochten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in oktober meer uitgegeven aan goederen en diensten dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,8 procent hoger dan in oktober 2024. In september gaven consumenten ook 0,8 procent meer uit.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in november gemiddeld 2,9 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie daalde daarmee vergeleken met de 3,1 procent in oktober.
2 uur geleden