Wereldbank stuurt 1,5 miljard dollar aan noodhulp naar Oekraïne
WARSCHAU (ANP/RTR) - De Wereldbank gaat 1,5 miljard dollar (1,4 miljard euro) aan noodhulp sturen naar Oekraïne om zo belangrijke overheidsdiensten te financieren tijdens de oorlog met Rusland. Dat zei Wereldbank-president David Malpass bij een bezoek aan de Poolse hoofdstad Warschau. Het geld gaat onder meer naar salarissen voor ziekenhuispersoneel, pensioenen en sociale programma's in Oekraïne.
Het geld komt bovenop een steunpakket van 923 miljoen dollar dat vorige maand al werd goedgekeurd door de Wereldbank. Het instituut heeft tot dusver in totaal al 3 miljard dollar aan onmiddellijke hulp toegezegd aan Oekraïne. Ook buurland Moldavië moet financiële steun van de Wereldbank krijgen. Moldavië vangt veel vluchtelingen uit Oekraïne op.
Malpass zei in Warschau dat de Wereldbank in 1944 werd opgericht om Europa te helpen met de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog. "We zullen nu Oekraïne helpen met wederopbouw", aldus Malpass. Afgelopen weekend zei de Wereldbank nog dat de economie van Oekraïne dit jaar bijna kan halveren door de Russische invasie.
Verder houdt de Wereldbank ook de impact van de stijgende energie- en voedselprijzen door de oorlog wereldwijd in de gaten. Veel arme landen hebben daardoor problemen en volgens Malpass moeten zij geholpen worden. Door die gestegen prijzen dreigen veel meer mensen in de wereld in extreme armoede te belanden. Vooral kinderen lopen gevaar op ondervoeding en honger, aldus Malpass.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag lager gesloten tot onder de 1100 punten. Donderdag bereikte de hoofdindex voor het eerst ooit een slotstand boven die grens, nadat de AEX een dag eerder al tussentijds dat aantal aantikte. Maar vrijdag zorgden onder meer de koersverliezen van de chipbedrijven voor een lagere slotstand.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de regels voor EU-banken herzien en standaardiseren. Het gaat onder meer om afspraken over de omvang van de banken in de EU, hun activiteiten en bedrijfsmodellen. "De banken in de Europese Unie zijn niet groot genoeg om te concurreren, zowel internationaal als intern", zei Eurocommissaris Maria Luís Albuquerque (Financiële diensten) vrijdag op een persconferentie.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Techconcern Apple heeft Nvidia ingehaald als waardevolste bedrijf ter wereld. Het Amerikaanse chipbedrijf was sinds bijna een jaar het meest waard op de beurs door de grote vraag naar toepassingen voor kunstmatige intelligentie, maar inmiddels kijken beleggers breder naar de toegevoegde waarde van AI. Nvidia verliest daardoor wat terrein.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - CNV maakt zich grote zorgen over ingrepen bij Qbuzz in het personeelsbestand. De vakbond meldt dat de vervoerder een afdeling in Groningen samenvoegt met een afdeling in Utrecht, waardoor ongeveer twintig mensen hun baan zouden kwijtraken. CNV vreest dat dit het begin is van een grote reorganisatie.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse kansspelautoriteit heeft internetproviders opdracht gegeven de Amerikaanse site Polymarket te blokkeren. Op de site wordt door te wedden op bepaalde vermeende toekomstige gebeurtenissen met cryptocurrency gegokt. De Franse regering ziet dit als een illegale goksite en heeft al in 2024 bepaald dat er in Frankrijk geen financiële transacties mogen zijn via de site.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix stond vrijdag bij de grote verliezers op de beurzen in New York. De grote streamingdienst zag de omzet en winst afgelopen kwartaal stijgen. Maar ondanks dat Netflix nog steeds meer abonnees heeft dan elke andere betaalde streamingdienst, is de omzetgroei vertraagd. Ook voor het huidige kwartaal rekent Netflix op een afnemende omzetgroei. De winstverwachting voor dit kwartaal viel ook tegen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europese luchtvaartmaatschappijen zijn kritisch over het voorstel van de Europese Commissie om het emissiehandelssysteem (ETS) na 2030 uit te breiden voor de luchtvaart. Met dat systeem moeten grote vervuilers betalen om CO2 uit te mogen stoten, met het doel om de uitstoot terug te dringen.
4 uur geleden