Wereldbank stelt meer geld beschikbaar voor aanschaf coronavaccin
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Wereldbank stelt meer geld beschikbaar voor de aanschaf en inzet van coronavaccins door armere landen. Het budget van de investeringsbank daarvoor gaat met twee derde omhoog naar 20 miljard dollar, heeft bankpresident David Malpass gezegd. Eerder had de Wereldbank 12 miljard dollar voor de vaccins beschikbaar gesteld.
De bank heeft het afgelopen jaar veel meer leenverzoeken gekregen door de coronacrisis. De Wereldbank leende daarom bijna 100 miljard dollar uit, waar het normale leenniveau rond de 60 miljard dollar ligt. Landen hebben dit en volgend jaar nog meer geld nodig, verwacht de Wereldbank.
Landen wereldwijd hebben veel geld moeten lenen om de gevolgen van corona op de volksgezondheid en de economie te beperken. Zo is toerisme in veel gebieden vrijwel stilgevallen en krijgen veel landen minder belasting binnen. Daar komt bij dat ze proberen bedrijven overeind te houden of een armoedeval voor de bevolking te voorkomen en tegelijkertijd geld moeten uitgeven aan vaccins, de opslag daarvan in koelruimtes en een campagne om die vaccins te zetten.
Rijke landen kunnen dat geld gemakkelijk zelf lenen op de financiële markten. Hoe beter de financiële positie van een land is, hoe lager de rente die ze daarvoor betalen. Nederland kreeg bijvoorbeeld lange tijd zelfs geld toe op zijn staatsleningen. Voor arme landen is die rente veel hoger. Een lening bij de Wereldbank is dan een goedkoper alternatief.
Meer uit Financieel
HAARLEM (ANP) - De failliete aanbieder van groentelunches op scholen TommyTomato maakt een doorstart. Dankzij investeerder Impact First Group is het gelukt om het bedrijf nieuw leven in te blazen. Medeoprichter Bas Turk verwacht de levering van lunches na de meivakantie te kunnen hervatten.
27 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag licht lager geopend. Beleggers namen wat gas terug na de recente sterke opmars, die volgde op signalen over een waarschijnlijke verlenging van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook zei de Amerikaanse president Donald Trump dat de oorlog in Iran "vrij snel voorbij zou moeten zijn", waarmee hij zijn optimistische voorspellingen over het einde van het conflict herhaalde.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt geld beschikbaar voor hulp aan vissers die door de hoge brandstofprijzen in de problemen zijn gekomen. Lidstaten van de Europese Unie mogen daarvoor geld gebruiken uit een fonds dat is bedoeld voor de verduurzaming van de visserij. Daarin zit nog zo'n 760 miljoen euro.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank hebben de samenwerking met Venezuela weer opgestart. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF kondigt in een statement aan de betrekkingen met de regering van Venezuela onder het bewind van waarnemend president Delcy Rodríguez te hervatten. Daarmee legitimeren de instellingen de interim-regering verder en creëren ze nieuwe mogelijkheden voor financiële steun.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hotels, campings en huisjesparken ontvingen in 2025 meer dan 52 miljoen gasten. Dat is iets meer dan in 2024, toen ruim 51 miljoen gasten in Nederland verbleven. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. De stijging komt door meer buitenlands toerisme.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het wordt op meer tankstations mogelijk om statiegeldflesjes en -blikjes in te leveren aan de kassa. Op tankstations aan de snelweg was dit al wettelijk verplicht, maar het wordt nu ook mogelijk op bijna vijfhonderd tankstations buiten de snelweg. Daarvoor heeft Statiegeld Nederland, onderdeel van inzamelingsstichting Verpact, een samenwerking gesloten met Shell.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
9 uur geleden