Wereldbank stelt meer geld beschikbaar voor aanschaf coronavaccin
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Wereldbank stelt meer geld beschikbaar voor de aanschaf en inzet van coronavaccins door armere landen. Het budget van de investeringsbank daarvoor gaat met twee derde omhoog naar 20 miljard dollar, heeft bankpresident David Malpass gezegd. Eerder had de Wereldbank 12 miljard dollar voor de vaccins beschikbaar gesteld.
De bank heeft het afgelopen jaar veel meer leenverzoeken gekregen door de coronacrisis. De Wereldbank leende daarom bijna 100 miljard dollar uit, waar het normale leenniveau rond de 60 miljard dollar ligt. Landen hebben dit en volgend jaar nog meer geld nodig, verwacht de Wereldbank.
Landen wereldwijd hebben veel geld moeten lenen om de gevolgen van corona op de volksgezondheid en de economie te beperken. Zo is toerisme in veel gebieden vrijwel stilgevallen en krijgen veel landen minder belasting binnen. Daar komt bij dat ze proberen bedrijven overeind te houden of een armoedeval voor de bevolking te voorkomen en tegelijkertijd geld moeten uitgeven aan vaccins, de opslag daarvan in koelruimtes en een campagne om die vaccins te zetten.
Rijke landen kunnen dat geld gemakkelijk zelf lenen op de financiële markten. Hoe beter de financiële positie van een land is, hoe lager de rente die ze daarvoor betalen. Nederland kreeg bijvoorbeeld lange tijd zelfs geld toe op zijn staatsleningen. Voor arme landen is die rente veel hoger. Een lening bij de Wereldbank is dan een goedkoper alternatief.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt. Het aandeel werd 6,9 procent hoger gezet.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft inmiddels 10,2 miljoen belastingaangiftes binnen, vlak voor het aflopen van de aangiftetermijn. Mensen kunnen tot middernacht aangifte doen voor de inkomstenbelasting. "Met het aflopen van de aangiftetermijn is het traditioneel druk bij de Belastingdienst", meldt de fiscus, die ziet dat sommige mensen wederom op het laatste moment nog snel hun aangifte indienen.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) vindt het nog niet nodig om in te grijpen vanwege de oplopende inflatie. De beleidsbepalers bij de centrale bank in Frankfurt besloten donderdag de rente in de eurozone opnieuw ongewijzigd te laten.
1 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Greenpeace heeft de actie rondom de aandeelhoudersvergadering van vleesverwerkingsbedrijf JBS beëindigd. Het is onduidelijk of de vergadering elders is voortgezet of op een later moment plaatsvindt.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Tickets van Air France-KLM zullen nog duurder worden door de hoge brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog. Toch kan het luchtvaartbedrijf niet alle extra kerosinekosten doorberekenen aan reizigers, omdat het Frans-Nederlandse luchtvaartconcern dan te veel klanten verliest.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie moet een diepgaand onderzoek instellen naar de overname van het moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, wil het Europees Parlement. Het Chinese webwinkelconcern JD.com wil Ceconomy AG overnemen. Een voorstel van de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC) voor een onderzoek is donderdag aangenomen in het Europees Parlement.
3 uur geleden