
Wereldbank schat schade door aardbevingen Turkije op 32 miljard
ISTANBUL (ANP) - De Wereldbank schat de schade door de aardbevingen in Turkije op zo’n 34 miljard dollar (ruim 32 miljard euro). Maar de daadwerkelijke kosten kunnen nog twee tot drie keer hoger uitvallen doordat het heropbouwen meer geld kost dan wat er daadwerkelijk aan woningen en infrastructuur verloren is gegaan.
Volgens de Wereldbank komt meer dan de helft van de schade voor rekening van woningen, maar ook de schade aan infrastructuur als spoorwegen is "omvangrijk". ‘s Werelds grootste financier voor ontwikkelingssamenwerking denkt dat de aardbevingen van begin deze maand de Turkse economie dit jaar een half procent groei gaan kosten. Bij een eerdere raming kwam die groei uit op 3,5 tot 4 procent.
Een eerdere schatting van de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBWO) ging ervan uit dat de aardbevingen de Turkse economie maximaal 1 procent aan economische groei zouden kosten. Daarmee was de organisatie al een stuk behoudender in zijn prognose dan de Turkse ondernemersvereniging Turkonfed die de schade op ongeveer een tiende van de Turkse economie inschatte. Turkonfed noemde een schadebedrag van bijna 80 miljard euro.
Door de natuurramp kwamen in Turkije en Syrië meer dan 50.000 mensen om het leven. De Wereldbank komt dinsdag met een schatting van de schade in Syrië.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Kledingmerk BALR. heeft faillissement aangevraagd, heeft het bedrijf maandag bekendgemaakt. Volgens een verklaring willen de aandeelhouders "hun energie en middelen nu volledig op het verder versnellen van de groei" van voetbalplatform 433 richten. Zowel BALR. als 433 is mede opgericht door oud-voetballer Demy de Zeeuw.
1 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - Tata Steel Nederland gaat minder banen schrappen met de eerder aangekondigde reorganisatie. De staalproducent wil 1224 voltijdsbanen laten verdwijnen, meldt een woordvoerder. Bij de aankondiging in april waren dit er nog 1600, ongeveer een op de vijf werknemers van het hoogovencomplex bij IJmuiden. Vakbonden zijn echter kritisch, aangezien de plannen een veel grotere groep mensen in grote onzekerheid storten.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is gestegen tot het hoogste niveau sinds 2011. De prijsstijging komt volgens experts door groeiende tekorten van het edelmetaal, dat onder meer voor de productie van zonnepanelen wordt gebruikt. Ook wordt zilver net als goud in onzekere tijden als een veilige haven voor beleggers beschouwd. Door de sterke opmars van de goudprijs, die dit jaar nieuwe recordniveaus heeft bereikt, zoeken investeerders naar alternatieven voor goud.
3 uur geledenASTEN (ANP) - Peter Gillis en zijn advocaat kijken of een andere partij de vakantieparken van de realityster en ondernemer wil overnemen, mochten de gesprekken met koper Taeke Dijkstra mislukken. Advocaat Erik Braun meldt maandag dat ze bezig zijn met "plan B en C" en dat er serieuze geïnteresseerden zijn.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Eurocommissaris van Handel Maroš Šefčovič denkt nog altijd dat een handelsdeal met de Verenigde Staten nabij is, zei hij voorafgaand aan de bijeenkomst van EU-handelsministers in Brussel. Hij benadrukte dat er vanuit de EU "het gevoel is dat we heel dicht bij een overeenkomst zijn".
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag licht omlaag. Beleggers verwerkten de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om vanaf 1 augustus een heffing van 30 procent in te voeren op producten uit de Europese Unie. Ook voor Mexico geldt vanaf die datum een importtarief van 30 procent.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - NHG (Nationale Hypotheek Garantie) stopt voorlopig met voorbereidingen voor 'koop flexwoningen', ook wel flexkoop genoemd. De organisatie keek samen met de overheid en marktpartijen of mensen een flexwoning zouden kunnen kopen op grond met een tijdelijke bestemming en met een hypotheek van 30 jaar. Het project wordt op pauze gezet, omdat te weinig gemeenten een herplaatsingsgarantie voor de woning kunnen geven.
5 uur geleden