Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wereldbank-econoom sceptisch over kansen om recessie te ontwijken

Wereldbank-econoom sceptisch over kansen om recessie te ontwijken

MADRID (ANP/RTR) - Het is nog maar zeer de vraag of het de Amerikaanse economie en de wereldeconomie als geheel gaat lukken om een recessie te ontwijken. Hoofdeconoom Carmen Reinhart van de Wereldbank is er naar eigen zeggen "sceptisch" over, gezien de flink opgelopen inflatie, stevige renteverhogingen van centrale banken en tragere groei in China.

"Wat iedereen zorgen baart, is dat alle risico's neerwaarts gericht zijn", heeft ze gezegd in een interview met persbureau Reuters. Daarmee bedoelt ze dat er maar iets hoeft te gebeuren of de economische vooruitzichten verslechteren verder. Dan zou het groeipad zoals de Wereldbank dat zelf eerder deze maand nog voorspelde, niet meer haalbaar zijn.

's Werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking rekende voor dit jaar toen nog op 2,9 procent groei van de wereldeconomie. Maar daarbij zei Wereldbank-president David Malpass ook al dat het risico op een langdurige situatie van hoge inflatie en lage economische groei, ook wel bekend als stagflatie, erg groot was. Van een recessie zou sprake zijn bij twee opeenvolgende kwartalen van krimp.

China

Naast de oorlog in Oekraïne zorgen ook de lockdowns tegen corona in grote Chinese steden voor knelpunten in de toevoer van producten, wat goederen alleen maar duurder dreigt te maken. Reinhart, die op 1 juli weggaat bij de Wereldbank en dan haar oude baan aan Harvard University weer oppakt, waarschuwt dat het erg belangrijk is hoe het er in China aan toegaat. De financiële crisis van 2008 trof vooral een groep westerse landen en China was in die tijd nog een grote groeimotor, maar nu is de crisis volgens haar veel breder en is de groei van China lang niet meer zo sterk.

In het gesprek met Reuters haalt Reinhart ook uit naar de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten. Ze stelt namelijk dat de regering-Biden niet de enige was die het risico op een flinke toename van de inflatie eerder verkeerd inschatte. "De Fed had moeten optreden - en dat zeg ik al heel lang - eerder vroeger dan later en agressiever", aldus Reinhart. "Hoe langer je wacht, hoe draconischer de maatregelen die je moet nemen."

Meer uit Financieel

Shell koopt Canadees energiebedrijf in miljardendeal

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.

8 uur geleden
Voorzichtig begin op Wall Street na vastlopen overleg Iran en VS

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.

9 uur geleden
Rechter: KLM en Suriname moeten vergoeding reisagenten evalueren

PARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.

9 uur geleden
Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen samenwerking aan

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.

9 uur geleden
Duitse ingreep bij tankstations werkte averechts, zeggen economen

MANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.

12 uur geleden
Oud-werknemer TSMC 10 jaar cel in om stelen bedrijfsgeheimen

NEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.

13 uur geleden
China blokkeert overname AI-bedrijf door Facebook-moeder Meta

BEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.

14 uur geleden