Wereldbank-econoom sceptisch over kansen om recessie te ontwijken
MADRID (ANP/RTR) - Het is nog maar zeer de vraag of het de Amerikaanse economie en de wereldeconomie als geheel gaat lukken om een recessie te ontwijken. Hoofdeconoom Carmen Reinhart van de Wereldbank is er naar eigen zeggen "sceptisch" over, gezien de flink opgelopen inflatie, stevige renteverhogingen van centrale banken en tragere groei in China.
"Wat iedereen zorgen baart, is dat alle risico's neerwaarts gericht zijn", heeft ze gezegd in een interview met persbureau Reuters. Daarmee bedoelt ze dat er maar iets hoeft te gebeuren of de economische vooruitzichten verslechteren verder. Dan zou het groeipad zoals de Wereldbank dat zelf eerder deze maand nog voorspelde, niet meer haalbaar zijn.
's Werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking rekende voor dit jaar toen nog op 2,9 procent groei van de wereldeconomie. Maar daarbij zei Wereldbank-president David Malpass ook al dat het risico op een langdurige situatie van hoge inflatie en lage economische groei, ook wel bekend als stagflatie, erg groot was. Van een recessie zou sprake zijn bij twee opeenvolgende kwartalen van krimp.
China
Naast de oorlog in Oekraïne zorgen ook de lockdowns tegen corona in grote Chinese steden voor knelpunten in de toevoer van producten, wat goederen alleen maar duurder dreigt te maken. Reinhart, die op 1 juli weggaat bij de Wereldbank en dan haar oude baan aan Harvard University weer oppakt, waarschuwt dat het erg belangrijk is hoe het er in China aan toegaat. De financiële crisis van 2008 trof vooral een groep westerse landen en China was in die tijd nog een grote groeimotor, maar nu is de crisis volgens haar veel breder en is de groei van China lang niet meer zo sterk.
In het gesprek met Reuters haalt Reinhart ook uit naar de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten. Ze stelt namelijk dat de regering-Biden niet de enige was die het risico op een flinke toename van de inflatie eerder verkeerd inschatte. "De Fed had moeten optreden - en dat zeg ik al heel lang - eerder vroeger dan later en agressiever", aldus Reinhart. "Hoe langer je wacht, hoe draconischer de maatregelen die je moet nemen."
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Sportwagenfabrikant Ferrari was donderdag een stevige winnaar op de beurs in Milaan na geruststellende woorden van topman Benedetto Vigna. Hij verklaarde dat er al bestellingen binnen zijn voor het eerste volledig elektrische model van het Italiaanse bedrijf. Eerder deze week kreeg de beurskoers nog een knauw na een golf aan kritiek op de gepresenteerde Ferrari Luce die 550.000 euro kost.
33 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft ervoor gezorgd dat het aantal vliegtuigpassagiers wereldwijd vorige maand is gedaald. Volgens de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA vlogen mensen in april 3,4 procent minder dan in dezelfde maand in 2025.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Warenhuisketen de Bijenkorf heeft veel last van zuinige consumenten. De klantbestedingen zijn afgelopen jaar op vergelijkbare basis met meer dan 8 procent gedaald. De Bijenkorf merkte ook dat zijn webshop minder bezoekers kreeg dan een jaar eerder.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Snowflake ging donderdag hard omhoog op de beurzen in New York. De clouddienstverlener en softwareontwikkelaar verhoogde de omzetverwachting voor het hele jaar na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Ook tekende het bedrijf een meerjarige overeenkomst van 6 miljard dollar met Amazon voor het gebruik van de clouddiensten en chips van Amazon Web Services, de clouddivisie van het tech- en webwinkelconcern. Het aandeel Snowflake werd bijna 34 procent meer waard.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond is kritisch op prijsverhogingen die telecomaanbieders KPN en Ziggo hebben aangekondigd. De belangenbehartiger betwijfelt of die rechtmatig zijn en wil beide bedrijven erover spreken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grootverbruikers van gas, zoals regionale netbeheerders, elektriciteitscentrales en grote industriële afnemers, betalen volgend jaar iets hogere tarieven voor het landelijke gastransport. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die de maximale tarieven van Gasunie Transport Services (GTS) heeft vastgesteld.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL gaat extra geld vragen voor rouwpost die nabestaanden met spoed willen versturen. Vanaf 12 juli kost dat per brief 3,25 euro, bevestigt de post- en pakketbezorger. Wie dat extra geld niet wil of kan betalen, moet rouwkaarten via de normale post versturen waar PostNL door een versoepeling van de regels langer over mag doen.
4 uur geleden