Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wereldbank-econoom sceptisch over kansen om recessie te ontwijken

Wereldbank-econoom sceptisch over kansen om recessie te ontwijken

MADRID (ANP/RTR) - Het is nog maar zeer de vraag of het de Amerikaanse economie en de wereldeconomie als geheel gaat lukken om een recessie te ontwijken. Hoofdeconoom Carmen Reinhart van de Wereldbank is er naar eigen zeggen "sceptisch" over, gezien de flink opgelopen inflatie, stevige renteverhogingen van centrale banken en tragere groei in China.

"Wat iedereen zorgen baart, is dat alle risico's neerwaarts gericht zijn", heeft ze gezegd in een interview met persbureau Reuters. Daarmee bedoelt ze dat er maar iets hoeft te gebeuren of de economische vooruitzichten verslechteren verder. Dan zou het groeipad zoals de Wereldbank dat zelf eerder deze maand nog voorspelde, niet meer haalbaar zijn.

's Werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking rekende voor dit jaar toen nog op 2,9 procent groei van de wereldeconomie. Maar daarbij zei Wereldbank-president David Malpass ook al dat het risico op een langdurige situatie van hoge inflatie en lage economische groei, ook wel bekend als stagflatie, erg groot was. Van een recessie zou sprake zijn bij twee opeenvolgende kwartalen van krimp.

China

Naast de oorlog in Oekraïne zorgen ook de lockdowns tegen corona in grote Chinese steden voor knelpunten in de toevoer van producten, wat goederen alleen maar duurder dreigt te maken. Reinhart, die op 1 juli weggaat bij de Wereldbank en dan haar oude baan aan Harvard University weer oppakt, waarschuwt dat het erg belangrijk is hoe het er in China aan toegaat. De financiële crisis van 2008 trof vooral een groep westerse landen en China was in die tijd nog een grote groeimotor, maar nu is de crisis volgens haar veel breder en is de groei van China lang niet meer zo sterk.

In het gesprek met Reuters haalt Reinhart ook uit naar de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten. Ze stelt namelijk dat de regering-Biden niet de enige was die het risico op een flinke toename van de inflatie eerder verkeerd inschatte. "De Fed had moeten optreden - en dat zeg ik al heel lang - eerder vroeger dan later en agressiever", aldus Reinhart. "Hoe langer je wacht, hoe draconischer de maatregelen die je moet nemen."

Meer uit Financieel

Topman Frans Everts van Shell Nederland gaat TenneT leiden

ARNHEM (ANP) - President-directeur Frans Everts van Shell Nederland wordt de nieuwe topman van hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Hij wordt op 1 november de opvolger van Manon van Beek bij TenneT voor een periode van vier jaar.

34 minuten geleden
AWVN wil meer aandacht voor productiviteit in cao's

AMERSFOORT (ANP) - Werkgeversorganisatie AWVN vindt dat er bij cao-onderhandelingen meer aandacht moet zijn voor groei van productiviteit. Dat stelt directeur Lisette van Breugel. Volgens haar staat het Nederlandse verdienmodel onder druk en is productiviteitsgroei nodig voor economische groei.

36 minuten geleden
ING geeft AI grotere rol bij beoordelen hypotheekaanvragen

AMSTERDAM (ANP) - ING heeft een eigen AI-model ontwikkeld om hypotheekaanvragen sneller te behandelen. Dit wil de bank op grotere schaal gaan inzetten, bevestigt een woordvoerder van ING na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. ING is volgens de krant de eerste Nederlandse bank die AI op grote schaal gebruikt bij besluiten of mensen een hypotheek kunnen afsluiten. Andere banken zullen naar verwachting snel volgen.

1 uur geleden
AEX-index zakt na escalatie oorlog Midden-Oosten, olie duurder

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager begonnen aan de nieuwe handelsweek. De vergeldingsaanvallen tussen Israël en Iran zorgden voor onzekerheid rond de vredesonderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Door het opgelaaide geweld in de regio liepen de olieprijzen hard op, nu een volledige heropening van de Straat van Hormuz voor olietankers weer verder weg lijkt.

1 uur geleden
Partijen detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW

DEN HAAG (ANP) - Verschillende grote partijen in de detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW. Supermarktkoepel CBL heeft het lidmaatschap opgezegd en bijvoorbeeld Jumbo verliest daardoor binnenkort ook zijn aansluiting bij de lobbyclub, bevestigen woordvoerders van die organisaties na berichtgeving van De Telegraaf.

2 uur geleden
Staking van 16 uur bij FrieslandCampina in Leeuwarden

LEEUWARDEN (ANP) - Bij de zuivelfabriek van FrieslandCampina in Leeuwarden gaan ongeveer honderd werknemers maandag een staking houden van zestien uur in het cao-conflict in de zuivelindustrie. Volgens vakbond FNV begint de staking om 14.00 uur en duurt de actie tot dinsdagochtend 06.00 uur.

2 uur geleden
Intesa mengt zich in overnamestrijd rond oudste bank ter wereld

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse bank Intesa Sanpaolo heeft een bod uitgebracht op Banca Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld. Het bod van 30,6 miljard euro van Intesa op Monte dei Paschi komt een dag na het fusievoorstel van de Italiaanse bank BPM aan Monte dei Paschi.

3 uur geleden