Wereld viert begin 2022, ondanks coronapandemie
DEN HAAG (ANP/DPA) - Waar Nederlanders nog even moeten wachten op de jaarwisseling, is 2022 in grote delen van de wereld al begonnen. De coronapandemie overschaduwde ook dit jaar op veel plaatsen de feestvreugde. Veel landen hebben evenementen afgeblazen of afgeschaald, al waren er ook spectaculaire shows die wel doorgingen.
Het nieuwe jaar begon als eerste voor inwoners van eilandstaten als Samoa en Kiribati. Daar sloeg de klok vrijdag om 11.00 uur Nederlandse tijd al middernacht. Nieuw-Zeeland volgde een uur later. Australië luidde het nieuwe jaar traditiegetrouw in met een vuurwerkshow in Sydney, een spektakel dat voor de pandemie vaak meer dan een miljoen toeschouwers trok.
In Taiwan was een minutenlange vuurwerkshow te zien bij de halve kilometer hoge Taipei 101, een van de hoogste gebouwen in de wereld. Daar kwamen naar schatting meer dan een miljoen mensen op af. Bij de nog grotere Burj Khalifa in Dubai, een wolkenkrabber die 828 meter hoog is, is een show gehouden met vuurwerk en lasers.
De jaarwisseling heeft op veel plaatsen in Europa wel een sober karakter. Daar worden sommige landen de laatste dagen geconfronteerd met recordaantallen coronabesmettingen. Evenementen als feesten en vuurwerkshows zijn geschrapt in steden als Londen, Berlijn, Parijs en Rotterdam. In Moskou was er wel een vuurwerkshow bij het Rode Plein.
In de Verenigde Staten moet nog uren worden gewacht op de jaarwisseling. Het nieuwe jaar wordt daar onder meer ingeluid met de traditionele 'ball drop', het laten zakken van een bal, op Times Square in New York. Daarbij mogen dit jaar maximaal 15.000 toeschouwers aanwezig zijn, ongeveer een kwart van het gebruikelijke aantal. Zij moeten gevaccineerd zijn en mondkapjes dragen.
Dergelijke maatregelen zijn niet nodig op de laatste plaatsen in de wereld waar 2021 wordt afgesloten. Het gaat om de eilanden Howland en Baker. Die bevinden zich in de Grote Oceaan en zijn onbewoond.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De politie heeft in de Verenigde Staten nog eens twee mannen aangehouden die worden verdacht van het beramen van een aanval tijdens het kooigevecht bij het Witte Huis op de verjaardag van president Donald Trump. Eerder werden al vijf mannen gearresteerd.
1 uur geledenBELFAST (ANP/AFP) - De voormalige leider van de pro-Britse partij DUP in Noord-Ierland, Jeffrey Donaldson (63), is schuldig bevonden aan achttien zedenmisdrijven, waaronder verkrachting.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - België heeft maandag vijf visa afgegeven voor een delegatie van de Taliban. Die komt voor een EU-overleg naar Brussel, waar veel ophef is ontstaan over het geplande bezoek. Het bezoek vindt volgens diplomatieke bronnen en diverse media mogelijk dinsdag plaats.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu overlegt dinsdagochtend met betrokken ministers over de gevolgen van de ernstige hittegolf. Voor een groot deel van het land is vanwege de hitte code rood van kracht.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse muziekproducent Clive Davis is maandag op 94-jarige leeftijd overleden in zijn woning in New York. Dat heeft zijn familie bevestigd aan The New York Times. De voormalige platenbaas werd eerder deze maand opgenomen vanwege gezondheidsproblemen.
9 uur geledenRAS LAFFAN (ANP/AFP/RTR) - Bij een grote ontploffing in een industriële zone in Qatar zijn zeker dertien doden en 66 gewonden gevallen. De explosie was zondag bij aardgasbedrijf Barzan in de industriewijk Ras Laffan, waar het grootste centrum voor vloeibaar aardgas ter wereld is gevestigd. De export van vloeibaar aardgas wordt niet door dit incident getroffen en er zijn geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen, aldus de autoriteiten.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politicus Andy Burnham is in het Britse parlement beëdigd als parlementariër. Dit betekent dat hij officieel Keir Starmer op kan volgen als premier. Burnham won de verkiezing in het district Makerfield vorige week. Hij stelde zich speciaal verkiesbaar om het binnen zijn Labour-partij op te kunnen nemen tegen Starmer.
12 uur geleden