Wereld viert begin 2022, ondanks coronapandemie
DEN HAAG (ANP/DPA) - Waar Nederlanders nog even moeten wachten op de jaarwisseling, is 2022 in grote delen van de wereld al begonnen. De coronapandemie overschaduwde ook dit jaar op veel plaatsen de feestvreugde. Veel landen hebben evenementen afgeblazen of afgeschaald, al waren er ook spectaculaire shows die wel doorgingen.
Het nieuwe jaar begon als eerste voor inwoners van eilandstaten als Samoa en Kiribati. Daar sloeg de klok vrijdag om 11.00 uur Nederlandse tijd al middernacht. Nieuw-Zeeland volgde een uur later. Australiƫ luidde het nieuwe jaar traditiegetrouw in met een vuurwerkshow in Sydney, een spektakel dat voor de pandemie vaak meer dan een miljoen toeschouwers trok.
In Taiwan was een minutenlange vuurwerkshow te zien bij de halve kilometer hoge Taipei 101, een van de hoogste gebouwen in de wereld. Daar kwamen naar schatting meer dan een miljoen mensen op af. Bij de nog grotere Burj Khalifa in Dubai, een wolkenkrabber die 828 meter hoog is, is een show gehouden met vuurwerk en lasers.
De jaarwisseling heeft op veel plaatsen in Europa wel een sober karakter. Daar worden sommige landen de laatste dagen geconfronteerd met recordaantallen coronabesmettingen. Evenementen als feesten en vuurwerkshows zijn geschrapt in steden als Londen, Berlijn, Parijs en Rotterdam. In Moskou was er wel een vuurwerkshow bij het Rode Plein.
In de Verenigde Staten moet nog uren worden gewacht op de jaarwisseling. Het nieuwe jaar wordt daar onder meer ingeluid met de traditionele 'ball drop', het laten zakken van een bal, op Times Square in New York. Daarbij mogen dit jaar maximaal 15.000 toeschouwers aanwezig zijn, ongeveer een kwart van het gebruikelijke aantal. Zij moeten gevaccineerd zijn en mondkapjes dragen.
Dergelijke maatregelen zijn niet nodig op de laatste plaatsen in de wereld waar 2021 wordt afgesloten. Het gaat om de eilanden Howland en Baker. Die bevinden zich in de Grote Oceaan en zijn onbewoond.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/ANP) - Een Poolse rechtbank heeft de arrestatie bevolen van oud-justitieminister Zbigniew Ziobro. Hij wordt verdacht van corruptie en riskeert tot 25 jaar gevangenisstraf. De politicus vertrok vorig jaar naar Hongarije, waar hij naar eigen zeggen politiek asiel heeft gekregen.
7 minuten geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - Bij een explosie bij een moskee in Islamabad zijn zeker elf mensen omgekomen. Dat melden lokale autoriteiten. Ook raakten meer dan tachtig mensen gewond. Zeker tien van hen verkeren in kritieke toestand, bericht de Pakistaanse tv-zender 92 News. Volgens een politiefunctionaris zijn meerdere mensen naar ziekenhuizen in de regio overgebracht.
25 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De noodzaak om snel te gaan praten over nieuwe afspraken over kernwapenbeheersing staat voor zowel Rusland als de Verenigde Staten vast, zegt het Kremlin. De twee grootste kernmachten van de wereld vinden volgens de Russische regering allebei dat ze zich verantwoordelijk moeten gedragen nu het New START-verdrag, dat hun arsenalen inperkte, is verlopen.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn Truth Social-account een video gedeeld waarin oud-president Barack Obama en diens vrouw Michelle zijn afgebeeld als apen. De montage verschijnt aan het eind van een minuut durend relaas over de vermeende stemfraude die Trump in 2020 zijn verkiezingswinst zou hebben gekost. Onder het shot is het nummer The Lion Sleeps Tonight van The Tokens gemonteerd.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse oud-minister van Cultuur, Jack Lang, moet zondag uitleg komen geven bij het ministerie van Buitenlandse Zaken over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat meldt minister Jean-Noƫl Barrot. Lang is op het moment directeur van de Parijse cultuurinstelling Institut du monde arabe.
1 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Iran en de Verenigde Staten zijn in Oman begonnen aan onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma, melden Iraanse staatsmedia. Teheran claimt dat zijn nucleaire activiteiten vreedzaam zijn, maar Washington is daar niet van overtuigd en wil voorkomen dat het land kernwapens in handen krijgt.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken voldoet al dit jaar aan de NAVO-afspraak om 3,5 procent van de omvang van de economie aan defensie te besteden. Het land is er, sinds de Verenigde Staten op Groenland azen met het argument dat dat bij Denemarken niet in veilige handen is, veel aan gelegen om te laten zien dat het een voorbeeldige NAVO-lidstaat is.
2 uur geleden