Wereld viert begin 2022, ondanks coronapandemie
DEN HAAG (ANP/DPA) - Waar Nederlanders nog even moeten wachten op de jaarwisseling, is 2022 in grote delen van de wereld al begonnen. De coronapandemie overschaduwde ook dit jaar op veel plaatsen de feestvreugde. Veel landen hebben evenementen afgeblazen of afgeschaald, al waren er ook spectaculaire shows die wel doorgingen.
Het nieuwe jaar begon als eerste voor inwoners van eilandstaten als Samoa en Kiribati. Daar sloeg de klok vrijdag om 11.00 uur Nederlandse tijd al middernacht. Nieuw-Zeeland volgde een uur later. Australië luidde het nieuwe jaar traditiegetrouw in met een vuurwerkshow in Sydney, een spektakel dat voor de pandemie vaak meer dan een miljoen toeschouwers trok.
In Taiwan was een minutenlange vuurwerkshow te zien bij de halve kilometer hoge Taipei 101, een van de hoogste gebouwen in de wereld. Daar kwamen naar schatting meer dan een miljoen mensen op af. Bij de nog grotere Burj Khalifa in Dubai, een wolkenkrabber die 828 meter hoog is, is een show gehouden met vuurwerk en lasers.
De jaarwisseling heeft op veel plaatsen in Europa wel een sober karakter. Daar worden sommige landen de laatste dagen geconfronteerd met recordaantallen coronabesmettingen. Evenementen als feesten en vuurwerkshows zijn geschrapt in steden als Londen, Berlijn, Parijs en Rotterdam. In Moskou was er wel een vuurwerkshow bij het Rode Plein.
In de Verenigde Staten moet nog uren worden gewacht op de jaarwisseling. Het nieuwe jaar wordt daar onder meer ingeluid met de traditionele 'ball drop', het laten zakken van een bal, op Times Square in New York. Daarbij mogen dit jaar maximaal 15.000 toeschouwers aanwezig zijn, ongeveer een kwart van het gebruikelijke aantal. Zij moeten gevaccineerd zijn en mondkapjes dragen.
Dergelijke maatregelen zijn niet nodig op de laatste plaatsen in de wereld waar 2021 wordt afgesloten. Het gaat om de eilanden Howland en Baker. Die bevinden zich in de Grote Oceaan en zijn onbewoond.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Duizenden fans zijn in New York de straat opgegaan na het behalen van de titel van de basketballers van de New York Knicks in de NBA. De viering verliep niet zonder incidenten: een bus werd in brand gestoken en een tiener raakte gewond door een schot.
14 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Qatarese onderhandelaars zijn zondag naar Teheran gevlogen in een poging om een vredesakkoord tussen Iran en de Verenigde Staten af te ronden, aldus een bron tegen persbureau Reuters. Ook Iraanse media berichtten over het bezoek van een Qatarese delegatie.
57 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse krijgsmacht heeft zondag een olietanker van de Russische schaduwvloot onderschept, meldt de Britse premier Keir Starmer. Het vaartuig deed volgens hem een poging door het Kanaal te varen.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/DPA/RTR) - Ondanks de verkiezingsnederlaag bij de parlementsverkiezingen in april blijft de voormalige Hongaarse premier Viktor Orbán partijleider van het rechts-nationalistische Fidesz. Op een partijcongres stemden vrijwel alle afgevaardigden voor zijn herbenoeming. Er waren geen tegenkandidaten.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat volgens de planning de ondertekening van de verwachte deal tussen zijn land en Iran zondag is. Hij claimt op sociale media dat dan de Straat van Hormuz "meteen open is voor iedereen".
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Kennedy Center heeft de naam van president Donald Trump van de gevel verwijderd. Een rechter had de culturele instelling daartoe bevolen.
15 uur geledenBELFAST (ANP/AFP) - Duizenden mensen doen zaterdag mee aan een antiracismeprotest in Belfast. De Noord-Ierse hoofdstad was afgelopen week het decor van rellen na een mesaanval.
18 uur geleden