Wereld reageert bedroefd op overlijden bisschop Tutu
DEN HAAG (ANP) - In Zuid-Afrika en de hele wereld is bedroefd gereageerd op het overlijden van Desmond Tutu. De Zuid-Afrikaanse bisschop overleed zondag thuis op 90-jarige leeftijd.
Paus Franciscus liet weten bedroefd te zijn en condoleerde de familie en geliefden van de overleden geestelijke. De Amerikaanse oud-president Barack Obama prees Tutu als een "mentor, vriend en moreel kompas. Hij verloor nooit zijn ondeugende gevoel voor humor en bereidheid menselijkheid in zijn tegenstanders te vinden."
De Britse premier Boris Johnson omschreef Tutu als een "cruciale figuur" in de strijd tegen apartheid en in de strijd om een nieuw Zuid-Afrika te creëren. "Hij zal worden herinnerd om zijn spirituele leiderschap en onbedwingbare goede humeur".
Apartheid
Ook leden uit Johnsons kabinet reageerden. Minister van Buitenlandse Zaken Liz Truss omschrijft Tutu als "de drijvende kracht achter het beëindigen van de apartheid in Zuid-Afrika". Haar collega op Justitie, Dominic Raab, omschrijft Tutu als "een waarlijk groot figuur, die ik in Den Haag heb mogen ontmoeten toen hij zich inzette voor de slachtoffers van oorlogsmisdaden".
"Desmond Tutu combineerde de strijd tegen apartheid met een belangrijke bijdrage aan verzoening tussen mensen. Hij droeg bij aan een betere wereld met zijn protest tegen het apartheidsbeleid, en in zijn latere dagen werd hij een leidende figuur in de strijd voor homorechten", aldus de Noorse minister van Buitenlandse Zaken Anniken Huitfeldt.
"Ik ben bedroefd door het overlijden van een wereldwijsgeer, mensenrechtenleider en machtige pelgrim op aarde. Wij zijn beter omdat hij hier was", zei Bernice King, dochter van de vermoorde Amerikaanse dominee en voorvechter van de mensenrechten Martin Luther King.
Rouw
"Het overlijden van aartsbisschop emeritus Desmond Tutu is een nieuw hoofdstuk van rouw in het afscheid van onze natie van een generatie voortreffelijke Zuid-Afrikanen die ons een bevrijd Zuid-Afrika hebben nagelaten. Tutu was een patriot zonder weerga, een principieel en pragmatisch leider die betekenis gaf aan het Bijbelse inzicht dat geloof zonder werken dood is", zei de Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa naar aanleiding van de dood van de Nobelprijswinnaar.
"De strijd van Desmond Tutu voor het einde van de apartheid en de Zuid-Afrikaanse verzoening zal in onze herinnering blijven. Hij was toegewijd was aan de mensenrechten en de gelijkheid van volkeren", zei de Franse president Emmanuel Macron.
Charles Michel, de voorzitter van de Europese Raad, omschreef Tutu als een man die zijn leven wijdde aan de vrijheid met een diep engagement voor de menselijke waardigheid en een reus die opstond tegen apartheid. "Je zult erg gemist worden", schreef Michel op Twitter.
Meer uit Buitenland
MINSK (ANP/RTR) - Belarus verleent 22 gevangenen gratie, meldt staatspersbureau Belta. Volgens het kantoor van president Aleksandr Loekasjenko gaat het om vijftien vrouwen en zeven mannen, die "in het belang van hun families" worden vrijgelaten. Twintig van hen zouden politieke gevangenen zijn.
30 minuten geledenSYDNEY (ANP/DPA) - Australië zet in Sydney met de jaarwisseling extra politie in, bijna drie weken na de aanslag op Bondi Beach. In de haven van Sydney wordt het nieuwe jaar ingeluid met een vuurwerkshow, een van de bekendste ter wereld, en wordt stilgestaan bij de slachtoffers van de aanslag.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - De Turkse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag 357 verdachten gearresteerd in een grootschalige operatie tegen Islamitische Staat (IS). Dat meldt de Turkse minister van Binnenlandse Zaken op X. In 21 provincies werden invallen gedaan, waaronder in Istanbul.
1 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/RTR) - Een door Saudi-Arabië geleide coalitie heeft een aanval uitgevoerd op de Jemenitische haven al-Mukalla, waar een grote lading wapens en gevechtsvoertuigen werd uitgeladen die bestemd was voor separatisten. De vracht zou afkomstig zijn geweest uit de Verenigde Arabische Emiraten. Dat land steunt de separatisten, die onlangs twee strategische gebieden hebben ingenomen.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP/RTR) - China is dinsdag begonnen aan de tweede dag van grootschalige militaire oefeningen rond Taiwan die een volledige blokkade van het eiland simuleren. Taipei spreekt van "militaire intimidatie", waarbij met scherp wordt geschoten op zee en in de lucht.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Sarina Wiegman is door de Britse koning Charles benoemd tot Honorary Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (DBE) voor haar uitzonderlijke bijdrage aan het voetbal. De 56-jarige Nederlandse won als bondscoach van de Engelse voetbalsters afgelopen zomer het EK.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land de oorlog tegen Rusland alleen kan winnen als de Verenigde Staten blijven helpen. Zonder die steun wordt het volgens hem erg moeilijk voor Oekraïne, zei Zelensky maandag in een interview met de Amerikaanse zender Fox News.
8 uur geleden