Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wereld buigt zich over verscheurd Libië

Wereld buigt zich over verscheurd Libië

BERLIJN (ANP) - Circa tien landen, de EU, internationale organisaties en de belangrijkste spelers in de burgeroorlog in Libië komen zondag in Berlijn bijeen in de hoop een wapenstilstand te bereiken en zicht op een vredesregeling te bieden. Met gastvrouw Angela Merkel maakt Europa zich zorgen over de chaotische strijd, waar andere landen zoals Turkije, Rusland, Egypte en de Emiraten zich al lang in mengen.

Met name Turkije en Rusland zien in het dunbevolkte olierijke land een braakliggend terrein, waar ze politieke en economische ambities kunnen realiseren, mogelijk ten koste van Europa. De twee steunen verschillende partijen. Libië behoort in Europa tot de grootste leveranciers van aardolie en gas. Het land heeft bijna 2000 kilometer kust en is een springplank voor migranten die over zee naar de EU willen. Tot overmaat van ramp zijn er in de woestijn jihadisten actief.

De belangrijkste twee partijen zijn een militair succesvol krijgsheer uit het noordoosten die zich veldmaarschalk noemt, Khalifa Haftar, en de leider van de regering in Tripoli, Fayez al-Sarraj. De regering van Al-Sarraj wordt door de Verenigde Naties als wettige regering erkend. Het waren de VN die er voor hebben gezorgd dat hij begin 2016 als premier kon aantreden. Maar het parlement van destijds wilde hem niet als leider en week uit naar Benghazi en Tobruk in het noordoosten. Hierdoor heeft Libië twee regeringsploegen die elkaar met milities, bendes, huurlingen en soldaten bestrijden. Haftars troepen en milities bedreigen inmiddels Tripoli.

Libië stortte in 2011 in een chaos toen met westerse hulp dictator Muammar Kaddafi (1942-2011) ten val werd gebracht. Maar de rivaliteit tussen het noordwesten (Tripolitanië) en het noordoosten (Cyrenaica) is ouder dan diens dictatuur. Kaddafi die meer dan veertig jaar over het land heerste, heeft de conflicten verergerd door in het oosten wél olie te winnen maar het gebied verder te verwaarlozen.

Het is de tegenstelling tussen Tripoli en Benghazi die als een schaduw over de conferentie hangt. Het Noord-Afrikaanse land is ruim honderd jaar geleden door Italiaanse kolonisators verenigd en Libië genoemd. Na de Tweede Wereldoorlog leek het weer uiteen te vallen. Maar het bleef ondanks alles verenigd en ging in 1951 als koninkrijk verder. Dat was vooral te danken aan de VN-gezant in die tijd, de Nederlander Adriaan Pelt (1892-1981) naar wie een straat in Tripoli is genoemd.

Meer uit Buitenland

Denemarken ontbiedt Amerikaanse ambassadeur om Groenland-gezant

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.

1 uur geleden
Duitsland telde dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten

BERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.

1 uur geleden
Thailand: bestand met Cambodja werd overhaast voor Trump

BANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.

3 uur geleden
Verdachte aanslag Bondi Beach van ziekenhuis naar gevangenis

SYDNEY (ANP/DPA) - De 24-jarige man die werd opgepakt bij de terroristische aanslag in Bondi Beach is overgebracht van het ziekenhuis naar de gevangenis, meldt de politie. Hij zit nu vast in een inrichting in het oosten van Sydney, waar hij onder strenge bewaking op een medische afdeling komt te liggen.

4 uur geleden
Trump wijst speciale gezant aan voor Groenland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een speciale gezant aangewezen voor Groenland, dat hij graag bij de Verenigde Staten wil voegen. De functie gaat naar de gouverneur van Louisiana Jeff Landry.

4 uur geleden
Japans regioparlement akkoord met herstart grootste kerncentrale

NIIGATA (ANP/AFP) - Een Japans regionaal parlement heeft ingestemd met de herstart van de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa, de grootste nucleaire energiecentrale ter wereld. Die werd uit voorzorg gesloten na de kernramp in Fukushima in 2011, maar nu wil Japan juist weer meer gebruik gaan maken van nucleaire energie.

4 uur geleden
Russische generaal omgekomen door auto-explosie in Moskou

MOSKOU (ANP/RTR) - Een Russische generaal, Fanil Sarvarov, is maandag omgekomen toen een autobom afging in Moskou. Het Russische Onderzoekscomité heeft dat maandag bekendgemaakt.

5 uur geleden