Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weinig steun voor lijsttrekkers bij Europese verkiezingen

Weinig steun voor lijsttrekkers bij Europese verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - De twintig lijsttrekkers hebben vorige week opvallend weinig stemmen gekregen bij de Europese verkiezingen. Kandidaten die lager op de lijsten stonden, kregen naar verhouding veel stemmen. Dat heeft de Verkiezingsdienst van het ANP berekend aan de hand van de officiële uitslagen van vijftien van de twintig kieskringen. De Kiesraad stelt de uitslag volgende week definitief vast.

Lijsttrekkers zijn doorgaans juist de grote stemmentrekkers. Zo was Geert Wilders koploper bij de Tweede Kamerverkiezingen in november met 91 procent van de PVV-stemmen. Vijf andere lijsttrekkers kregen 80 tot 90 procent van de stemmen van hun partij. Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA kreeg toen als enige minder dan de helft van de stemmen van zijn partij. De uitzondering van toen is de norm van nu.

GroenLinks-PvdA werd vorige week de grootste bij de verkiezingen voor het Europees Parlement. Lijsttrekker Bas Eickhout kreeg ongeveer 53 procent van de stemmen die op zijn combinatie zijn uitgebracht. Marit Maij ontving zo'n 14 procent van de stemmen. Zij was op de derde plek de eerste vrouw op de kandidatenlijst. Ook andere vrouwen bij GroenLinks-PvdA ontvingen veel stemmen, zoals Kim van Sparrentak, Tineke Strik, Lara Wolters en Catarina Cordeiro Vieira.

Wilders

De PVV werd de tweede partij. Lijsttrekker Sebastiaan Stöteler ontving zo'n 52 procent van de stemmen op die partij. Veel voorkeursstemmen gingen naar lijstduwer Geert Wilders. Hij ontving ongeveer 32 procent van de PVV-stemmen.

Ook de lijsttrekkers van VVD (Malik Azmani), D66 (Gerben-Jan Gerbrandy), Volt (Reinier van Lanschot) en SP (Gerrie Elfrink) moeten het doen met ongeveer de helft van de stemmen van hun partij. De populairste lijstaanvoerder in eigen kring is Bert-Jan Ruissen van de SGP, die 85 procent van de stemmen van zijn lijst ontving. Wybren van Haga was met 84 procent de grote stemmentrekker bij Belang van Nederland en Anja Haga met bijna 78 procent bij de ChristenUnie.

Dorien Rookmaker, lijsttrekker bij de nieuwe partij Meer Directe Democratie, is in eigen kring het minst populair. Zij werd overvleugeld door nummer twee Hester Bais. Die kreeg 54 procent van de stemmen, Rookmaker 35 procent.

Meer uit Binnenland

Sein brand meester gegeven voor natuurbrand bij 't Harde

'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.

1 uur geleden
Weeronline: dodenherdenking en Bevrijdingsdag zijn fris en droog

HOUTEN (ANP) - Het warme en droge weer van de afgelopen dagen maakt in het weekend plaats voor fris en regenachtig lenteweer. Op zowel dodenherdenking als Bevrijdingsdag is het fris, met op maandag temperaturen tussen de 14 tot 16 graden. Op Bevrijdingsdag wordt het niet warmer dan 12 tot 16 graden.

2 uur geleden
Natuurbrand Weert afgeschaald, minder brandweer aanwezig

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.

9 uur geleden
Twee gewonden in Winschoten, mogelijk door steekincident

WINSCHOTEN (ANP) - In Winschoten zijn twee mensen gewond geraakt. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een steekincident, maar dat kan een woordvoerder van de politie Groningen niet met zekerheid zeggen. Ook is er vermoedelijk geschoten.

9 uur geleden
Grootste gevaar lijkt geweken bij brand militair terrein 't Harde

'T HARDE (ANP) - Bij de natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde lijkt het grootste gevaar te zijn geweken. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Noord- en Oost Gelderland. Alle civiele brandweereenheden gaan rond middernacht terug naar hun kazernes en dan neemt de brandweer van Defensie het over. Die is met meerdere voertuigen op het terrein om de situatie te monitoren en kleine oplaaiende vuurpluimpjes te blussen.

9 uur geleden
Inzet Evertsen niet verlengd, schip keert binnenkort terug

DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.

17 uur geleden
Brandweer blust meerdere nieuwe bosbranden

KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.

19 uur geleden