Weinig steun voor lijsttrekkers bij Europese verkiezingen
DEN HAAG (ANP) - De twintig lijsttrekkers hebben vorige week opvallend weinig stemmen gekregen bij de Europese verkiezingen. Kandidaten die lager op de lijsten stonden, kregen naar verhouding veel stemmen. Dat heeft de Verkiezingsdienst van het ANP berekend aan de hand van de officiële uitslagen van vijftien van de twintig kieskringen. De Kiesraad stelt de uitslag volgende week definitief vast.
Lijsttrekkers zijn doorgaans juist de grote stemmentrekkers. Zo was Geert Wilders koploper bij de Tweede Kamerverkiezingen in november met 91 procent van de PVV-stemmen. Vijf andere lijsttrekkers kregen 80 tot 90 procent van de stemmen van hun partij. Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA kreeg toen als enige minder dan de helft van de stemmen van zijn partij. De uitzondering van toen is de norm van nu.
GroenLinks-PvdA werd vorige week de grootste bij de verkiezingen voor het Europees Parlement. Lijsttrekker Bas Eickhout kreeg ongeveer 53 procent van de stemmen die op zijn combinatie zijn uitgebracht. Marit Maij ontving zo'n 14 procent van de stemmen. Zij was op de derde plek de eerste vrouw op de kandidatenlijst. Ook andere vrouwen bij GroenLinks-PvdA ontvingen veel stemmen, zoals Kim van Sparrentak, Tineke Strik, Lara Wolters en Catarina Cordeiro Vieira.
Wilders
De PVV werd de tweede partij. Lijsttrekker Sebastiaan Stöteler ontving zo'n 52 procent van de stemmen op die partij. Veel voorkeursstemmen gingen naar lijstduwer Geert Wilders. Hij ontving ongeveer 32 procent van de PVV-stemmen.
Ook de lijsttrekkers van VVD (Malik Azmani), D66 (Gerben-Jan Gerbrandy), Volt (Reinier van Lanschot) en SP (Gerrie Elfrink) moeten het doen met ongeveer de helft van de stemmen van hun partij. De populairste lijstaanvoerder in eigen kring is Bert-Jan Ruissen van de SGP, die 85 procent van de stemmen van zijn lijst ontving. Wybren van Haga was met 84 procent de grote stemmentrekker bij Belang van Nederland en Anja Haga met bijna 78 procent bij de ChristenUnie.
Dorien Rookmaker, lijsttrekker bij de nieuwe partij Meer Directe Democratie, is in eigen kring het minst populair. Zij werd overvleugeld door nummer twee Hester Bais. Die kreeg 54 procent van de stemmen, Rookmaker 35 procent.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat de repatriëring leiden van twee zieke bemanningsleden aan boord van het schip m/v Hondius dat voor anker ligt voor de kust van Kaapverdië, meldt de Nederlandse cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions zondagavond laat in een persbericht. Drie passagiers aan boord van het schip zijn overleden. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) testte er zeker een positief op het hantavirus.
11 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Dagblad Trouw viert maandag de 25.000e editie van de krant. Ter gelegenheid van deze mijlpaal hebben zowel de krant zelf als de website maandag het oude logo waarmee de krant in de oorlogsjaren werd gepubliceerd. Dat heeft hoofdredacteur Wendelmoet Boersema zondag gemeld in het radioprogramma Met Het Oog op Morgen.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft bevestigd dat twee Nederlandse opvarenden van een kleinschalig cruiseschip zijn overleden. Volgens een woordvoerder werd een Nederlander ziek aan boord en overleed de persoon medio april tijdens een reis van Argentinië naar Kaapverdië. De tweede Nederlander, die ook ziek werd, is nog overgebracht naar Zuid-Afrika, waar de persoon overleed.
2 uur geledenWEERT/BUDEL (ANP) - De brand die dagenlang heeft gewoed in het natuurgebied bij Weert en Budel is onder controle. De brandweer meldde zondag even voor 21.30 uur dat het sein 'brand meester' is gegeven.
3 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Een Nederlands stel is overleden na een virusuitbraak op een cruiseschip in de Atlantische Oceaan. Dat meldt het internationale persbureau AFP op basis van een anonieme bron. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldt dat er drie doden zijn op de cruise, van wie er zeker een positief testte op het hantavirus.
4 uur geledenOLDENZAAL (ANP) - Bij een brand in een woning in het Twentse Oldenzaal is zondagmiddag iemand om het leven gekomen. Dat laat de brandweer weten. Ook zijn er familieleden die rook hebben ingeademd. Volgens een brandweerwoordvoerder zijn twee personen naar het ziekenhuis gebracht.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Twee van de Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn iets na 17.00 uur vanuit Istanbul geland op Schiphol. De twee activisten, Osman Tastan en Anas Mohamad, werden daar onder luid applaus en gejoel verwelkomd door zeker dertig medestanders. Zij hadden onder meer Palestijnse vlaggen bij zich en riepen 'Viva Palestina' toen het tweetal de aankomsthal binnenkwam. Eerder scandeerden ze al leuzen als 'Free Palestine', 'Osman we are proud of you' en 'Anas we are proud of you'.
7 uur geleden