Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weinig steun voor lijsttrekkers bij Europese verkiezingen

Weinig steun voor lijsttrekkers bij Europese verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - De twintig lijsttrekkers hebben vorige week opvallend weinig stemmen gekregen bij de Europese verkiezingen. Kandidaten die lager op de lijsten stonden, kregen naar verhouding veel stemmen. Dat heeft de Verkiezingsdienst van het ANP berekend aan de hand van de officiële uitslagen van vijftien van de twintig kieskringen. De Kiesraad stelt de uitslag volgende week definitief vast.

Lijsttrekkers zijn doorgaans juist de grote stemmentrekkers. Zo was Geert Wilders koploper bij de Tweede Kamerverkiezingen in november met 91 procent van de PVV-stemmen. Vijf andere lijsttrekkers kregen 80 tot 90 procent van de stemmen van hun partij. Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA kreeg toen als enige minder dan de helft van de stemmen van zijn partij. De uitzondering van toen is de norm van nu.

GroenLinks-PvdA werd vorige week de grootste bij de verkiezingen voor het Europees Parlement. Lijsttrekker Bas Eickhout kreeg ongeveer 53 procent van de stemmen die op zijn combinatie zijn uitgebracht. Marit Maij ontving zo'n 14 procent van de stemmen. Zij was op de derde plek de eerste vrouw op de kandidatenlijst. Ook andere vrouwen bij GroenLinks-PvdA ontvingen veel stemmen, zoals Kim van Sparrentak, Tineke Strik, Lara Wolters en Catarina Cordeiro Vieira.

Wilders

De PVV werd de tweede partij. Lijsttrekker Sebastiaan Stöteler ontving zo'n 52 procent van de stemmen op die partij. Veel voorkeursstemmen gingen naar lijstduwer Geert Wilders. Hij ontving ongeveer 32 procent van de PVV-stemmen.

Ook de lijsttrekkers van VVD (Malik Azmani), D66 (Gerben-Jan Gerbrandy), Volt (Reinier van Lanschot) en SP (Gerrie Elfrink) moeten het doen met ongeveer de helft van de stemmen van hun partij. De populairste lijstaanvoerder in eigen kring is Bert-Jan Ruissen van de SGP, die 85 procent van de stemmen van zijn lijst ontving. Wybren van Haga was met 84 procent de grote stemmentrekker bij Belang van Nederland en Anja Haga met bijna 78 procent bij de ChristenUnie.

Dorien Rookmaker, lijsttrekker bij de nieuwe partij Meer Directe Democratie, is in eigen kring het minst populair. Zij werd overvleugeld door nummer twee Hester Bais. Die kreeg 54 procent van de stemmen, Rookmaker 35 procent.

Meer uit Binnenland

Groningen biedt opnieuw nachtopvang aan asielzoekers Ter Apel

GRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt opnieuw nachtopvang in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. De gemeente is bereid deze opvang met ongeveer een week te verlengen, mits er een oplossing komt voor de langere termijn. Hierover wordt woensdag mogelijk meer bekend, meldt de gemeente.

2 uur geleden
Waalre vangt tijdelijk 150 asielzoekers op

WAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.

2 uur geleden
Waalre vangt tijdelijk 150 asielzoekers op

WAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.

2 uur geleden
Vakbonden: voorstellen kabinet lijken onvoldoende

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.

4 uur geleden
Nederland ontbiedt Russische ambassadeur om aanvallen op Kyiv

BRUSSEL (ANP) - Nederland gaat de Russische ambassadeur ontbieden vanwege de meest recente aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen bekend na een vergadering met zijn collega's in Brussel.

5 uur geleden
Kabinet ziet af van voorgestelde bezuinigingen sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet de bezuinigingen op de uitkeringen van werklozen en arbeidsongeschikten "in de voorgestelde vorm" niet door. Ook stopt het met het veel bekritiseerde plan om de AOW-leeftijd op termijn sneller te laten stijgen. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) in een brief aan de vakbonden. Met deze handreikingen aan de vakbonden hoopt de D66-bewindsman "ruimte te maken" voor overleg met de sociale partners.

5 uur geleden
Eerste Kamer stemt voor strengere asielregels van EU-migratiepact

DEN HAAG (ANP) - Asielzoekers krijgen over tweeënhalve week te maken met strengere regels. Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft namelijk dinsdagmiddag ingestemd met de Nederlandse uitwerking van het Europese migratiepact, dat op 12 juni van kracht wordt. Daardoor kunnen vluchtelingen onder andere geen onbeperkt houdbare verblijfsvergunning meer krijgen en wordt de maximale duur van een tijdelijke vergunning verkort van vijf naar drie jaar.

6 uur geleden