Weinig spektakel verwacht op beurzen richting jaarwisseling
AMSTERDAM (ANP) - De financiële markten maken zich op voor de laatste beursdagen van 2024 en het begin van het nieuwe jaar. Tijdens de verkorte handelsweek wordt een rustige handel verwacht, aangezien veel bedrijven dicht zijn en veel beleggers vrij hebben. Toch staan er nog verschillende macro-economische cijfers in de agenda.
Dit jaar rest de Amsterdamse beurs nog een volle handelsdag op maandag en een halve op dinsdag. Op 31 december sluiten de Euronext-markten, waaronder die in Amsterdam, om 14.00 uur. Op nieuwjaarsdag is de beurs op het Damrak gesloten. Op donderdag 2 januari gaat de aandelenhandel weer van start. Beleggers kijken volgende maand vooral uit naar de inauguratie van Donald Trump, op 20 januari. Tijdens Trumps vorige ambtstermijn werden veel van zijn beleidsmaatregelen positief ontvangen door beleggers, zoals belastingverlagingen voor bedrijven en deregulering.
Beurshandelaren die komende week nog actief zijn, kunnen maandag uitkijken naar een aantal macro-economische cijfers. In de Verenigde Staten worden de woningverkopen van de afgelopen maand bekendgemaakt, evenals de gegevens over de industriële bedrijvigheid in de regio rond Chicago. In Spanje worden inflatiecijfers gepubliceerd, terwijl Japan cijfers over de bedrijvigheid in de industrie bekendmaakt. Op dinsdag, oudejaarsdag, blijven de beurzen in Japan en Duitsland gesloten, en de Britse beurs sluit eerder.
De AEX, de graadmeter van de 25 meest verhandelde aandelen in Amsterdam, sloot de kerstweek op vrijdag af met een winst van 0,4 procent op 879,70 punten. Hoewel een eindejaarsrally dit jaar uitbleef, is de hoofdindex sinds het begin van het jaar ruim 12 procent gestegen. Daarmee presteerde de AEX aanzienlijk beter dan de MidKap, die 9,5 procent van zijn waarde verloor. De Amerikaanse beursgraadmeters bereikten dit jaar recordhoogtes, gesteund door de hoop op verdere renteverlagingen en de vooruitzichten dat door kunstmatige intelligentie de bedrijfswinsten stijgen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie-dochter Hynetwork en het Belgische Fluxys hydrogen gaan een waterstofverbinding tussen Nederland en België aanleggen. Daarover hebben ze een overeenkomst ondertekend. Volgens een verklaring moet de verbinding rond 2030 klaar zijn.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Lufthansa schrapt vrijdag enkele honderden vluchten vanwege de staking van cabinepersoneel in Duitsland. Op de luchthaven van Frankfurt is 75 procent van de bijna 350 geplande vluchten geannuleerd. Daarnaast zijn tientallen vluchten uit het vliegschema van andere grote luchthavens zoals Hamburg en Berlijn gehaald.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zwangere vrouwen die discriminatie ervaren. Met het meldpunt wil de vakbond meer ervaringen bundelen om zo druk op werkgevers en politiek op te voeren om er iets aan te doen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht door de oorlog in het Midden-Oosten op korte termijn voor 20 miljard tot 50 miljard dollar aan verzoeken om financiële steun te krijgen. Topvrouw Kristalina Georgieva heeft dit donderdag gezegd. Ze benadrukte dat de 191 aangesloten landen op het kredietfonds kunnen rekenen als ze hulp nodig hebben.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine verliezen aan een nieuwe handelssessie begonnen. Daags na een opluchtingsrally dankzij de aankondiging van een staakt-het-vuren door Iran, de Verenigde Staten en Israël nemen de twijfels over het bestand toe.
3 uur geleden