Weinig openbare schermen in grote steden met EK-wedstrijd
DEN HAAG (ANP) - De halve finale tussen Nederland en Engeland is in maar een paar steden op grote schermen in de openbare ruimte te zien. Uit een rondgang van het ANP langs de grote steden blijkt dat de EK-wedstrijd buiten de horeca nauwelijks op groot scherm wordt vertoond.
In Rotterdam, Den Haag, Eindhoven en Groningen zijn bij de gemeente geen aanvragen ingediend voor een vergunning hiervoor. In Utrecht is voor het hele toernooi een vergunning afgegeven voor het Brusselplein. Daar staat woensdag, net als bij eerdere wedstrijden van Oranje, een groot scherm. In Amsterdam is de halve finale net als de kwartfinale te zien op een groot scherm op het Klönneplein in het Westerpark. Een woordvoerder van organisator het Westergasterras zegt dat er 2000 plekken beschikbaar waren voor het scherm buiten en voor vertoningen binnen. De tickets gingen maandagmiddag in de verkoop en waren volgens de website binnen twintig seconden uitverkocht.
De gemeente Amsterdam laat weten dat de vertoning in het Westerpark de enige is in de openbare ruimte. Verder waren er geen vergunningen aangevraagd. De gemeente organiseert zelf niets. Als Nederland naar de finale gaat, komt er in Amsterdam mogelijk wel een openbare vertoning, aldus de woordvoerster. Maar of dit gebeurt, is nog helemaal niet zeker, benadrukt ze. De gemeente is doorlopend met de KNVB in overleg, vooral voor het geval er ook een huldiging komt.
Enschede
Bij de gemeente Eindhoven is voor woensdag een vergunningsaanvraag gedaan voor een scherm op de Markt, maar die is afgewezen. De gemeente was bang dat er te veel mensen zouden komen, zegt een woordvoerder. "Het plein heeft een beperkte capaciteit en de mensenmassa kan zich niet verspreiden over andere pleinen." Bij eerdere toernooien stonden er ook schermen op het 18 Septemberplein en het Stadhuisplein. Wel staat er tijdens de halve finale een scherm op het Ketelhuisplein.
In Enschede kunnen Oranjefans de halve finale wel volgen op groot scherm. Op de Oude Markt komen er twee, volgens Tubantia georganiseerd door de horeca, Grolsch en de Stichting Ondernemersfonds Enschede. Ondernemers in Amersfoort hebben voor Nederland-Engeland op de Hof, een groot plein in de binnenstad, een scherm geregeld. Daar kunnen maximaal 7500 mensen terecht.
In verschillende steden zijn wel veel vergunningen afgegeven voor schermen bij horecagelegenheden.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen op de Radboud Universiteit. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen extreemrechtse demonstranten van Defend Netherlands zijn in Utrecht aangekomen in de buurt van politiek centrum ACU. Daar houden ze een herdenking voor de Franse uiterst-rechtse activist Quentin Deranque. Er wordt met vuurwerk gegooid en de sfeer is grimmig.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - In de binnenstad van Utrecht heeft zich aan het begin van de avond een groep van 150 tot 200 mensen verzameld die tegen het extreemrechtse Defend Netherlands demonstreren. De groep roept leuzen als "nooit meer fascisme". De politie is in de buurt aanwezig.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Kinderen spelen gemiddeld weer iets vaker buiten dan twee jaar geleden. Dat concluderen Jantje Beton en branchevereniging Spelen & Bewegen na onderzoek. Gemiddeld speelt een kind nu 7,6 uur per week buiten, tegenover 7,2 uur in 2024. In 2022 was het nog 9,9 uur per week.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van zestien maanden, waarvan acht voorwaardelijk, geëist tegen de 33-jarige Stefan V. voor het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag. Dat gebeurde in februari en maart vorig jaar. V. ontkende donderdag in de rechtbank in Den Haag dat hij achter de vernielingen zit.
10 uur geledenALMELO (ANP) - Een 43-jarige man is donderdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar en tien maanden. In augustus 2024 had hij zijn ex ontvoerd en verkracht. Ook probeerde hij haar te vermoorden door haar te wurgen, nadat zij een einde had gemaakt aan hun relatie. Van de rechtbank in Almelo moet hij haar ook een schadevergoeding van ruim 30.000 euro betalen.
11 uur geleden