
Weinig fruit en veel suiker in fruitdrankjes voor kinderen
DEN HAAG (ANP) - Fruitdrankjes voor kinderen bevatten vaak nauwelijks fruit, maar wel veel suiker. Die conclusie trekt de Consumentenbond na een inventarisatie van 30 van deze drankjes. Meer dan de helft scoorde een D of een E op de zogeheten Nutri-Score. Deze score geeft weer hoe gezond een keuze is. Een A krijgt de kleur groen en staat voor de gezondste keuze, een E is rood en staat voor ongezond.
De hoeveelheid suiker, zout, vet, eiwitten, vezels en calorieën bepaalt samen met de hoeveelheid fruit, groente, noten en peulvruchten in een product de Nutri-Score. Als het gaat om dorstlessers voor kinderen, krijgt alleen water een A. "Dit is de ideale dorstlesser voor kinderen omdat het niet zoet is en geen calorieën bevat", aldus de Consumentenbond.
In twee derde van de onderzochte fruitdrankjes zit ondanks de naam en presentatie maximaal 20 procent fruit. Omdat die geringe hoeveelheid de smaak niet ten goede komt, voegen fabrikanten er vaak aroma's en zoetstoffen aan toe.
Een pakje puur sinaasappelsap wordt vanwege de fruitsuikers gewaardeerd met een C. Sinaasappeldrink van Jumbo en Drinky Orange van Albert Heijn, waar maar 20 procent sinaasappelsap in zit, verdient volgens de onderzoekers een E. Wicky Original fruit scoort een D. Dat drankje bevat 10 procent fruit en toegevoegde suiker. Wicky zonder suiker komt beter uit de vergelijking, met een B, en de variant met tropisch fruit krijgt een C.
Directeur Sandra Molenaar van de Consumentenbond zou graag zien dat de Nutri-Score verplicht wordt voor alle voedingsmiddelen. "Nutri-Score geeft in één oogopslag een totaaloordeel op de voorkant van de verpakking en helpt zo om een gezondere keuze te maken", zegt zij.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 728 miljoen euro uit om gemeenten te compenseren voor de te hoge kosten die ze hebben gemaakt voor de jeugdzorg, en daar is Jeugdzorg Nederland blij mee. Het besluit "zorgt voor tijdelijke financiële rust in de sector", zegt de brancheorganisatie.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - De samenwerking tussen de vier ziekenhuizen die kinderen met aangeboren hartafwijkingen behandelen, moet beter. De centra hebben daar afspraken over gemaakt, maar er zit "te weinig voortgang in de uitvoering", oordeelt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ).
1 dag geledenSOLNA (ANP) - In Europese ziekenhuizen gaat een gevaarlijke schimmel rond, de Candidozyma auris. Het aantal gevallen neemt snel toe, en in sommige landen kunnen de autoriteiten de verspreiding niet goed meer bijhouden, waarschuwt de Europese gezondheidsdienst ECDC donderdag.
6 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Hulpverleners signaleren dat in het illegale circuit wegwerpvapes worden verkocht als 'THC-vapes', maar in werkelijkheid synthetische stoffen uit een lab bevatten die de werkzame stof uit cannabis nabootsen. "Deze stoffen kunnen sterker en langer werken en soms leiden tot ernstige gezondheidsklachten", schrijven verslavingskliniek Jellinek en GGD Amsterdam in een bericht aan professionals die met jongeren werken. Meerdere jongeren zijn de afgelopen tijd onwel geworden door dit soort vapes en hadden medische zorg nodig, bevestigt een woordvoerster van Jellinek.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Bij een ernstig tekort van een medicijn kan de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) voortaan een vrijstelling geven om dat middel uit het buitenland te halen. Dat moet patiënten helpen om het medicijn te kunnen blijven gebruiken.
1 week geledenAMERSFOORT (ANP) - Steeds meer mensen nemen een infuus met vitamine, maar dit kan schadelijk zijn voor de gezondheid, waarschuwt de Nederlandse Vereniging van Diëtisten (NVD). Mensen die langdurig te veel vitamines binnenkrijgen, kunnen onder meer schade aan lever en nieren, gevoelloosheid in handen en voeten en hoofdpijn oplopen.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste partijen willen een vorm van mondzorg terug in het basispakket. Dat blijkt uit een vergelijking van de verkiezingsprogramma's van partijen die op dit moment in de Tweede Kamer zitten. De plannen variëren van een gratis jaarlijkse tandartscontrole tot het vergoeden van alle mondzorg.
1 week geleden