Weinig enthousiast kabinet laat lagere btw groente aan opvolger
DEN HAAG (ANP) - Een besluit over de veelbesproken btw-verlaging op groente en fruit zal niet meer genomen worden door dit kabinet, staat in een brief aan de Tweede Kamer. Maar dat betekent niet dat demissionair staatssecretarissen Marnix van Rij (Fiscaliteit) en Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) hun gebrek aan enthousiasme voor het plan verhullen.
Zij wijzen op verschillende uitspraken waaruit blijkt dat een btw-verlaging averechts werkt en vooral rijkere mensen helpt. Ook kunnen producten juist duurder worden. Het kabinet zou liever meer gratis groente en fruit of schoolmaaltijden verstrekken.
Het kabinet haalt onder meer de bevindingen van SEO Economisch Onderzoek aan. De onderzoekers stellen daarin dat een nultarief voor groente en fruit mogelijk niet erg effectief is en bovendien veel juridisch gedoe oplevert wat nou wel of geen groente of fruit is.
Weinig effect
Ook het Centraal Planbureau noemt een lager btw-tarief "niet doelmatig". De rekenmeesters wijzen erop dat vooral hogere inkomensgroepen er profijt van hebben, omdat zij meer boodschappen kopen. De Raad van State constateert dat in Spanje en het Verenigd Koninkrijk dat de btw-verlagingen weinig effect hadden.
"Het demissionaire kabinet constateert dat dit ook het geval zou zijn bij een btw-nultarief op groente en fruit", melden de bewindslieden. "De fiscale subsidie vloeit in dat geval ook naar degenen die al voldoende groente en fruit consumeren en geen prijsstimulans nodig hebben." Maar omdat het kabinet demissionair is, zal pas een volgende regering na de verkiezingen er een besluit over nemen.
Meer uit Politiek
WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
23 uur geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Alexander van Hattem dreigt dat de PVV in de Eerste Kamer tegen de wetten stemt die zijn ingediend door zijn partijgenoot Marjolein Faber, toen zij in het vorige kabinet minister was. Het debat in de senaat over deze wetten en de toevoeging om een illegaal verblijf strafbaar te maken "stemt mij niet vrolijk". Van Hattem heeft vier strenge moties ingediend en vindt de steun hiervoor "dusdanig belangrijk dat ze bepalend kunnen zijn" voor de vraag of de PVV voorstemt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Iemand zonder geldige verblijfspapieren moet alleen vrezen voor vervolging als die niet meewerkt aan zijn of haar vertrek. Dat verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) bij het debat in de Eerste Kamer over twee strenge asielwetten, waarvan de strafbaarstelling van illegaliteit een onderdeel is.
1 dag geleden