Weinig beweging op beurzen verwacht, blik op NAVO-top
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen staan donderdag voor een vrijwel vlakke opening. De blik van beleggers gaat uit naar een top van militair bondgenootschap NAVO. Ook ontmoeten de leiders van de Europese Unie de Amerikaanse president Joe Biden en komen de leiders van de G7 bij elkaar. Op al die toppen wordt de door Rusland begonnen oorlog in Oekraïne besproken.
Vanuit de NAVO kwamen al signalen dat de lidstaten van het bondgenootschap meer troepen willen vrijmaken en naar de oostgrenzen van het NAVO-gebied willen sturen. Ook hebben zowel Biden als de EU al aangegeven dat er meer sancties tegen Rusland kunnen worden ingesteld. Beleggers wachten af wat dat voor gevolgen kan hebben voor bedrijven.
Verder staan de inkoopmanagersindexen voor veel Europese landen op het programma. Die komen kort na opening van de beurs naar buiten en geven een eerste beeld over de gevolgen van de oorlog in Oekraïne voor de industrie.
Moskou
In Moskou ging de beurs voor het eerst in weken weer voorzichtig open. Een klein aantal aandelen is daarbij te verhandelen. In de vroege handel ging de MOEX-index zo'n 11 procent omhoog.
In Amsterdam gaat de aandacht weer uit naar Prosus. De techinvesteerder kan opnieuw reageren op het Chinese techbedrijf Tencent waar Prosus een groot belang in heeft. Woensdag leverde Prosus al bijna 5 procent in na teleurstellende cijfers. Tencent zelf verloor op de beurs in Hongkong ruim 4 procent.
Methaan
DSM gaat zijn voedingssupplement voor koeien, dat de hoeveelheid methaan die de runderen via boeren en winden uitstoten, later dit jaar bij tweehonderd bij FrieslandCampina aangesloten boerderijen testen. Volgend jaar kan de test worden uitgebreid. Het voedingssupplement met de naam Bovaer werd eerder dit jaar goedgekeurd voor gebruik in Europa.
Verder kan bouwer BAM reageren op een adviesverhoging door analisten van ING. Die geven nu een koopadvies voor dat aandeel. Berenberg werd juist negatiever over koffie- en theeverkoper JDE Peet's en voorzag dat aandeel van een verkoopadvies. Roestvrijstaalbedrijf Aperam kreeg een adviesverlaging van Credit Suisse aan de broek.
Chiptekorten
Qua bedrijfscijfers gaat de aandacht uit naar Daimler Truck. Het afgesplitste vrachtwagenonderdeel van Mercedes-Benz verwacht hogere winstmarges te behalen dit jaar. Die prognose is wel afhankelijk van hoe de situatie in Oekraïne leveringsketens beïnvloedt. Ook de ontwikkelingen rond de chiptekorten spelen mee.
De olieprijzen lieten een wisselend beeld zien, na een forse stijging een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,3 procent goedkoper op 113,42 dollar. Brentolie steeg 0,9 procent in prijs en werd voor 120,60 dollar per vat verhandeld.
De euro was 1,0983 dollar waard. Bij het slot van Wall Street was dat nog 1,1004 dollar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn met aanzienlijke winsten de handel uitgegaan. Beleggers reageerden overwegend opgelucht op het staakt-het-vuren van twee weken dat de Verenigde Staten, Israël en Iran hadden aangekondigd. Energieprijzen daalden juist stevig dankzij de hoop op een einde aan de blokkade van de Straat van Hormuz.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.
7 uur geledenZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
9 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
10 uur geleden