Weinig beweging op beurzen verwacht, blik op NAVO-top
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen staan donderdag voor een vrijwel vlakke opening. De blik van beleggers gaat uit naar een top van militair bondgenootschap NAVO. Ook ontmoeten de leiders van de Europese Unie de Amerikaanse president Joe Biden en komen de leiders van de G7 bij elkaar. Op al die toppen wordt de door Rusland begonnen oorlog in Oekraïne besproken.
Vanuit de NAVO kwamen al signalen dat de lidstaten van het bondgenootschap meer troepen willen vrijmaken en naar de oostgrenzen van het NAVO-gebied willen sturen. Ook hebben zowel Biden als de EU al aangegeven dat er meer sancties tegen Rusland kunnen worden ingesteld. Beleggers wachten af wat dat voor gevolgen kan hebben voor bedrijven.
Verder staan de inkoopmanagersindexen voor veel Europese landen op het programma. Die komen kort na opening van de beurs naar buiten en geven een eerste beeld over de gevolgen van de oorlog in Oekraïne voor de industrie.
Moskou
In Moskou ging de beurs voor het eerst in weken weer voorzichtig open. Een klein aantal aandelen is daarbij te verhandelen. In de vroege handel ging de MOEX-index zo'n 11 procent omhoog.
In Amsterdam gaat de aandacht weer uit naar Prosus. De techinvesteerder kan opnieuw reageren op het Chinese techbedrijf Tencent waar Prosus een groot belang in heeft. Woensdag leverde Prosus al bijna 5 procent in na teleurstellende cijfers. Tencent zelf verloor op de beurs in Hongkong ruim 4 procent.
Methaan
DSM gaat zijn voedingssupplement voor koeien, dat de hoeveelheid methaan die de runderen via boeren en winden uitstoten, later dit jaar bij tweehonderd bij FrieslandCampina aangesloten boerderijen testen. Volgend jaar kan de test worden uitgebreid. Het voedingssupplement met de naam Bovaer werd eerder dit jaar goedgekeurd voor gebruik in Europa.
Verder kan bouwer BAM reageren op een adviesverhoging door analisten van ING. Die geven nu een koopadvies voor dat aandeel. Berenberg werd juist negatiever over koffie- en theeverkoper JDE Peet's en voorzag dat aandeel van een verkoopadvies. Roestvrijstaalbedrijf Aperam kreeg een adviesverlaging van Credit Suisse aan de broek.
Chiptekorten
Qua bedrijfscijfers gaat de aandacht uit naar Daimler Truck. Het afgesplitste vrachtwagenonderdeel van Mercedes-Benz verwacht hogere winstmarges te behalen dit jaar. Die prognose is wel afhankelijk van hoe de situatie in Oekraïne leveringsketens beïnvloedt. Ook de ontwikkelingen rond de chiptekorten spelen mee.
De olieprijzen lieten een wisselend beeld zien, na een forse stijging een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,3 procent goedkoper op 113,42 dollar. Brentolie steeg 0,9 procent in prijs en werd voor 120,60 dollar per vat verhandeld.
De euro was 1,0983 dollar waard. Bij het slot van Wall Street was dat nog 1,1004 dollar.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
6 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
7 uur geledenORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.
9 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
21 uur geleden