Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weerwind zoekt geld voor DJI, eigen bijdrage tbs'er terug

Weerwind zoekt geld voor DJI, eigen bijdrage tbs'er terug

DEN HAAG (ANP) - Tbs'ers en anderen die om juridische redenen forensische zorg krijgen, moeten weer een eigen bijdrage gaan betalen. Op verzoek van de Tweede Kamer was de eigen bijdrage enkele jaren geleden afgeschaft, maar minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) stelt herinvoering voor, onder meer omdat het gevangeniswezen veel geld tekort komt de komende tien jaar.

De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) komt bij ongewijzigd beleid bijna 400 miljoen euro in het rood in 2032. Om dat tegen te gaan, investeert het kabinet de komende jaren 210 miljoen euro extra in de dienst, schrijft Weerwind in een brief aan de Tweede Kamer. Daarmee stijgt het budget van de DJI van 2,8 miljard euro dit jaar naar 3,1 miljard euro in 2027. Daarmee moet de DJI beter voorbereid zijn op de toekomst, zoals met een goede ICT, huisvesting en genoeg personeel.

Toch is de financiële injectie niet genoeg en daarom stelt Weerwind maatregelen voor om extra geld bijeen te schrapen. Maar ook als alles ingevoerd wordt, blijven er tekorten resteren van 46 miljoen euro in 2024 en 23 miljoen euro structureel vanaf 2028, staat in de brief. Daarom komt de minister in het voorjaar met aanvullende maatregelen om het tekort aan te vullen.

Het aantal plaatsen in de gevangenissen blijft op het huidige niveau van 11.100. Er worden geen gebouwen gesloten. Omdat de ramingen aangeven dat er in de toekomst meer plek nodig is, wil Weerwind kijken hoe hij de instroom van nieuwe gevangenen kan beperken en de uitstroom kan bevorderen. Zo kunnen gedetineerden die niet gevaarlijk zijn, vaker of sneller op goedkopere afdelingen worden geplaatst.

Daarnaast onderzoekt de minister of hij sancties kan veranderen en anders toepassen, zodat minder mensen die in de fout zijn gegaan achter de tralies belanden. Het kan gaan om het vaker laten dragen van een enkelband, een vervangende taakstraf als een geldboete niet wordt betaald of de mogelijkheid om meer taakstrafuren te kunnen opleggen.

Meer uit Politiek

Deadline belastingplan in zicht, kabinet lijkt nog niet te kiezen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt nog altijd geen keuze te hebben gemaakt tussen steun van de linker- of rechterflank voor het belastingplan. Dat terwijl de tijd om dat plan aan te passen opraakt. De behandeling in de Tweede Kamer gaat volgende week verder, een week later staan de stemmingen gepland. De voorstellen moeten ook nog door de Eerste Kamer en de Belastingdienst heeft tijd nodig om alle veranderingen voor te bereiden.

1 uur geleden
Overleg boerenclubs met Van Essen nog steeds niet klaar

DEN HAAG (ANP) - Gesprekken tussen boerenorganisaties LTO en NAJK en landbouwminister Jaimi van Essen over mogelijke aanpassingen aan zijn stikstofplannen zijn nog steeds niet afgerond. Na een nachtelijke ronde onderhandelingen praten de boerenvertegenwoordigers en de D66-minister vrijdagochtend verder, zeggen bronnen rond het overleg tegen het ANP.

2 uur geleden
Tielen steunt verbod generatieve AI op basisschool nog niet

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."

16 uur geleden
Meerderheid Kamer wil 40 miljoen renteplafond anders uitgeven

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.

17 uur geleden
Kamer wil generatieve AI verbieden voor basisschoolleerlingen

DEN HAAG (ANP) - Basisschoolleerlingen mogen geen generatieve AI gebruiken, vindt de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid steunt een motie van Volt en CDA die het kabinet vraagt om een verbod te regelen. Volt-leider Laurens Dassen dient de motie donderdag in tijdens het debat over de onderwijsbegroting. Kamerleden van PRO, D66, Partij voor de Dieren, DENK, 50PLUS, SP, ChristenUnie en JA21 hebben hun namen er ook onder gezet.

19 uur geleden
Minimumuurloon bedraagt vanaf volgend jaar 15,29 euro

DEN HAAG (ANP) - Het minimumuurloon gaat vanaf 1 januari 2027 omhoog naar 15,29 euro. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) in een brief aan de Tweede Kamer.

19 uur geleden
Documenten: Heinen vond renteplafond al in maart te duur

DEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen vond het renteplafond voor studieleningen kort nadat dit in het coalitieakkoord was afgesproken al te duur. In documenten van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap die op verzoek van de Tweede Kamer openbaar zijn gemaakt, schrijven ambtenaren dat de VVD-minister een vast renteplafond van 2,5 procent een te groot risico vindt.

19 uur geleden