Weerwind ziet af van genderneutrale aanpassing taal in wetboek
DEN HAAG (ANP) - De formuleringen in het Burgerlijk Wetboek (BW) zullen nu niet genderneutraal worden herschreven. Minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) vindt het op zich "principieel wenselijk" dat het taalgebruik in het BW zo min mogelijk verwijzingen naar mannen of vrouwen bevat, maar een aanpassing "vergt een majeure wetgevingsoperatie", schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. "Alles afwegend" is de minister daar nu geen voorstander van. Wel zijn er enkele technische aanpassingen mogelijk.
Op verzoek van D66 heeft de minister een inventarisatie gemaakt van genderspecifieke aanduidingen in het BW, waaronder het personen- en familierecht, en gekeken wat er nodig en mogelijk is om die te corrigeren. Volgens Weerwind gaat het "alleen al bij Boek 1 BW om bijna de helft van het totale aantal artikelen die zouden moeten worden aangepast". Bovendien is de aanpassing van artikelen niet zonder risico, aldus de minister.
Zo zouden formuleringen taalkundig onjuist kunnen worden of kan er onduidelijkheid ontstaan. Volgens Weerwind leidt het huidige taalgebruik in de wet "niet tot knelpunten of uitvoeringsproblemen in de praktijk. Tenzij uit de wet uitdrukkelijk anders volgt, passen rechters wetten toe op personen, ongeacht het geslacht", schrijft hij.
Formulering nieuwe wetten
Nieuwe wetten moeten wat Weerwind betreft altijd genderneutraal worden geformuleerd. Ook is hij van plan om in het BW waar mogelijk termen met "een mannelijke connotatie in louter technische zin aan te passen". Het gaat dan bijvoorbeeld om aanduidingen als raadsheer-commissaris, voorman of scheidsman. Dit soort termen kan eenvoudig worden vervangen door een neutraal alternatief. Deze aanpassing kan worden geregeld via een verzamelwet, waarin meerdere regelingen in één keer worden veranderd.
Ook wil de minister het mogelijk maken om 'ouder uit wie het kind is geboren' op een geboorteakte te kunnen zetten in plaats van moeder of vader. Een wijziging van een besluit daartoe ligt al bij de Raad van State. Maar "alles afwegend en gelet op de schaarse wetgevingscapaciteit" wil Weerwind geen grootscheepse operatie om het taalgebruik volledig genderneutraal aan te passen.
Van Ginneken blij
D66-Tweede Kamerlid Lisa van Ginneken die om de inventarisatie heeft gevraagd, begrijpt dat de minister niet alles ineens kan oplossen. "Het is ook complex en veel werk" Ze is blij met de simpeler aanpassingen in het BW omdat het "de tijd ademt waarin alleen mannen bepaalde functies konden vervullen". Ook de aanpassing op de geboorteakte en de toezegging om komende wetten wel meteen genderneutraal te formuleren, vallen in goede aarde.
Meer uit Binnenland
KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.
1 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.
3 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."
4 uur geledenNAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.
4 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.
5 uur geleden'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee doet ook onderzoek naar een brand op een militair oefenterrein op de Ederheide, die op dinsdag 21 april uitbrak. Dat werd vrijdag bekendgemaakt. Bekend was al dat onderzoek loopt naar branden op oefenterreinen bij 't Harde, Oirschot en Weert.
7 uur geleden