Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weerwind ziet af van genderneutrale aanpassing taal in wetboek

Weerwind ziet af van genderneutrale aanpassing taal in wetboek

DEN HAAG (ANP) - De formuleringen in het Burgerlijk Wetboek (BW) zullen nu niet genderneutraal worden herschreven. Minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) vindt het op zich "principieel wenselijk" dat het taalgebruik in het BW zo min mogelijk verwijzingen naar mannen of vrouwen bevat, maar een aanpassing "vergt een majeure wetgevingsoperatie", schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. "Alles afwegend" is de minister daar nu geen voorstander van. Wel zijn er enkele technische aanpassingen mogelijk.

Op verzoek van D66 heeft de minister een inventarisatie gemaakt van genderspecifieke aanduidingen in het BW, waaronder het personen- en familierecht, en gekeken wat er nodig en mogelijk is om die te corrigeren. Volgens Weerwind gaat het "alleen al bij Boek 1 BW om bijna de helft van het totale aantal artikelen die zouden moeten worden aangepast". Bovendien is de aanpassing van artikelen niet zonder risico, aldus de minister.

Zo zouden formuleringen taalkundig onjuist kunnen worden of kan er onduidelijkheid ontstaan. Volgens Weerwind leidt het huidige taalgebruik in de wet "niet tot knelpunten of uitvoeringsproblemen in de praktijk. Tenzij uit de wet uitdrukkelijk anders volgt, passen rechters wetten toe op personen, ongeacht het geslacht", schrijft hij.

Formulering nieuwe wetten

Nieuwe wetten moeten wat Weerwind betreft altijd genderneutraal worden geformuleerd. Ook is hij van plan om in het BW waar mogelijk termen met "een mannelijke connotatie in louter technische zin aan te passen". Het gaat dan bijvoorbeeld om aanduidingen als raadsheer-commissaris, voorman of scheidsman. Dit soort termen kan eenvoudig worden vervangen door een neutraal alternatief. Deze aanpassing kan worden geregeld via een verzamelwet, waarin meerdere regelingen in één keer worden veranderd.

Ook wil de minister het mogelijk maken om 'ouder uit wie het kind is geboren' op een geboorteakte te kunnen zetten in plaats van moeder of vader. Een wijziging van een besluit daartoe ligt al bij de Raad van State. Maar "alles afwegend en gelet op de schaarse wetgevingscapaciteit" wil Weerwind geen grootscheepse operatie om het taalgebruik volledig genderneutraal aan te passen.

Van Ginneken blij

D66-Tweede Kamerlid Lisa van Ginneken die om de inventarisatie heeft gevraagd, begrijpt dat de minister niet alles ineens kan oplossen. "Het is ook complex en veel werk" Ze is blij met de simpeler aanpassingen in het BW omdat het "de tijd ademt waarin alleen mannen bepaalde functies konden vervullen". Ook de aanpassing op de geboorteakte en de toezegging om komende wetten wel meteen genderneutraal te formuleren, vallen in goede aarde.

Meer uit Binnenland

AVROTROS haalt Afghanistan-serie offline na arrestatie Taliban

HILVERSUM (ANP) - AVROTROS heeft de serie Hila voorbij de Taliban van presentatrice Hila Noorzai offline gehaald. Aanleiding is de arrestatie van een vrouw die in de reeks te zien is, bevestigt een woordvoerder van de omroep zondag na berichtgeving door verschillende media.

6 minuten geleden
Weeronline: stralend weer verwacht op Blue Monday

HOUTEN (ANP) - Het weer op Blue Monday verloopt dit jaar een stuk minder deprimerend dan de naam doet vermoeden, aldus de verwachting van Weeronline. In de ochtend kan regionaal nog nevel of mist voorkomen, maar daarna verloopt de dag in bijna het hele land zonnig, meldt de weerdienst.

3 uur geleden
Code geel om plaatselijk dichte mist in meerdere provincies

DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.

7 uur geleden
Veroorzaker dodelijk ongeval Paramaribo is Nederlander

PARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.

11 uur geleden
Popprijs 2025 is voor Suzan & Freek

GRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.

13 uur geleden
Tata Steel-schaaktoernooi uitgesteld door protestactie van XR

WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.

21 uur geleden
Aantal Utrechtse ondernemers kan voorlopig niet terug naar panden

UTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.

22 uur geleden