Weerwind ziet af van genderneutrale aanpassing taal in wetboek
DEN HAAG (ANP) - De formuleringen in het Burgerlijk Wetboek (BW) zullen nu niet genderneutraal worden herschreven. Minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) vindt het op zich "principieel wenselijk" dat het taalgebruik in het BW zo min mogelijk verwijzingen naar mannen of vrouwen bevat, maar een aanpassing "vergt een majeure wetgevingsoperatie", schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. "Alles afwegend" is de minister daar nu geen voorstander van. Wel zijn er enkele technische aanpassingen mogelijk.
Op verzoek van D66 heeft de minister een inventarisatie gemaakt van genderspecifieke aanduidingen in het BW, waaronder het personen- en familierecht, en gekeken wat er nodig en mogelijk is om die te corrigeren. Volgens Weerwind gaat het "alleen al bij Boek 1 BW om bijna de helft van het totale aantal artikelen die zouden moeten worden aangepast". Bovendien is de aanpassing van artikelen niet zonder risico, aldus de minister.
Zo zouden formuleringen taalkundig onjuist kunnen worden of kan er onduidelijkheid ontstaan. Volgens Weerwind leidt het huidige taalgebruik in de wet "niet tot knelpunten of uitvoeringsproblemen in de praktijk. Tenzij uit de wet uitdrukkelijk anders volgt, passen rechters wetten toe op personen, ongeacht het geslacht", schrijft hij.
Formulering nieuwe wetten
Nieuwe wetten moeten wat Weerwind betreft altijd genderneutraal worden geformuleerd. Ook is hij van plan om in het BW waar mogelijk termen met "een mannelijke connotatie in louter technische zin aan te passen". Het gaat dan bijvoorbeeld om aanduidingen als raadsheer-commissaris, voorman of scheidsman. Dit soort termen kan eenvoudig worden vervangen door een neutraal alternatief. Deze aanpassing kan worden geregeld via een verzamelwet, waarin meerdere regelingen in één keer worden veranderd.
Ook wil de minister het mogelijk maken om 'ouder uit wie het kind is geboren' op een geboorteakte te kunnen zetten in plaats van moeder of vader. Een wijziging van een besluit daartoe ligt al bij de Raad van State. Maar "alles afwegend en gelet op de schaarse wetgevingscapaciteit" wil Weerwind geen grootscheepse operatie om het taalgebruik volledig genderneutraal aan te passen.
Van Ginneken blij
D66-Tweede Kamerlid Lisa van Ginneken die om de inventarisatie heeft gevraagd, begrijpt dat de minister niet alles ineens kan oplossen. "Het is ook complex en veel werk" Ze is blij met de simpeler aanpassingen in het BW omdat het "de tijd ademt waarin alleen mannen bepaalde functies konden vervullen". Ook de aanpassing op de geboorteakte en de toezegging om komende wetten wel meteen genderneutraal te formuleren, vallen in goede aarde.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Op NS-stations is momenteel geen of verkeerde roisinformatie te zien op de borden. Dat komt door een technische storing. Ook komen vertragingen en wijzigingen niet goed door in de NS-reisplanner-app.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rondom de komst van een asielopvang in Albergen is moeilijk te vergelijken met de huidige gang van zaken. Dat zegt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) na een oordeel van de Nationale ombudsman. "Dit speelde allemaal voor de komst van de spreidingswet", zegt een woordvoerder van de VNG. "Het benadrukt wel opnieuw dat inwoners gehoord moeten worden."
3 uur geledenJAKARTA (ANP) - Nederland heeft vier topstukken uit de collectie van de Nederlandse wetenschapper Eugène Dubois teruggegeven aan Indonesië. De overhandiging van een schedelkapje, een dijbeen en een kies van de homo erectus en een schelp met krassen erin vond plaats in Museum Nasional Indonesia in Jakarta. De Nederlandse ambassadeur in Indonesië, Marc Gerritsen, overhandigde de fossielen aan de Indonesische cultuurminister Fadli Zon.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft Qbuzz toestemming gegeven om ook volgend jaar nog met dieselbussen te rijden. Tot 1 april mag Qbuzz de diesels blijven gebruiken in het noorden van de provincie, in gemeenten als Alphen aan den Rijn, Gouda en Leiden. Het vervoersbedrijf moet noodgedwongen ruim zestig oude dieselbussen inzetten, omdat er vorig jaar problemen waren met de levering van elektrische bussen.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De advocaat van Peter Gillis mag van de rechtbank in Den Bosch extra onderzoek verrichten naar foto's die zijn ex-partner Nicol Kremers als bewijs aanvoert van mishandelingen waarvan Gillis wordt verdacht. Het gaat om een aantal digitale bestanden waarvan de verdediging de betrouwbaarheid betwist. De rechter bepaalde dat een tegenonderzoek onder voorwaarden is toegestaan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De man die volgens Egyptische media is neergestoken in de Egyptische havenstad Hurghada is een 31-jarige Nederlander uit Noord-Holland. Dat bevestigt het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De man kwam in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven.
4 uur geledenASSEN (ANP) - In Drenthe is bij het dorp Hijken (gemeente Midden-Drenthe) een dode wolf aangetroffen. Het dier is volgens de politie aangereden. De bestuurder van het voertuig dat bij de aanrijding betrokken was, heeft de politie woensdagochtend gebeld, meldt een politiewoordvoerder die berichtgeving door RTV Drenthe bevestigt. Het is de derde keer in ruim een week dat er in Drenthe een dode wolf is aangetroffen.
5 uur geleden