
Weerwind wil af van melden privégegevens advocaat in strafdossier
DEN HAAG (ANP) - Het is "zeer ongewenst en zorgelijk" dat woonadressen of telefoongegevens van advocaten soms in strafdossiers worden vermeld. Dat meldt minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) in antwoord op Kamervragen van de VVD. Volgens hem is er ook geen enkele reden of noodzaak dat dit gebeurt. Hij is met het Openbaar Ministerie, politie en het Centraal Informatiepunt Onderzoek Telecommunicatie (CIOT) in overleg om deze werkwijze aan te passen.
In het strafdossier staan alle verslagen en processtukken over de gebeurtenissen waar het OM en de rechter zich op baseren in een strafzaak. Advocaten en verdachten krijgen het dossier ook. Dat kan gevaar opleveren voor advocaten en andere geheimhouders zoals notarissen en zorgverleners. De VVD wil af van de herleidbaarheid van privégegevens.
Weerwind is het daarmee eens en vindt dat ook de verkeers- en locatiegegevens van bijvoorbeeld telefoongesprekken van een advocaat met een verdachte niet volledig hoeven te worden vermeld. Deze telefoongesprekken zijn geheim en worden ook niet opgenomen, maar de verkeersgegevens kunnen wel worden vermeld in het dossier. Dat mag, maar het is volgens de minister "niet noodzakelijk en ook onwenselijk" dat gebruikersgegevens van een geheimhouder worden opgenomen in het dossier, zoals een telefoonnummer.
Mogelijk kan daarvoor beter een kantooradres worden geregistreerd en vermeld. De betrokken partijen zoeken samen met de advocatuur naar een oplossing, aldus Weerwind.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - BBB-leider Caroline van der Plas is blij dat PVV-voorman Geert Wilders weer bereid is tot debatten en mediaoptredens. "Het is goed om te laten zien waar je voor staat, en dat je kritisch bevraagd kan worden", zei zij in het RTL Ontbijtnieuws. Zelf wil zij graag van Wilders horen "waarom hij is weggelopen" uit het kabinet.
7 uur geledenN i e u w bericht, meer informatie in 4e en laatste alinea
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minister van Economische Zaken moet in het volgende kabinet een sterkere rol krijgen, met name bij de aanpak van de regeldruk voor bedrijven. Daarvoor pleitten meerdere partijen tijdens het ondernemersdebat bij BNR.
1 dag geledenLUXEMBURG (ANP) - Asielminister David van Weel (VVD) denkt dat de Tweede Kamer de aangepaste asielwet niet meer voor de verkiezingen behandelt. In de aangepaste wet zijn alle vormen van hulp aan mensen die illegaal in Nederland verblijven niet strafbaar gemaakt. Dat was in het eerste wetsvoorstel onduidelijk.
1 dag geledenLUXEMBURG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Asiel) is voor wederzijdse erkenning van asielbesluiten van alle EU-landen. Die moet voorkomen dat asielzoekers die in het ene EU-land geen asiel krijgen dat alsnog in een ander EU-land aanvragen om uitzetting te voorkomen. De VVD-minister ziet niets in de wens van een aantal landen om asielzoekers nieuwe beroepsmogelijkheden te geven tegen een asielbesluit van welk EU-land dan ook.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet 15 procent minder grondstoffen gebruiken in 2035 ten opzichte van 2016. Dat staat in een nieuw plan voor een kringloopeconomie in Nederland dat demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu, VVD) dinsdag heeft gepubliceerd. Het oude doel was een halvering in 2030, maar dat werd anders berekend. Daarom willen zowel het ministerie als het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) niet spreken van een lagere ambitie.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - JA21 vindt niet dat Oekraïne lid mag worden van de NAVO of de Europese Unie. Het land ligt "te veel in de Russische invloedssfeer", zei kandidaat-Kamerlid Michiel Hoogeveen maandag tijdens een debat over buitenlandse politiek in De Balie in Amsterdam.
1 dag geleden