Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weerwind reed 5000 kilometer privé met dienstauto

Weerwind reed 5000 kilometer privé met dienstauto

ALMERE (ANP) - Minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) heeft als burgemeester van Almere zijn dienstauto 5078 kilometer gebruikt voor privéritten en nevenfuncties, terwijl dat niet mag. Dat is op te maken uit antwoorden van de huidige burgemeester Ank Bijleveld van Almere op raadsvragen van de PVV. Weerwind maakte 51 ritten met de dienstauto (enkel en retour). De cijfers gaan over de periode van 2017 tot en met 2021.

Volgens de regels van de Belastingdienst mogen auto's van de zaak 500 kilometer per jaar worden gebruikt voor privédoeleinden, zonder daar belasting over te betalen. Weerwind zei eerder te betreuren dat hij als burgemeester van de gemeente Almere verkeerd had gehandeld toen hij zijn dienstauto gebruikte voor privéritten en nevenfuncties. Voor het kabinet was het geen reden om hem naar huis te sturen.

De PVV in Almere vroeg ook nog hoe het kan dat "het niet geoorloofd gebruik niet eerder is geconstateerd. Die meldingen zouden toch opvallen?" Daarop is het antwoord dat in Almere "gedegen controles op de rittenstaten ontbraken. In de organisatie was te weinig bekendheid met de regels en hoe om te gaan met twijfels over de uitleg daarvan".

Nieuw gebruiksreglement dienstauto

De burgemeester stelt dat inmiddels een nieuw gebruiksreglement voor dienstauto’s is vastgesteld. Ook wordt "de organisatie voorgelicht over de geldende regels en hoe te handelen bij twijfel of een vermoeden van strijdig handelen". Daarbij zullen de ritten(staten) periodiek en minimaal jaarlijks gecontroleerd worden en gepubliceerd worden op de gemeentelijke website, zo is bepaald.

Op de vraag hoe deze kwestie een vervolg gaat krijgen en of de gemeente hierin een rol heeft, was eerder al het antwoord dat "het verder aan de Belastingdienst is".

Toegestaan privégebruik

In zijn huidige functie mag Weerwind zijn dienstauto wel gebruiken voor privéritten. Ministers en staatssecretarissen worden zelfs "geacht" dat te doen "om redenen van bereikbaarheid en veiligheid", staat vermeld in het handboek voor bewindspersonen. Alleen voor vakanties mag de dienstauto niet zomaar worden gebruikt.

Weerwind was burgemeester vanaf 2015 tot hij vorig jaar minister werd. Daarna werd hij in Almere tijdelijk opgevolgd door oud-minister van Defensie Bijleveld. Zij bracht het nieuws over Weerwinds fouten naar buiten. Dat deed zij daags voordat haar opvolger bekendgemaakt werd. Het kabinet heeft in de ministerraad de partijloze burgemeester van Zwijndrecht Hein van der Loo benoemd. Die begint op 8 maart aan zijn nieuwe baan.

Meer uit Politiek

Labour verliest controle parlement Wales, Plaid Cymru wint

CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.

8 uur geleden
Van den Brink wil stoppen met controles aan de grens

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.

15 uur geleden
Hantavirus 'totaal niet te vergelijken' met corona, zegt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.

16 uur geleden
Van den Brink werkt nog aan wet strafbaarstelling illegaliteit

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.

16 uur geleden
Hermans: alle mensen aan boord KLM-vlucht worden gemonitord

DEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."

19 uur geleden
Kabinet voelt verantwoordelijkheid alle passagiers te repatriëren

DEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.

20 uur geleden
Ministerie laat nog niks los over terugkeer opvarenden Hondius

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."

21 uur geleden