Weerwind reed 5000 kilometer privé met dienstauto
ALMERE (ANP) - Minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) heeft als burgemeester van Almere zijn dienstauto 5078 kilometer gebruikt voor privéritten en nevenfuncties, terwijl dat niet mag. Dat is op te maken uit antwoorden van de huidige burgemeester Ank Bijleveld van Almere op raadsvragen van de PVV. Weerwind maakte 51 ritten met de dienstauto (enkel en retour). De cijfers gaan over de periode van 2017 tot en met 2021.
Volgens de regels van de Belastingdienst mogen auto's van de zaak 500 kilometer per jaar worden gebruikt voor privédoeleinden, zonder daar belasting over te betalen. Weerwind zei eerder te betreuren dat hij als burgemeester van de gemeente Almere verkeerd had gehandeld toen hij zijn dienstauto gebruikte voor privéritten en nevenfuncties. Voor het kabinet was het geen reden om hem naar huis te sturen.
De PVV in Almere vroeg ook nog hoe het kan dat "het niet geoorloofd gebruik niet eerder is geconstateerd. Die meldingen zouden toch opvallen?" Daarop is het antwoord dat in Almere "gedegen controles op de rittenstaten ontbraken. In de organisatie was te weinig bekendheid met de regels en hoe om te gaan met twijfels over de uitleg daarvan".
Nieuw gebruiksreglement dienstauto
De burgemeester stelt dat inmiddels een nieuw gebruiksreglement voor dienstauto’s is vastgesteld. Ook wordt "de organisatie voorgelicht over de geldende regels en hoe te handelen bij twijfel of een vermoeden van strijdig handelen". Daarbij zullen de ritten(staten) periodiek en minimaal jaarlijks gecontroleerd worden en gepubliceerd worden op de gemeentelijke website, zo is bepaald.
Op de vraag hoe deze kwestie een vervolg gaat krijgen en of de gemeente hierin een rol heeft, was eerder al het antwoord dat "het verder aan de Belastingdienst is".
Toegestaan privégebruik
In zijn huidige functie mag Weerwind zijn dienstauto wel gebruiken voor privéritten. Ministers en staatssecretarissen worden zelfs "geacht" dat te doen "om redenen van bereikbaarheid en veiligheid", staat vermeld in het handboek voor bewindspersonen. Alleen voor vakanties mag de dienstauto niet zomaar worden gebruikt.
Weerwind was burgemeester vanaf 2015 tot hij vorig jaar minister werd. Daarna werd hij in Almere tijdelijk opgevolgd door oud-minister van Defensie Bijleveld. Zij bracht het nieuws over Weerwinds fouten naar buiten. Dat deed zij daags voordat haar opvolger bekendgemaakt werd. Het kabinet heeft in de ministerraad de partijloze burgemeester van Zwijndrecht Hein van der Loo benoemd. Die begint op 8 maart aan zijn nieuwe baan.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Een Amsterdamse wijkagent doet aangifte van smaad en laster tegen Marjolein Faber om uitspraken die het PVV-Kamerlid over haar deed tijdens een debat woensdag. De agent van Marokkaanse afkomst zou volgens Faber niet neutraal zijn. Zij haalde tijdens het debat verschillende posts op sociale media van de wijkagent aan waaruit dat zou blijken. "Waar ligt haar loyaliteit?"
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de doorlooptijd van uitbreidingen van het stroomnet drastisch inkorten door vergunningsprocedures te schrappen of te vereenvoudigen. Dat is volgens staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei, CDA) nodig om vaart te maken met de aanpak van het ruimtegebrek op het elektriciteitsnet, ook wel netcongestie genoemd.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet scherpt regels over dierenwelzijn aan. Landbouwstaatssecretaris Silvio Erkens (VVD) past een besluit aan dat de vorige BBB-minister Femke Wiersma eerder heeft gepubliceerd voor reacties. "Dierenwelzijn in de veehouderij naar een hoger niveau", kopt zijn ministerie in een persbericht.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) gaat samen met Spanje in Brussel vragen om een minimumleeftijd voor sociale media. Wat die leeftijd moet worden, staat niet in het voorstel van de landen. Aerdts is voorstander van een minimumleeftijd van 15 jaar.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Slaap onder een klamboe als je die hebt", is het advies van minister Sophie Hermans van Volksgezondheid over het voorkomen van besmetting met het westnijlvirus. Afgelopen week werd bekend dat er negen gevallen bij zijn gekomen en dat het dodental van het virus is opgelopen naar drie. Dat waren volgens Hermans "oudere mensen die al gezondheidsproblemen hadden".
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassadeur in Zwitserland is vrijdag aangekomen op de plek waar donderdag een tourbus met Nederlanders verongelukte. Ze is daar samen met een team, zei minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen vrijdag voor de ministerraad. "En staat in goed contact met de lokale autoriteiten."
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt dat beveiliging moet worden ingezet zolang dat nodig is in Ter Apel om overlastgevende asielzoekers te weren. Woonzorgcentrum Kloosterheerd doet dat sinds kort, omdat jongeren daar in de avond voor overlast zorgen. Van den Brink noemt dat "onwenselijk".
18 uur geleden