Weerwind komt met eenmalige compensatie voor sociale advocaten
DEN HAAG (ANP) - Sociale advocaten en mediators krijgen nog dit jaar een tegemoetkoming vanwege de hoge inflatie. Het gaat om rechtsbijstandsverleners die mensen bijstaan met een laag inkomen. Daarvoor krijgen de advocaten een vergoeding van de overheid maar dat is volgens hun te laag, zeker gezien de gestegen kosten. Demissionair minister Franc Weerwind voor Rechtsbescherming wil ze hiervoor eenmalig compenseren en trekt daarvoor 26 miljoen euro uit, laat hij aan de Tweede Kamer weten. Die nam hierover onlangs een motie aan van D66.
De reden voor de compensatie is dat de vergoedingen voor rechtsbijstand niet snel genoeg konden meestijgen met de kostenstijgingen. De verhoging wordt altijd gebaseerd op de cijfers van twee jaar eerder. De indexering stond voor 2023 op 0,67 procent. Per januari 2024 stijgt de vergoeding met 5,29 procent. De compensatie die Weerwind nu geeft, is het verschil tussen die twee indexeringen: 4,62 procent. Dit bedrag wordt nu uitgekeerd als subsidie.
Het geld wordt via de Raad voor Rechtsbijstand nog in december uitgekeerd. De betrokkenen hoeven zelf geen aanvraag in te dienen. De Raad stelt het bedrag vast op basis van het aantal afgegeven toevoegingen, piketmeldingen en toegekende overuren in de afgelopen twaalf maanden.
Daarnaast is de minister bezig met een herijking van de vergoedingen voor rechtsbijstand. Daarvoor komt een onafhankelijke commissie die gaat kijken hoeveel tijd er bijvoorbeeld aan bepaalde zaken wordt besteed en of de vergoeding dan nog wel passend is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten (D66) noemde zijn eerste debat als minister-president "misschien wel rustig en saai", maar dat is volgens hem "het nieuwe normaal". Jetten zei dat de oppositie en coalitie moesten kijken waar ze elkaar kunnen vinden. In de praktijk werden inhoudelijk nog geen plannen aangepast en werden er nauwelijks deals gesloten tussen oppositie en coalitie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de motie gestemd met de oproep om het coalitieplan over een verhoging van de AOW-leeftijd te 'verzachten'. De vakbonden en ook oppositiepartijen zoals de SP en GroenLinks-PvdA vonden deze motie niet ver genoeg gaan, omdat zij de voorgestelde stijging van de AOW-leeftijd volledig van tafel willen. Maar de indieners van de motie SGP en Groep Markuszower kregen behalve de coalitiepartijen ook JA21 mee, na het debat van twee dagen over de regeringsverklaring.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de belasting op vermogensrendement wordt aangepast, zodat verliezen in een voorgaand jaar kunnen worden verrekend. Een motie van ChristenUnie en JA21 met die oproep werd aangenomen door een meerderheid van de Kamer. Ook coalitiepartij VVD stemde voor deze aanpassing van de nieuwe vorm van box 3.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower helpt het minderheidskabinet voorlopig, vicefractievoorzitter Hidde Heutink vindt het nog te vroeg om "voor miljarden te vertimmeren" aan het coalitieakkoord. Het beleid van D66, VVD en CDA blijft intact zolang de oppositie niet eensgezind is in het aanpassen van de kabinetsplannen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is niet onder de indruk van het standpunt dat Rob Jetten (D66) als premier inneemt over de situatie in de Gazastrook. "Dit had Dick Schoof ook kunnen zeggen, zij het dat de heer Jetten dat veel eloquenter doet", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij het debat over de regeringsverklaring.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) heeft niet expliciet gezegd dat minister van Buitenlandse Handel en zijn partijgenoot Sjoerd Sjoerdsma naar China kan voor handelsmissies. De vraag is relevant, omdat Sjoerdsma in dat land nog op een sanctielijst zou staan. "Hij kan een belangrijke rol vervullen", zei Jetten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne zou volgens een aangenomen motie van de Tweede Kamer dit jaar 2 miljard euro extra steun krijgen. Maar dat gaat niet meer gebeuren, bleek donderdag tijdens het debat over de regeringsverklaring. Het geld is "opgelost" in steun voor de komende jaren, aldus premier Rob Jetten.
14 uur geleden