Weerwind: geen Halt-maatregel voor jongvolwassen criminelen
DEN HAAG (ANP) - De pedagogische straffen van Halt blijven alleen beschikbaar voor minderjarigen. Minister voor Rechtsbescherming Franc Weerwind ziet het niet zitten om de maatregel ook in te zetten voor jongvolwassenen, zoals onlangs is uitgeprobeerd. Hij is er niet van overtuigd dat het zin heeft voor de jeugdige criminelen zelf en betwijfelt ook of de maatregel kan voorkomen dat ze vaker de fout in gaan.
Halt is voor tieners van 12 tot 18 jaar die een lichte misdaad hebben gepleegd en niet eerder met justitie in aanraking zijn geweest. Het is de bedoeling dat de maatregel ze weer op het rechte pad helpt. Vorig jaar werd in een pilot gekeken of dat ook zou werken voor een iets oudere groep, tot 23 jaar. Dat bleek tegen te vallen.
Weerwind noemt een aantal redenen waarom hij Halt voor jongvolwassenen niet ziet zitten. Het is lastig om vast te stellen welke verdachten precies in aanmerking moeten komen voor de regeling, schrijft hij in een brief aan de Kamer. Daarnaast betwijfelt hij hoe effectief de maatregel eigenlijk zou zijn.
Belangrijke rol
Deels is dat omdat ouders een belangrijke rol spelen bij Halt, en die minder te zeggen hebben over meerderjarigen dan over minderjarigen. Bovendien neemt de kans dat jongeren die lichte misdrijven opnieuw plegen na hun twintigste volgens de statistieken sowieso af. Er zijn ook andere manieren om maatwerk voor deze doelgroep te leveren, vindt de minister.
Het argument dat met een Halt-maatregel voorkomen kan worden dat deze groep jongeren een slechte start van hun werkende leven beleeft omdat ze geen verklaring omtrent gedrag (VOG) meer kunnen krijgen, deelt Weerwind evenmin. "Dit beeld is niet correct omdat slechts 0,12% van de VOG-aanvragen onder jongeren tot 23 jaar wordt geweigerd", schrijft hij. Als ze al geweigerd werden, hadden ze vaak een langer strafblad en zouden ze toch niet in aanmerking komen voor Halt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
1 dag geleden