Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weerwind: geen celstraf maar straf 'op maat' is mogelijk

Weerwind: geen celstraf maar straf 'op maat' is mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) ziet mogelijkheden om strafdoelen ook te bereiken met andere straffen dan een korte vrijheidsstraf. Hij heeft negen varianten uitgewerkt die zijn bedoeld om straffen passender te maken. Hij vindt het belangrijk dat de straf past bij de crimineel.

Een van de varianten is dat veroordeelden hun straf in een beperkt beveiligde afdeling van de gevangenis uitzitten, zodat zij hun werk en hun salaris behouden, om daarmee huur of hypotheek te kunnen betalen en hun woning niet verliezen. Het gaat om plaatsing in een zogeheten Beperkt Beveiligde Afdelingen (BBA’s) van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI).

In die BBA's worden nu alleen gedetineerden geplaatst die in de laatste fase van hun detentie zitten. Zij krijgen verlof om buiten de deuren van de gevangenis te werken. "Op die manier kunnen gedetineerden zich goed voorbereiden op terugkeer in de samenleving", schrijft Weerwind aan de Tweede Kamer. Dit regime zou voor andere gedetineerden kunnen gelden, maar dan vanaf de eerste dag dat zij een gevangenisstraf moeten uitzitten.

Op maat straffen

Ook wordt gedacht aan het verhogen van het maximum aantal uren taakstraf dat kan worden opgelegd. Nu ligt dat wettelijk maximum op 240 uur. Een derde mogelijkheid is om mensen die hun geldboete na een overtreding niet betalen, een taakstraf op te leggen in plaats van hen voor een bepaalde periode in hechtenis te nemen.

"De rechter in positie brengen om meer op maat te straffen, zorgt voor een veiliger Nederland", zegt Weerwind. "Het voorkomt recidive en maakt het stelsel nog effectiever in het behalen van de strafdoelen."

Het is aan volgend kabinet om met de plannen verder te gaan.

Meer uit Politiek

Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne. Dat zei premier Rob Jetten tegen het ANP na een bijeenkomst van de Coalition of the Willing in Parijs. De oefeningen vinden niet plaats in Oekraïne, maar op grondgebied van de EU, aldus de premier.

12 minuten geleden
Minister: wachtende asielzoekers Ter Apel opgevangen in pand

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) neemt maatregelen bij het aanmeldcentrum van Ter Apel nadat Rode Kruis en VluchtelingenWerk hun werk hier hebben gestaakt om de veiligheid. Asielzoekers die door grote drukte niet kunnen worden toegelaten tot het asielzoekerscentrum hoeven vanaf woensdag niet meer te wachten op het gras en worden in plaats daarvan overdag opgevangen in een pand op het terrein. Het terrein rond het asielzoekerscentrum wordt bovendien uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied, wat preventief fouilleren mogelijk maakt.

3 uur geleden
Vijfde wissel in Zuid-Holland: BBB-gedeputeerde wordt wethouder

DEN HAAG (ANP) - Voor de vijfde keer in drie jaar tijd vertrekt een gedeputeerde in de provincie Zuid-Holland. BBB-bestuurder Mariëtte van Leeuwen wordt in de gemeente Den Haag wethouder voor onder meer jeugd en onderwijs. Van Leeuwen is voorgedragen door Hart voor Den Haag, de partij van Richard de Mos.

3 uur geleden
Richard de Mos keert terug als wethouder in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Richard de Mos, leider van de lokale partij Hart voor Den Haag, wordt opnieuw wethouder in de hofstad. Hij gaat weer deel uitmaken van het Haagse college. Zijn partij, de grootste in de stad, gaat besturen met VVD, CDA en DENK.

4 uur geleden
Verhuurder van huis met slecht energielabel kan dwangsom krijgen

DEN HAAG (ANP) - Wie een huis verhuurt met energielabel E, F of G kan vanaf 2029 een dwangsom van de gemeente krijgen. Dat staat in een voorstel dat minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) met de Tweede Kamer heeft gedeeld.

3 dagen geleden
Honderden miljoenen voor verbeteringen aan grote rivieren

DEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken bij de grote rivieren komen ingrijpende verbouwingen. Het kabinet laat onder meer extra geulen aanleggen in de uiterwaarden van de Waal tussen Millingen en Zaltbommel, staat in een brief die minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) vrijdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Voor de plannen staat zo'n 800 miljoen euro klaar.

3 dagen geleden
Karremans noemt Belgisch tolvignet teleurstellend

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans is teleurgesteld dat België doorgaat met de invoering van een tolvignet. De minister van Infrastructuur is gisteren door zijn Vlaamse collega geïnformeerd dat het besluit voorligt in de ministerraad bij de zuiderburen.

3 dagen geleden