Weerwind: enkelband of taakstraf als alternatief voor cel jongere
DEN HAAG (ANP) - Minister voor Rechtsbescherming Franc Weerwind wil dat minder jongeren in de cel terechtkomen, als zij delicten hebben gepleegd waarop een korte celstraf staat. Hij voelt meer voor andere maatregelen, zoals het gebruik van elektronische detentie in de vorm van de enkelband met huisarrest of een taakstraf, dan een kort verblijf achter de tralies, zo schrijft hij aan de Tweede Kamer.
Ook zet Weerwind in op vroege opsporing van mogelijk crimineel gedrag. "Er wordt door professionals bij gemeenten en in de (jeugd)strafrechtketen blijvend hard gewerkt aan het voorkomen dat jongeren in aanraking komen met justitie, het doorbreken van (beginnende) criminele carrières, het beperken van recidive en het tegengaan van maatschappelijke schade. Ik vind het belangrijk om in te zetten op goede vroegsignalering van risicogedrag en beginnend crimineel gedrag in de wijk en op school om zo mogelijk te voorkomen dat jongeren verder afglijden," zegt Weerwind.
De minister overweegt ook vaker langere taakstraffen bij jeugdigen op te leggen, waarbij het maximumaantal uren taakstraf kan worden verruimd. "Uit recent onderzoek blijkt dat taakstraffen bij jeugdigen effectiever zijn dan detentie", schrijft Weerwind.
Uitzondering
De beoogde maatregelen gelden niet voor jeugdige plegers van zware delicten. Hoewel een steeds kleiner aantal minderjarigen zich bezondigt aan criminaliteit waarvoor ze de jeugdgevangenis, de zogeheten Jeugd Justitiële Inrichting (JJI) in moeten, is het wel zo dat de delicten zwaarder zijn geworden. Het gaat dan om ernstige geweldsdelicten zoals steekincidenten, schrijft Weerwind na onderzoek in opdracht van meerdere ministeries naar crimineel gedrag onder jongeren.
Uit dat onderzoek kwam ook naar voren dat de gemiddelde leeftijd van de jonge plegers hoger en de problematiek complexer is geworden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
8 uur geleden