Weerwind: advocaat hoeft toch niet verplicht als duo naar de EBI
ROME (ANP) - De zwaarste criminelen en verdachten van Nederland kunnen niet verplicht worden om altijd met twee advocaten te praten, in plaats van één. Zo'n vierogenprincipe is wettelijk niet toegestaan, schrijft minister voor Rechtsbescherming Franc Weerwind aan de Kamer. Zijn voorganger Sander Dekker vond het nog een goede optie om te voorkomen dat criminelen hun werk voortzetten vanuit de gevangenis.
Weerwind heeft onderzocht of advocaten verplicht in duo's moeten komen als hun cliënt in een Extra Beveiligde Inrichting zit. Aanleiding was de arrestatie van Youssef T., de neef van Marengo-hoofdverdachte Ridouan Taghi. Dekker dacht dat het lastiger wordt "voor gedetineerden om druk uit te oefenen en advocaten zo te bewegen mee te werken" met criminele activiteiten.
Volgens Weerwind werkt het vierogenprincipe alleen als de tweede advocaat ook helemaal op de hoogte is van het dossier. Daardoor zou de regel volgens hem de vrije advocaatkeuze in de weg staan.
Uitgeklede versie
Ook een uitgeklede versie van het plan, waarbij de extra advocaat alleen meeluistert, mag volgens hem niet. Het contact tussen gevangenen en hun raadslieden is namelijk vertrouwelijk. Wel wil hij de wet aanpassen om het mogelijk te maken om visueel mee te kijken, bijvoorbeeld om in de gaten te houden wat er non-verbaal gebeurt tussen een gedetineerde en diens advocaat.
Weerwind is momenteel samen met minister van Justitie Dilan Yeşilgöz in Rome om te kijken hoe de Italianen optreden tegen de georganiseerde misdaad. Een van de dingen waar hij bijzonder in geïnteresseerd is, is het zogenoemde artikel 41 bis uit de Italiaanse gevangeniswet. Met dat artikel kan gedetineerden die vast zitten voor heel ernstige feiten een groot aantal rechten ontnomen worden, met name ten aanzien van hun contact met de buitenwereld.
Te complex
Op aandringen van PVV'ers Gidi Markuszower en Lilian Helder onderzoekt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) of en hoe bepaalde elementen van die Italiaanse wet overgenomen zouden kunnen worden. Sommige dingen wil Weerwind nu al doorvoeren. Zo wil hij het makkelijker maken om informatie uit te wisselen over gedetineerden met een vlucht- of maatschappelijk risico.
Het onmogelijk maken om bedrijven of andere rechtspersonen op te zetten vanuit de gevangenis, zoals Dekker ook heeft voorgesteld, blijkt volgens Weerwind te complex. Hier ziet hij vanaf.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het levert geen extra problemen op in Ter Apel als het Europese migratiepact volgende week vrijdag van kracht wordt, verwacht asielminister Bart van den Brink. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gebruikt vanaf dan een nieuw systeem en gaat dat voorlopig alleen in Ter Apel gebruiken. Daardoor kunnen aanmeldingen niet meer worden afgehandeld door het asielzoekerscentrum in Budel, dat normaal gesproken enkele tientallen aanmeldingen per dag op zich neemt.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de verhoren van volgende week moeten Mark Rutte, Dick Schoof en Wouter Koolmees voor de parlementaire enquêtecommissie corona verschijnen. Het is de tweede volle verhoorweek en deze staat in het teken van de organisatie van de corona-aanpak.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan vindt dit niet het goede moment om gemeenten die te weinig statushouders opvangen daarop aan te spreken. Gemeenten huisvesten al jaren veel minder vluchtelingen met verblijfspapieren dan moet van de wet. De D66-bewindsvrouw werkt aan afspraken met de gemeenten hierover. "Het zou echt heel raar zijn als ik dan nu hier hele stevige uitspraken doe."
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen link tussen het besluit om de begroting van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) dit jaar bij te plussen en de beslissing om verder te gaan met het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme. Dat zei vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz vrijdag.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel een groot aantal gemeenten al jarenlang te weinig huizen regelt voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning, willen provincies "liever niet" ingrijpen. Ze proberen gemeenten zo goed mogelijk te helpen om oplossingen te vinden, zeggen ze in een rondgang door het ANP. Provincies zijn wettelijk verplicht om erop toe te zien dat gemeenten aan hun taken voldoen. Het Rijk bepaalt ieder halfjaar hoeveel statushouders een gemeente moet huisvesten.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen met een verblijfsvergunning en kansrijke asielzoekers moeten na drie maanden al aan het werk kunnen, vindt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie). In de komende vier jaar moeten 75.000 extra nieuwkomers een betaalde baan hebben, stelt hij zichzelf ten doel.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het Outbreak Management Team (OMT) adviesvragen kreeg rondom coronamaatregelen, bijvoorbeeld vanuit het ministerie van Volksgezondheid, waren die soms zo specifiek dat "je je daar kriegelig bij voelde", zei Jaap van Dissel vrijdag. Volgens de toenmalige OMT-voorman was het niet altijd mogelijk dat het team adviesvragen kon beantwoorden.
21 uur geleden