Weerwind: advocaat hoeft toch niet verplicht als duo naar de EBI
ROME (ANP) - De zwaarste criminelen en verdachten van Nederland kunnen niet verplicht worden om altijd met twee advocaten te praten, in plaats van één. Zo'n vierogenprincipe is wettelijk niet toegestaan, schrijft minister voor Rechtsbescherming Franc Weerwind aan de Kamer. Zijn voorganger Sander Dekker vond het nog een goede optie om te voorkomen dat criminelen hun werk voortzetten vanuit de gevangenis.
Weerwind heeft onderzocht of advocaten verplicht in duo's moeten komen als hun cliënt in een Extra Beveiligde Inrichting zit. Aanleiding was de arrestatie van Youssef T., de neef van Marengo-hoofdverdachte Ridouan Taghi. Dekker dacht dat het lastiger wordt "voor gedetineerden om druk uit te oefenen en advocaten zo te bewegen mee te werken" met criminele activiteiten.
Volgens Weerwind werkt het vierogenprincipe alleen als de tweede advocaat ook helemaal op de hoogte is van het dossier. Daardoor zou de regel volgens hem de vrije advocaatkeuze in de weg staan.
Uitgeklede versie
Ook een uitgeklede versie van het plan, waarbij de extra advocaat alleen meeluistert, mag volgens hem niet. Het contact tussen gevangenen en hun raadslieden is namelijk vertrouwelijk. Wel wil hij de wet aanpassen om het mogelijk te maken om visueel mee te kijken, bijvoorbeeld om in de gaten te houden wat er non-verbaal gebeurt tussen een gedetineerde en diens advocaat.
Weerwind is momenteel samen met minister van Justitie Dilan Yeşilgöz in Rome om te kijken hoe de Italianen optreden tegen de georganiseerde misdaad. Een van de dingen waar hij bijzonder in geïnteresseerd is, is het zogenoemde artikel 41 bis uit de Italiaanse gevangeniswet. Met dat artikel kan gedetineerden die vast zitten voor heel ernstige feiten een groot aantal rechten ontnomen worden, met name ten aanzien van hun contact met de buitenwereld.
Te complex
Op aandringen van PVV'ers Gidi Markuszower en Lilian Helder onderzoekt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) of en hoe bepaalde elementen van die Italiaanse wet overgenomen zouden kunnen worden. Sommige dingen wil Weerwind nu al doorvoeren. Zo wil hij het makkelijker maken om informatie uit te wisselen over gedetineerden met een vlucht- of maatschappelijk risico.
Het onmogelijk maken om bedrijven of andere rechtspersonen op te zetten vanuit de gevangenis, zoals Dekker ook heeft voorgesteld, blijkt volgens Weerwind te complex. Hier ziet hij vanaf.
Meer uit Politiek
ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
2 uur geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."
1 dag geleden