Weertman blijft ver verwijderd van medaille op 10 kilometer
TOKIO (ANP) - Zwemmer Ferry Weertman heeft op de Olympische Spelen van Tokio geen medaille kunnen pakken op de 10 kilometer in het open water. De olympisch kampioen van Rio 2016 kwam al vroeg in de race op flinke achterstand te liggen en slaagde er niet in naar voren te zwemmen. Weertman (29) tikte na zeven rondes door het water van Odaiba Marine Park als zevende aan, bijna 3 minuten na Florian Wellbrock die hem opvolgde als olympisch kampioen.
De 23-jarige Duitser pakte vier dagen eerder in het zwembad brons op de 1500 meter vrije slag. Kristóf Rasovszky uit Hongarije zwom naar het zilver, het brons ging naar Europees kampioen Gregorio Paltrinieri uit Italië. Ook Paltrinieri had vorige week al succes in het 50-meterbad, met brons op de 800 vrij.
Toen Weertman kort voor half 7 in de Japanse ochtend met een koelvest aan en een grote handdoek over zijn hoofd richting het startponton liep, was de temperatuur al opgelopen tot bijna 30 graden Celsius. Bij de vrouwenwedstrijd van woensdag zorgde bewolking in het eerste uur ervoor dat de opkomende zon nog niet zo te voelen was, maar de mannen startten onder een strakblauwe lucht.
Voorbereiding
Vijf jaar geleden pakte Weertman voor de kust van de Copacabana olympisch goud omdat hij eerder aantikte dan Spyros Gianniotis. De Griek zwom toen weliswaar als eerste onder de finishplaat door, maar Weertman wist zijn hand daar sneller tegenaan te drukken. Hij had in de aanloop naar die Spelen met zijn toenmalige coach Marcel Wouda met een zelfgemaakte aantikplaat specifiek geoefend op het finishen. Het 'geheim' achter het goud van Weertman kostte bij de bouwmarkt nog geen 100 euro.
In Tokio hoopte Weertman zich te kunnen onderscheiden met zijn voorbereiding op de warmte. Samen met bondscoach Thijs Hagelstein zocht hij de afgelopen jaren zoveel mogelijk plekken op waar de watertemperatuur gelijk was aan die in Tokio. Weertman en Hagelstein experimenteerden ook met voeding en koud drinken, alles om zo goed mogelijk om te kunnen gaan met de warmte. Het leverde in de Japanse hitte echter niet het gewenste resultaat op.
Behoudende start
Weertman, wereldkampioen in 2017 op de 10 kilometer, startte zoals gebruikelijk behoudend. Hij kwam na de eerste ronde van 1,43 kilometer als 25e en voorlaatste door, zo'n 40 seconden na Wellbrock die direct na de start was weggesprongen. De zwemmer uit Naarden bouwt zijn races vrijwel altijd zo op. Gezien de omstandigheden in het bijna 30 graden warme water onder de imposante Regenboogbrug in Tokio leek dat ook nu een verstandige keuze. De achterstand werd echter al snel zo groot, dat hij zich geen moment kon mengen in de strijd om de medailles.
Meer uit Sport
BIRMINGHAM (ANP) - Jonas Phijffers heeft verrast met een bronzen medaille op de 400 meter bij de Europese kampioenschappen atletiek in Birmingham. De 23-jarige atleet uit Hellendoorn kwam in de finale als derde over de finish in een tijd van 44,41. Dat betekende een Nederlands record. Hij verbeterde de 44,48 van Liemarvin Bonevacia uit 2021.
6 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - De drie Nederlandse atleten op de 110 meter horden zijn gestrand in de halve finales bij de EK in Birmingham. Matthew Sophia, Joas van Hellemondt en Liam van der Schaaf wisten in hun heats niet te finishen bij de eerste twee en hoorden ook niet bij de twee atleten die op basis van hun tijd de finale bereikten.
6 uur geledenSAINT-DENIS (ANP) - De Nederlandse estafettezwemsters hebben de Europese titel veroverd op de 4x100 meter vrije slag. Marrit Steenbergen maakte als slotzwemster een achterstand goed in het Olympic Aquatic Centre van Parijs en hield Italië (3.33,19) en Rusland (3.33,69) ruim achter zich. De 3.31,89 van Milou van Wijk, Imani de Jong, Yara van Kalmthout en Steenbergen was iets boven het Europees record van 3.31,72 van Nederland uit 2009.
7 uur geledenSAINT-DENIS (ANP) - De Italiaanse Sara Curtis heeft tijdens de EK zwemmen het wereldrecord op de 50 meter rugslag verbeterd. De pas 19-jarige Curtis tikte in de halve finales in het Olympic Aquatic Centre van Parijs aan in 26,63, ruim 2 tienden van een seconde sneller dan het oude record van de Australische Kaylee McKeown uit 2023 (26,86).
8 uur geledenSAINT-DENIS (ANP) - Zwemster Marrit Steenbergen heeft zich ook op de 200 meter vrije slag geplaatst voor de finale op de EK. In het Olympic Aquatic Centre van Parijs won de 26-jarige Friezin de eerste halve finale in 1.56,35, de derde tijd van allemaal. Ze was sneller dan woensdagochtend in de series (1.58,00). Imani de Jong schaarde zich niet bij de beste acht.
9 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - Jeff Tesselaar heeft een flitsende start gemaakt op de tienkamp bij de EK atletiek in Birmingham. De 23-jarige meerkamper bezet na drie onderdelen de tweede plaats achter de Duitse wereldkampioen Leo Neugebauer.
13 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - Jorinde van Klinken kan zich opmaken voor de finale van het discuswerpen op de EK atletiek in Birmingham. De winnares van het zilver bij het kogelstoten had in de kwalificaties genoeg aan één worp om de limiet van 62,50 te slechten. Ze noteerde 62,74 meter. De finale is vrijdag.
15 uur geleden