Weer vindt een rechter dat derdelanders weg moeten
UTRECHT (ANP) - Twee zogeheten derdelanders uit Oekraïne moeten uiterlijk maandag het land uit, ze hebben geen recht meer op bescherming. Dat heeft de rechtbank in Utrecht woensdag bepaald. Ze moeten terugkeren naar Algerije en Nigeria, waar ze oorspronkelijk vandaan kwamen.
De rechtbank in Rotterdam had eerder deze week ook beslist dat een derdelander Nederland moet verlaten. Ook die persoon moet naar Algerije vertrekken. De rechtbank in Roermond had vorige week juist besloten dat derdelanders net zo lang bescherming moeten krijgen als alle andere vluchtelingen uit Oekraïne.
Doordat de rechtbanken elkaar tegenspreken, komen de zaken uiteindelijk waarschijnlijk terecht bij de Raad van State, de hoogste bestuursrechter. Die had in januari geoordeeld dat de bescherming van derdelanders op 4 maart afloopt. Daarna hebben de vluchtelingen tot begin april de tijd om asiel aan te vragen of te vertrekken.
Tik op de vingers
Na die uitspraak kregen de derdelanders een zogenoemd terugkeerbesluit van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Veel derdelanders zijn daartegen in beroep gegaan.
In de zaak van de Algerijn en de Nigeriaan kreeg het ministerie wel een kleine tik op de vingers. De twee mannen hadden de gelegenheid moeten krijgen om hun persoonlijke omstandigheden uit te leggen, omdat er misschien een reden was waarom ze niet uitgezet konden worden. Dat ze die kans niet hadden, was onzorgvuldig. Maar tijdens het proces hebben ze alsnog uitleg kunnen geven, en de rechtbank ziet geen reden om ze in Nederland te laten blijven, dus de besluiten zelf blijven staan.
Derdelanders zijn mensen die vanuit Oekraïne naar Nederland zijn gevlucht. Ze hadden in Oekraïne een tijdelijke verblijfsvergunning toen daar de oorlog uitbrak. In Nederland hadden de derdelanders lange tijd dezelfde bescherming als de gevluchte Oekraïners. Die tijdelijke bescherming betekende dat de vluchtelingen net als Oekraïners in Nederland mochten wonen, werken en studeren. Ook kwamen ze in aanmerking voor leefgeld.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Tijdens het protest bij het Concertgebouw in Amsterdam tegen het optreden van de Israëlische voorzanger Shai Abrahmson zijn 22 demonstranten aangehouden, meldt de politie. Een agent raakte lichtgewond toen de politie moest ingrijpen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De demonstratie tegen het optreden van de Israëlische zanger Shai Abramson in het Concertgebouw is afgelopen. De laatste pro-Palestijnse actievoerders verlieten het Museumplein rond 21.30 uur, zag een ANP-verslaggever. Het aantal demonstranten was kort daarvoor snel afgenomen van enkele honderden tot enkele tientallen demonstranten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten hebben rode en groene rookbommen afgestoken tussen het Museumplein en het Concertgebouw, waar de omstreden Israëlische voorzanger Shai Abramson zondagavond optreedt bij besloten chanoekavieringen. ANP-verslaggevers zien dat de politie massaal aanwezig is.
7 uur geledenLIMA (ANP) - De voor moord en drugssmokkel veroordeelde Nederlander Joran van der Sloot is medisch behandeld nadat hij vrijdag zwaargewond zou zijn aangetroffen in zijn cel in de Peruaanse gevangenis waar hij zijn straf uitzit. Dat meldt het Peruaanse ministerie van Justitie en Mensenrechten in een verklaring. Volgens de krant La República zou hij een zelfmoordpoging hebben gedaan.
8 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond in een woning in Moergestel werden aangetroffen, zijn buiten levensgevaar. Dat meldt de politie.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij een protest van de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie in Utrecht heeft de politie twee mannen aangehouden. Een 48-jarige man uit Rotterdam is gearresteerd voor verstoring van de openbare orde en een 20-jarige man uit Zutphen voor het dragen van een verboden teken. Volgens de politie gaat het om een teken "dat in de Tweede Wereldoorlog door groepen werd gebruikt die nationaalsocialistisch gedachtegoed verheerlijkten". Een woordvoerder zegt dat het niet gaat om een hakenkruis, maar wil niet zeggen wat de man wel droeg.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) heeft met afschuw gereageerd op de dodelijke schietpartij op Bondi Beach in Sydney. "Ook in Nederland is alertheid geboden", zegt NCTV-baas Wieke Vink in een reactie.
10 uur geleden