Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weer vindt een rechter dat derdelanders weg moeten

Weer vindt een rechter dat derdelanders weg moeten

UTRECHT (ANP) - Twee zogeheten derdelanders uit Oekraïne moeten uiterlijk maandag het land uit, ze hebben geen recht meer op bescherming. Dat heeft de rechtbank in Utrecht woensdag bepaald. Ze moeten terugkeren naar Algerije en Nigeria, waar ze oorspronkelijk vandaan kwamen.

De rechtbank in Rotterdam had eerder deze week ook beslist dat een derdelander Nederland moet verlaten. Ook die persoon moet naar Algerije vertrekken. De rechtbank in Roermond had vorige week juist besloten dat derdelanders net zo lang bescherming moeten krijgen als alle andere vluchtelingen uit Oekraïne.

Doordat de rechtbanken elkaar tegenspreken, komen de zaken uiteindelijk waarschijnlijk terecht bij de Raad van State, de hoogste bestuursrechter. Die had in januari geoordeeld dat de bescherming van derdelanders op 4 maart afloopt. Daarna hebben de vluchtelingen tot begin april de tijd om asiel aan te vragen of te vertrekken.

Tik op de vingers

Na die uitspraak kregen de derdelanders een zogenoemd terugkeerbesluit van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Veel derdelanders zijn daartegen in beroep gegaan.

In de zaak van de Algerijn en de Nigeriaan kreeg het ministerie wel een kleine tik op de vingers. De twee mannen hadden de gelegenheid moeten krijgen om hun persoonlijke omstandigheden uit te leggen, omdat er misschien een reden was waarom ze niet uitgezet konden worden. Dat ze die kans niet hadden, was onzorgvuldig. Maar tijdens het proces hebben ze alsnog uitleg kunnen geven, en de rechtbank ziet geen reden om ze in Nederland te laten blijven, dus de besluiten zelf blijven staan.

Derdelanders zijn mensen die vanuit Oekraïne naar Nederland zijn gevlucht. Ze hadden in Oekraïne een tijdelijke verblijfsvergunning toen daar de oorlog uitbrak. In Nederland hadden de derdelanders lange tijd dezelfde bescherming als de gevluchte Oekraïners. Die tijdelijke bescherming betekende dat de vluchtelingen net als Oekraïners in Nederland mochten wonen, werken en studeren. Ook kwamen ze in aanmerking voor leefgeld.

Meer uit Binnenland

Familie vraagt publiek om herinneringen aan Cees Geel te delen

De familie van de eerder deze week overleden acteur Cees Geel heeft een digitaal condoleanceregister geopend. De nabestaanden vragen ook het publiek om op deze pagina herinneringen aan Geel en zijn werk te delen.

35 minuten geleden
Tweede stuntman gewond na katapultsprong op Zwarte Cross

LICHTENVOORDE (ANP) - Ook de tweede stuntman die zich op het Achterhoekse festival de Zwarte Cross heeft gewaagd aan de "katapultsprong" is gewond geraakt. Laurent Arrabito heeft bij de landing zijn enkel gebroken, meldt de organisatie vrijdagavond op Instagram. Donderdag moest collega-stuntman Jim van Nes al naar het ziekenhuis toen hij na de sprong van 75 meter verkeerd terechtkwam. Vanwege het uitvallen van de stuntmannen wordt de katapultstunt de komende dagen niet meer uitgevoerd.

7 uur geleden
Spaanse krant: Nederlandse journalist op spionagelijst Marokko

DEN HAAG (ANP) - De Marokkaanse autoriteiten hebben met hulp van hacksoftware geprobeerd journalisten te bespioneren, onder wie een Nederlandse correspondent. Dat schrijft de Spaanse krant El Confidencial op basis van een lijst die het in handen heeft met daarop mobiele nummers die de Marokkaanse inlichtingendienst tussen 2018 en 2019 probeerde te hacken.

7 uur geleden
Bussen in Den Haag rijden zaterdag weer volgens dienstregeling

DEN HAAG (ANP) - De bussen van het Haagse ov-bedrijf HTM rijden vanaf zaterdagochtend weer volgens dienstregeling. Vrijdagavond haalde de vervoerder alle bussen uit voorzorg van de weg vanwege een "ernstig technisch mankement" dat was gevonden bij sommige bussen. "Na een uitgebreide technische inspectie kunnen we concluderen dat er genoeg bussen morgenvroeg beschikbaar zijn", aldus HTM op de website.

8 uur geleden
Grote brand aan Radioweg in Amsterdam-Oost

AMSTERDAM (ANP) - Aan de Radioweg in Amsterdam-Oost is vrijdagavond brand uitgebroken. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio is de brand ontstaan in een container en overgeslagen naar een loods op een sportpark.

9 uur geleden
Haagse vervoerder haalt bussen van de weg om technisch mankement

DEN HAAG (ANP) - Het Haagse openbaarvervoerbedrijf HTM heeft vrijdagavond de busdienstregeling gestaakt omdat bij enkele bussen een "ernstig technisch mankement" is gevonden. Uit voorzorg worden nu alle bussen geïnspecteerd, meldt de vervoerder.

12 uur geleden
Doodgeschoten Jerryson zette vuurwapen op hoofd van slachtoffer

ROTTERDAM (ANP) - De 15-jarige Jerryson die vorig jaar in Capelle aan den IJssel door de politie werd doodgeschoten na een fatbikeroof, zette kort daarvoor een geladen vuurwapen op het hoofd van het slachtoffer. De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag uitspraak gedaan in de zaak tegen een medeverdachte van de roof. In deze uitspraak valt te lezen dat Jerryson ook meermaals 'Ga van je kankerfatbike af!' riep tegen het slachtoffer.

13 uur geleden