Weer veruit meeste slachtoffers clustermunitie in Oekraïne
GENÈVE (ANP) - De meeste slachtoffers van clustermunitie vielen vorig jaar opnieuw in Oekraïne, melden mensenrechten- en hulporganisaties in hun jaarlijkse Clustermunitiemonitor. Van de 314 gemelde doden, allen burgers, vielen er 208 in het door Rusland binnengevallen land. De organisaties vermoeden dat het werkelijke aantal slachtoffers veel hoger is.
Clustermunitie, die zich op weg naar het doel opsplitst in een zwerm van meerdere projectielen, is omstreden. De munitie is naar zijn aard niet erg precies, waardoor ook burgers gevaar lopen. Een flink deel ontploft niet meteen, blijft achter en vormt nog lang een gevaar. Blindgangers waren afgelopen jaar goed voor 57 van de 314 doden. Van hen was 42 procent kind.
Daarom hebben 112 landen getekend voor de uitbanning van het wapentuig. Rusland en Oekraïne deden niet mee. Ze brachten Oekraïne voor het derde jaar op rij bovenaan de slachtofferlijst. Ook in Afghanistan, Jemen, Libanon, Irak, Syrië, Myanmar, Laos en Mauritanië vielen doden.
Taboe
Het streven clustermunitie uit te bannen staat onder nieuwe druk, constateren de organisaties achter de monitor, waaronder Human Rights Watch. Litouwen trok zich in het voorjaar uit het verdrag terug, om daardoor niet gehinderd te worden in een onverhoopt conflict met Rusland.
De norm dat clustermunitie onacceptabel is, is duidelijk nog niet overal doorgedrongen, treuren de onderzoekers achter de monitor. Maar wie heeft getekend, leeft vooralsnog het verbod wel na, constateren ze. En sommige landen die officieel niet meedoen, houden zich toch aan het taboe.
Meer uit Buitenland
PUERTO PRINCESA (ANP/AFP) - Bij een brand op een veerboot in de Filipijnse provincie Palawan zijn zeker vijf mensen om het leven gekomen. Meer dan tachtig mensen worden nog vermist. Dat meldt de kustwacht van het land. De oorzaak van de brand is vooralsnog onduidelijk en wordt onderzocht.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - In de Oekraïense regio Sumy zijn vijf doden gevallen bij een aanval met Russische drones. 24 mensen raakten gewond. Dat meldt de nationale politie van Oekraïne donderdag op Telegram.
3 uur geledenBONN (ANP) - Opnieuw zijn afgelopen maand wereldwijde temperatuurrecords gesneuveld. Augustus verliep sinds het begin van de metingen nog niet eerder zo warm als dit jaar. Het werd op aarde gemiddeld 16,96 graden, heeft de Europese klimaatdienst Copernicus becijferd. Dat gemiddelde is precies gelijk aan dat van juli 2023. Daarmee staan beide maanden nu in de boeken als de warmste uit de meetreeks.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - In de laatste minuut en 42 seconden voordat het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air zondag in Miami van de landingsbaan schoot, maakte een van de piloten meerdere keren een opmerking over de te hoge snelheid tegen de andere piloot. Dat meldt de National Transportation Safety Board (NTSB) op basis van de stemopname van de cockpit.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Iranoorlog zou tot aan het einde van Donald Trumps presidentschap kunnen voortduren. Daarvoor waarschuwden hoge adviseurs van het Witte Huis, onder wie vicepresident JD Vance en minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, de president tijdens besloten gesprekken. Dat meldde de Wall Street Journal woensdag op basis van Amerikaanse functionarissen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump liep woensdag vertraging op toen hij vanaf Joint Base Andrews bij Washington wilde vertrekken naar het Republikeinse partijcongres in Dallas. De opblaasbare noodglijbaan van de Air Force One, een cadeau van Qatar, was per ongeluk uitgeklapt.
8 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
11 uur geleden