Weer talrijke demonstraties tegen regering Netanyahu in Israël
TEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - Duizenden Israëli's zijn opnieuw de straat op gegaan om te protesteren tegen het beleid van de uiterst rechtse premier Benjamin Netanyahu. De tegenstanders van zijn beleid willen zondag en de komende dagen weer gaan betogen. Ze eisen zijn aftreden en nieuwe verkiezingen en de vrijlating van de gijzelaars die de Palestijnse beweging Hamas sinds de vijandelijkheden 7 oktober begonnen nog steeds vasthoudt. Netanyahu faalt in hun ogen onder meer met het naar huis halen van de gijzelaars.
De verwoestende militaire aanvallen op de Gazastrook hebben meer dan 100.000 doden en gewonden veroorzaakt, voornamelijk vrouwen en minderjarigen. Maar de beweging Hamas lijkt niet verslagen en houdt nog steeds Israëlische gijzelaars vast.
Er zijn grote betogingen geweest in onder meer Tel Aviv, Jeruzalem en Haifa. In Tel Aviv heeft de politie zeker zestien betogers gearresteerd nadat ze met agenten slaags waren geraakt. In de plaats Deir Hanna, circa 100 kilometer ten noordoosten van Tel Aviv hebben duizenden Arabieren uit Israël tegen het regeringsbeleid en de bloedige aanvallen op de Gazastrook betoogd. Ze eisen een onmiddellijk staakt-het-vuren in de Gazastrook. Er waren ook wat Joodse Israëli's naartoe gekomen om hun ongenoegen over het geweld in Gaza te uiten.
Israëlische Arabieren
Bij de vestiging van de staat Israël in de tweede helft van de jaren veertig zijn honderdduizenden Arabieren of Palestijnen in het voorheen Britse mandaatgebied Palestina verdreven, met name naar de Gazastrook en naar de Westelijke Jordaanoever. Maar in een aantal gebieden inclusief Deir Hanna zijn nog steeds Palestijnse Arabieren die inmiddels de Israëlische nationaliteit hebben. Ruim een vijfde van de inwoners van Israël inclusief het bezette Oost-Jeruzalem zijn Palestijnen, meestal Israëlische Arabieren genoemd.
De burgemeester van Deir Hanna, Saïd Hussein, zei dat "de machine van de dood (Israël) onze nationale identiteit wil uitroeien en ons land wil stelen". Hij hekelde de in zijn ogen racistische wetten in de staat Israël ten aanzien van niet-Joodse inwoners, met name de Arabieren. Volgens hem wil de Israëlische regering niet alleen steeds meer Palestijnen verdrijven, maar ook stammen in de Negev-woestijn, die bedoeïenen genoemd worden.
Meer uit Buitenland
RICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
6 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politicus Marine Le Pen heeft in hoger beroep opnieuw bestreden dat ze schuldig is aan het sjoemelen met Europese gelden. Daarvoor werd ze eerder veroordeeld tot een celstraf.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil EU-lidstaten kunnen verplichten risicovolle ict-leveranciers uit 5G-netwerken te weren, bevestigt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische soevereiniteit). Eerder op dinsdag presenteerde de Europese Commissie een voorstel voor een nieuw maatregelenpakket voor cyberveiligheid. Daarmee zouden landen en ict-leveranciers uit die landen kunnen worden aangemerkt als "hoog risico" voor de Europese cyberveiligheid en zo worden geweerd van Europese ict-netwerken, verduidelijkt de Eurocommissaris.
47 minuten geledenADAMUZ (ANP/AFP) - Het aantal dodelijke slachtoffers als gevolg van de treinbotsing nabij het Spaanse Adamuz is opgelopen tot 42, melden lokale autoriteiten. In een van de wagons werd een lichaam geborgen. Volgens de krant ABC worden nog 43 mensen vermist en liggen er nog 37 slachtoffers in het ziekenhuis, onder wie vier kinderen. Negen volwassenen en één kind liggen nog op de intensive care.
49 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP/RTR) - Syrië heeft een vierdaags bestand aangekondigd met de strijdgroepen van voornamelijk Koerden in het noordoosten. Die zijn verenigd in de SDF, de Syrische Democratische Strijdkrachten. Volgens Damascus gaat het bestand dinsdagavond in. De SDF hebben laten weten dat ze in beginsel voor het bestand zijn, mits er geen nieuwe aanvallen volgen.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Zeker 600.000 inwoners van Kyiv hebben de stad verlaten sinds 9 januari. Dat meldt burgemeester Vitali Klitsjko, die hen daartoe had opgeroepen vanwege de problemen met de stroom- en warmtevoorziening in de stad. Dinsdag nog meldde Klitsjko dat meer dan vijfduizend panden zonder verwarming zaten na Russische aanvallen. Voor nog zeker vierduizend panden is dat nog het geval.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse spoorwegbedrijf Adif heeft bepaald dat hogesnelheidstreinen op een deel van het traject Madrid-Barcelona tijdelijk langzamer moeten rijden. Het gaat om in totaal 150 kilometer spoor. Volgens het spoorbedrijf zijn er problemen met het spoor ontdekt. Dinsdagavond worden de trajectdelen onderworpen aan inspectie, waarna Adif hoopt de snelheidsbeperking te kunnen intrekken.
2 uur geleden