Weer talrijke demonstraties tegen regering Netanyahu in Israël
TEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - Duizenden Israëli's zijn opnieuw de straat op gegaan om te protesteren tegen het beleid van de uiterst rechtse premier Benjamin Netanyahu. De tegenstanders van zijn beleid willen zondag en de komende dagen weer gaan betogen. Ze eisen zijn aftreden en nieuwe verkiezingen en de vrijlating van de gijzelaars die de Palestijnse beweging Hamas sinds de vijandelijkheden 7 oktober begonnen nog steeds vasthoudt. Netanyahu faalt in hun ogen onder meer met het naar huis halen van de gijzelaars.
De verwoestende militaire aanvallen op de Gazastrook hebben meer dan 100.000 doden en gewonden veroorzaakt, voornamelijk vrouwen en minderjarigen. Maar de beweging Hamas lijkt niet verslagen en houdt nog steeds Israëlische gijzelaars vast.
Er zijn grote betogingen geweest in onder meer Tel Aviv, Jeruzalem en Haifa. In Tel Aviv heeft de politie zeker zestien betogers gearresteerd nadat ze met agenten slaags waren geraakt. In de plaats Deir Hanna, circa 100 kilometer ten noordoosten van Tel Aviv hebben duizenden Arabieren uit Israël tegen het regeringsbeleid en de bloedige aanvallen op de Gazastrook betoogd. Ze eisen een onmiddellijk staakt-het-vuren in de Gazastrook. Er waren ook wat Joodse Israëli's naartoe gekomen om hun ongenoegen over het geweld in Gaza te uiten.
Israëlische Arabieren
Bij de vestiging van de staat Israël in de tweede helft van de jaren veertig zijn honderdduizenden Arabieren of Palestijnen in het voorheen Britse mandaatgebied Palestina verdreven, met name naar de Gazastrook en naar de Westelijke Jordaanoever. Maar in een aantal gebieden inclusief Deir Hanna zijn nog steeds Palestijnse Arabieren die inmiddels de Israëlische nationaliteit hebben. Ruim een vijfde van de inwoners van Israël inclusief het bezette Oost-Jeruzalem zijn Palestijnen, meestal Israëlische Arabieren genoemd.
De burgemeester van Deir Hanna, Saïd Hussein, zei dat "de machine van de dood (Israël) onze nationale identiteit wil uitroeien en ons land wil stelen". Hij hekelde de in zijn ogen racistische wetten in de staat Israël ten aanzien van niet-Joodse inwoners, met name de Arabieren. Volgens hem wil de Israëlische regering niet alleen steeds meer Palestijnen verdrijven, maar ook stammen in de Negev-woestijn, die bedoeïenen genoemd worden.
Meer uit Buitenland
QOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
51 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
3 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.
4 uur geleden