Weer rellen in voorsteden Parijs waar agent tiener doodschoot
NANTERRE (ANP/AFP) - In Nanterre en andere voorsteden van Parijs waren in de nacht van woensdag op donderdag weer hevige onlusten naar aanleiding van de dood van Naël, de 17-jarige jongen die dinsdag in Nanterre werd doodgeschoten door een agent. Net als een nacht eerder werden onder meer auto's, vrachtwagens en vuilnisbakken in brand gestoken door woedende menigten. Zij braken straten open en richtten barricades op, terwijl ze leuzen scandeerden als "rechtvaardigheid voor Naël" en "dood aan de politie". In voorstad Garges-lès-Gonesse brandde zelfs het stadhuis af. Het is onduidelijk of en hoeveel gewonden er afgelopen nacht zijn gevallen.
De politie was met 2000 agenten ter been in de Parijse voorsteden, 800 meer dan een nacht eerder. De agenten werden met onder meer Molotovcocktails, stenen en vuurwerk bestookt. De politie schoot met rubberen kogels op relschoppers. Politieauto's en -bureaus werden in brand gezet, hier en daar sneuvelde een ruit. In Fresnes, een Parijse voorstad nabij luchthaven Orly, vielen relschoppers de ingang van de lokale gevangenis aan. De politie wist te voorkomen dat ze de gevangenis betraden. Rond 02.00 uur in de ochtend had de politie in de regio 77 arrestaties verricht.
Ook in andere Franse steden was het onrustig en moest de politie optreden. Dat was onder meer het geval in Parijs, Amiens, Rouen, Lille, Roubaix, Dijon, Lyon, Nice en Toulouse.
Verkeerscontrole
Naël zat dinsdagochtend achter het stuur van een auto die werd aangehouden voor een verkeerscontrole door twee motoragenten. Naël gaf gas en reed hard weg. Daarop vuurde een van de twee agenten op de auto en trof de jonge bestuurder dodelijk. Aanvankelijk beweerde de politie dat een agent had geschoten toen een voertuig inreed op twee motorrijders van de politie. Op een via sociale media verspreide video is echter te zien dat daar geen sprake van was. Een van de twee agenten hield Naël van dichtbij onder schot hield, terwijl zijn auto stilstond. Toen Naël wegreed, schoot de agent hem in de borst. Eerder was te horen geweest: "Je krijgt een kogel door je hoofd."
De dood van Naël heeft in Frankrijk veel emoties losgemaakt. Uiteenlopende nationale figuren, van staatshoofd Emmanuel Macron tot aan de aanvoerder van het Franse voetbalelftal Kylian Mbappé, spraken hun afkeuring uit over het incident. Afgevaardigden en leden van de regering namen woensdagmiddag een minuut stilte in acht in de Nationale Assemblee, als eerbetoon aan de tiener. De moeder van Naël heeft opgeroepen tot een stille tocht donderdagmiddag door Nanterre.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De president van Iran, Masoud Pezeshkian, heeft zijn minister van Buitenlandse Zaken opdracht gegeven om "zich voor te bereiden" op onderhandelingen met de Verenigde Staten. Dat meldt Pezeshkian dinsdagochtend op X na "verzoeken van bevriende regeringen in de regio".
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Voormalig Amerikaans president Bill Clinton en oud-minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton zullen gaan getuigen voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden in een onderzoek naar Jeffrey Epstein. De twee werden in augustus vorig jaar gedagvaard, maar zeiden tot dusver dat ze niet zouden getuigen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een federale rechter in Washington heeft maandag een streep gezet door een besluit van de regering-Trump om Haïtianen in de VS hun beschermde status te ontnemen. Die beslissing zorgt ervoor dat ruim 350.000 Haïtianen in de VS in het land kunnen blijven wonen en werken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, krijgen alle agenten die bij dat ministerie werken in Minneapolis met onmiddellijke ingang bodycams. Zodra er financiering beschikbaar is, zal het bodycam-programma worden uitgebreid naar het hele land, aldus Noem op X. Volgens president Donald Trump zijn de bodycams "over het algemeen goed" voor wetshandhaving, omdat mensen "niet kunnen liegen over wat er gebeurt".
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer (Labour) heeft opdracht gegeven tot een spoedonderzoek naar de banden van ex-minister Peter Mandelson en de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein. Starmer vindt dat Mandelson zijn titel als lord moet worden ontnomen en niet langer zitting mag hebben in het Hogerhuis van het parlement.
9 uur geledenRABAT (ANP/RTR) - Meer dan 50.000 mensen zijn uit een Marokkaanse stad geëvacueerd omdat er door aanhoudende hevige regenval watersnood dreigt. Bijna de helft van de bevolking van Ksar el-Kebir in het noordwesten moest vertrekken. Niemand mag naar de stad toe, waarvan delen al zijn overstroomd.
11 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering heeft maandagavond twee moties van wantrouwen in het parlement overleefd. Dit betekent dat premier Sébastien Lecornu succesvol een stemming in het parlement heeft omzeild om de begroting van 2026 goed te keuren. Vorig jaar vielen twee regeringen bij hun pogingen een begroting vast te stellen.
11 uur geleden