Weer rellen in voorsteden Parijs waar agent tiener doodschoot
NANTERRE (ANP/AFP) - In Nanterre en andere voorsteden van Parijs waren in de nacht van woensdag op donderdag weer hevige onlusten naar aanleiding van de dood van Naël, de 17-jarige jongen die dinsdag in Nanterre werd doodgeschoten door een agent. Net als een nacht eerder werden onder meer auto's, vrachtwagens en vuilnisbakken in brand gestoken door woedende menigten. Zij braken straten open en richtten barricades op, terwijl ze leuzen scandeerden als "rechtvaardigheid voor Naël" en "dood aan de politie". In voorstad Garges-lès-Gonesse brandde zelfs het stadhuis af. Het is onduidelijk of en hoeveel gewonden er afgelopen nacht zijn gevallen.
De politie was met 2000 agenten ter been in de Parijse voorsteden, 800 meer dan een nacht eerder. De agenten werden met onder meer Molotovcocktails, stenen en vuurwerk bestookt. De politie schoot met rubberen kogels op relschoppers. Politieauto's en -bureaus werden in brand gezet, hier en daar sneuvelde een ruit. In Fresnes, een Parijse voorstad nabij luchthaven Orly, vielen relschoppers de ingang van de lokale gevangenis aan. De politie wist te voorkomen dat ze de gevangenis betraden. Rond 02.00 uur in de ochtend had de politie in de regio 77 arrestaties verricht.
Ook in andere Franse steden was het onrustig en moest de politie optreden. Dat was onder meer het geval in Parijs, Amiens, Rouen, Lille, Roubaix, Dijon, Lyon, Nice en Toulouse.
Verkeerscontrole
Naël zat dinsdagochtend achter het stuur van een auto die werd aangehouden voor een verkeerscontrole door twee motoragenten. Naël gaf gas en reed hard weg. Daarop vuurde een van de twee agenten op de auto en trof de jonge bestuurder dodelijk. Aanvankelijk beweerde de politie dat een agent had geschoten toen een voertuig inreed op twee motorrijders van de politie. Op een via sociale media verspreide video is echter te zien dat daar geen sprake van was. Een van de twee agenten hield Naël van dichtbij onder schot hield, terwijl zijn auto stilstond. Toen Naël wegreed, schoot de agent hem in de borst. Eerder was te horen geweest: "Je krijgt een kogel door je hoofd."
De dood van Naël heeft in Frankrijk veel emoties losgemaakt. Uiteenlopende nationale figuren, van staatshoofd Emmanuel Macron tot aan de aanvoerder van het Franse voetbalelftal Kylian Mbappé, spraken hun afkeuring uit over het incident. Afgevaardigden en leden van de regering namen woensdagmiddag een minuut stilte in acht in de Nationale Assemblee, als eerbetoon aan de tiener. De moeder van Naël heeft opgeroepen tot een stille tocht donderdagmiddag door Nanterre.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Volgend jaar doen 35 landen mee aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat heeft de organiserende European Broadcasting Union maandag aangekondigd. Dat is het laagste aantal deelnemende landen sinds de invoering van halve finales in 2004 bij het Eurovisie Songfestival, dat volgend jaar zijn 70e editie viert.
5 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het Openbaar Ministerie in Berlijn heeft AfD-parlementslid Matthias Moosdorf aangeklaagd, omdat hij de Hitlergroet zou hebben gebracht in de Bondsdag. Dit zou in 2023 in de garderobe zijn gebeurd bij het begroeten van een partijgenoot. Het brengen van de Hitlergroet is volgens de Duitse wet verboden.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie stuurt acht vliegtuigen met hulpgoederen naar Soedan vanwege het gewapende conflict in de regio Darfur. De eerste vlucht met 100 ton aan water, verzorgingsmiddelen en medicijnen is vrijdag afgeleverd. De overige vluchten vertrekken in december en januari.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland ziet het feit dat Oekraïne afziet van zijn doel om lid te worden van de NAVO als de "hoeksteen" voor verdere gesprekken om een einde te maken aan de oorlog. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky kwam de Russen zondag tegemoet door die wens te laten vallen. Wel wil hij veiligheidsgaranties van het Westen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet veiligheidsgaranties van de EU krijgen, vinden de ministers van Buitenlandse Zaken van onder andere Duitsland, Denemarken, Estland en Litouwen. De ministers van Denemarken en Estland hebben maandag gezegd daar een bijdrage aan te willen leveren, waarbij Estland concreet het sturen van troepen noemde. Het gebruik van de bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne maakt volgens deze ministers eveneens deel uit van veiligheidsgaranties.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Toeristen staan voor een dichte deur bij het Louvre, het immens populaire museum in Parijs. Honderden medewerkers hebben voor een staking gestemd, melden de bonden maandag.
2 uur geledenSAFI (ANP/RTR) - Het dodental na de plotselinge overstromingen zondag in de Marokkaanse kuststad Safi is opgelopen naar zeker 37, meldden Marokkaanse autoriteiten. In een uur tijd viel er zoveel regen dat tientallen huizen en winkels onder water kwamen te staan. Ook werden auto's meegesleurd en is er schade ontstaan aan wegen in omliggende gebieden.
3 uur geleden