Weer protesten Irak, ondanks vertrek premier
BAGDAD (ANP/AFP) - Irakezen zijn zaterdag weer massaal de straat op gegaan om te demonstreren tegen hun regering. Ze nemen geen genoegen met de toezegging dat premier Adel Abdul Mahdi binnenkort opstapt. "Het ontslag van Mahdi is pas de eerste stap. Nu moeten alle corrupte figuren worden afgezet en berecht", zei een demonstrant in het zuidelijke Diwaniyah, waar duizenden mensen de straat op gingen.
Irak is sinds begin oktober in de greep van grootschalige protesten. Burgers zijn boos om zaken als corruptie, slechte voorzieningen en de hoge werkloosheid. Het geweld laaide deze week nog verder op toen demonstranten het Iraanse consulaat in Najaf in brand staken. De betogers verwijten het sjiitische regime in Iran de Iraakse regering overeind te houden.
Sinds het begin van de protesten zijn volgens sommige schattingen al 420 doden gevallen. Het was zaterdag ook weer onrustig in Bagdad. Daar gooiden jongeren met stenen naar veiligheidstroepen, die zich bij overheidsgebouwen hadden verschanst achter barrières van beton. Zij vuurden rubberkogels af en traangas.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Mitch McConnell (84) keert deze week terug naar de Senaat, meldden meerdere anonieme bronnen aan nieuwssite Politico. Hij was de afgelopen maanden afwezig vanwege gezondheidsproblemen. Door het gebrek aan informatie ontstonden er wilde complottheorieën.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het Europees Parlement gaat een kantoor openen in de Canadese hoofdstad Ottawa. In de aankondiging staat dat deze stap moet helpen bij het versterken van de relatie tussen de Europese en Canadese volksvertegenwoordigingen.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt dat het land wil stoppen met aanvallen op energiedoelen, als Rusland dit ook doet. Dat schrijft hij op X. De Amerikaanse president Donald Trump schreef maandag op zijn Truth Social dat beide landen daarmee akkoord zijn. Zelensky betwijfelt wel of Rusland zich aan een akkoord zal houden.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Oekraïne en Rusland hebben aan de Amerikaanse president Donald Trump beloofd geen energiedoelen van elkaar meer te zullen aanvallen. Dat zegt Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump zorgen dit soort aanvallen in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland voor hoge dieselprijzen wereldwijd.
8 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil militairen verplicht naar Litouwen sturen, meldt Bild. Duitsland legert daar een brigade van zo'n 5000 man om te helpen de NAVO-bondgenoot te beschermen tegen Rusland. Die zou uit vrijwilligers bestaan, maar er blijkt volgens de Duitse krant te weinig animo.
9 uur geledenROVANIEMI (ANP/AFP) - De Europese Unie moet zich meer inspannen om haar rol in het Arctisch gebied te versterken. Die oproep doen twaalf Europese leiders, onder wie de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Deense premier Mette Frederiksen, maandag in de Finse stad Rovaniemi. Daar waren zij op uitnodiging van Finland bijeen om tot een verenigd antwoord te komen op de alsmaar toenemende druk op de regio, onder meer vanuit Rusland en de Verenigde Staten.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland wordt steeds roekelozer, maakt NAVO-topman Mark Rutte op uit de aanval op een trein tussen Kyiv en NAVO-land Polen. De NAVO heeft volgens hem genoeg mogelijkheden om terug te slaan als zij slachtoffer wordt van bijvoorbeeld een sabotageaanval. Voor het uitstralen van zwakte, als tegenmaatregelen van NAVO-kant uitblijven, zegt hij niet bang te zijn.
10 uur geleden