Weer prestigieuze Europese prijs voor Zelenski en Oekraïners
AKEN (ANP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski en zijn landgenoten hebben opnieuw een prestigieuze internationale prijs toegekend gekregen. Ze krijgen komend jaar de Karelsprijs, een onderscheiding voor mensen die zich uitzonderlijk verdienstelijk hebben gemaakt voor de eenwording van Europa.
Zelenski en het Oekraïense volk verdedigen niet alleen zichzelf, maar ook Europa en de Europese waarden, vindt de jury. Oekraïne hoort bij Europa en verdient dat het snel aan de slag kan met onderhandelingen over toetreding tot de Europese Unie, stelt zij.
Zelenski en de Oekraïners krijgen veel lof voor hun optreden sinds de Russische invasie. Ze kregen eerder al onder meer de Sacharovprijs, de mensenrechtenprijs van het Europees Parlement.
De Karelprijs
De Karelsprijs is vernoemd naar Karel de Grote en geldt als een van de belangrijkste onderscheidingen in Europa. De prijs bestaat uit een oorkonde en een medaille met de beeltenis van de vermaarde heerser en wordt elk jaar op Hemelvaartsdag in het Duitse Aken uitgereikt.
Karel de Grote (742-814) bracht in zijn rijk de volkeren van de Ebro in het tegenwoordige Spanje tot de Elbe in het huidige Duitsland samen. De Karelsprijs werd in 1950 voor het eerst uitgereikt. Onder de winnaars zijn paus Franciscus, de Duitse bondskanselier Angela Merkel, koningin Beatrix (1996) en Joseph Luns (1967).
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne is in de nacht van maandag op dinsdag doelwit geworden van een "complexe, enorme aanval" door Rusland, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem was de aanval vooral gericht op belangrijke infrastructuur, en met name op de energievoorziening. Er zijn ook slachtoffers gevallen, aldus de president. "Het is heel veelzeggend dat dit alles gebeurt op de dag van de Amerikaanse congresverkiezingen."
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse politie heeft een protestkamp in Madrid ontmanteld. Het kamp op het centrale plein in de stad was opgericht uit protest tegen het woningtekort en de huurprijzen. Volgens het stadsbestuur is de ontruiming vreedzaam verlopen, maar de activisten spreken van een "gewelddadige politieoperatie".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een reeks "discrete, beperkte aanvallen" uitgevoerd op het Iraanse eiland Qeshm en omliggende gebieden nabij de Straat van Hormuz. Dat meldt The Wall Street Journal (WSJ).
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".
9 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.
12 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.
13 uur geleden