Weer minder opdrachten voor Duitse fabrieken door energiecrisis
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse fabrieksorders zijn in juli voor de zesde maand op rij gedaald. De combinatie van de hoge inflatie en de onzekerheid over de energievoorziening in de grootste economie van Europa ondermijnt de orderposities van bedrijven.
De fabrieksorders daalden op maandbasis met 1,1 procent. Dat kwam vooral doordat er minder vraag was naar consumentengoederen en in het bijzonder farmaceutische producten. De daling was ook sterker dan economen in doorsnee hadden voorzien.
Duitsland worstelt met de problemen op de energiemarkt. Zeker nu Rusland de leveringen van aardgas heeft stopgezet. Zelfs als het de belangrijkste handelspartner van Nederland lukt om een winterse energiecrisis af te wenden zijn de problemen niet voorbij. De economie gaat namelijk gebukt onder de kostenstijgingen die de industriële productie in de weg zitten. Daardoor loopt het herstel van de dienstensector na de coronacrisis vertraging op.
Nieuwe maatregelen
"Ondernemingen hebben het nog steeds moeilijk om hun orders af te ronden omdat de toeleveringsketens verstoord zijn door de oorlog in Oekraïne en er nog steeds problemen bestaan die zijn veroorzaakt door de coronacrisis", aldus het Duitse bureau voor de statistiek in een verklaring.
De regering van bondskanselier Olaf Scholz heeft 65 miljard euro aan nieuwe maatregelen aangekondigd om huishoudens en bedrijven te helpen de crisis het hoofd te bieden. Economen denken dat dit niet genoeg zal zijn om een recessie te voorkomen. Uit een vorige week door S&P Global uitgevoerde meting van de bedrijvigheid bleek dat de fabrieken in grote delen van de eurozone minder hard draaien door de afnemende koopkracht van consumenten.
Meer uit Financieel
ATHENE (ANP) - Theon International blijft als beursgenoteerd defensiebedrijf profiteren van de miljarden die Europa in zijn defensie steekt. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector boekte een omzet van bijna 249 miljoen euro in de eerste helft van dit jaar, ruim 35 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar.
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump riep de Amerikaanse centrale bank maandag op de rente te verlagen. Volgens hem zouden de Verenigde Staten de laagste rente ter wereld moeten hebben.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Het concern achter luxeproducten als Louis Vuitton, Dior en Bulgari heeft de afgelopen maanden meer verkocht ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Zonder dat conflict zou de omzetgroei van LVMH volgens het bedrijf nog hoger zijn uitgevallen. De divisie mode en lederwaren, de belangrijkste van het in Parijs gevestigde bedrijf, noteerde de eerste groei in twee jaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI gingen maandag in de laatste handelsuren stevig onderuit op het Damrak. Aanleiding was een bericht dat China van plan is bepaalde geavanceerde chipmachines op grote schaal te gaan produceren. Volgens technieuwssite The Information gaat het om machines die werken met zogeheten deep ultraviolet (DUV) immersielithografie. Naar verluidt zullen de machines geleverd worden aan meerdere Chinese chipfabrikanten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - China is begonnen met de productie van in eigen land ontwikkelde geavanceerde chipmachines. De machines zijn belangrijk voor de productie van chips, een markt die lange tijd werd gedomineerd door de Nederlandse toeleverancier ASML. Dat meldt technieuwssite The Information maandag op basis van bronnen.
4 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel dreigt met tegenmaatregelen tegen de Verenigde Staten. Aanleiding zijn uitspraken van hoge functionarissen in de VS dat Chinese AI-bedrijven mogelijk worden onderzocht om vermeende diefstal van Amerikaanse technologie.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winsten geopend. Het sentiment onder beleggers op Wall Street werd gesteund door de gevechtspauze tussen de Verenigde Staten en Iran en een flinke daling van de olieprijzen. Oliebedrijven kwamen daardoor onder druk te staan, maar in de luchtvaart- en cruisesector stegen de koersen.
5 uur geleden