Weer minder meldingen kindermishandeling en huiselijk geweld
DEN HAAG (ANP) - De gezamenlijke vestigingen van Veilig Thuis kregen vorig bijna 120.000 meldingen over (vermoedens van) kindermishandeling of huiselijk geweld, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat waren er 8000 minder dan in 2020. Ze gaven wel vaker advies aan slachtoffers, omstanders of professionals, namelijk 134.000 keer, 12.000 keer meer dan een jaar eerder.
Bij Veilig Thuis kan iedereen terecht die kindermishandeling of huiselijk geweld vermoedt of advies wil bij een dergelijke kwestie. Het aantal meldingen daalt al sinds 2019. Het aantal adviezen nam tot en met de eerste helft van 2021 toe, maar is in het tweede halfjaar weer licht gedaald.
Het CBS telde ook de jongeren die jeugdzorg kregen in een gesloten inrichting. Dat waren er vorig jaar 1815, 265 minder dan in het jaar ervoor. In totaal kregen bijna 461.000 jongeren een vorm van jeugdzorg in het afgelopen jaar. In de periode 2015-2019 zaten jaarlijks circa 2500 jongeren in een gesloten jeugdinrichting. In 2020 daalde dat aantal al naar 2080.
Preventie
De cijfers over meldingen van kindermishandeling en huiselijk geweld laten zien "dat zowel professionals als betrokkenen en omstanders Veilig Thuis steeds beter weten te vinden", zegt Judith Kuypers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Veilig Thuis. "Het heeft een preventieve werking als professionals en burgers eerder (anoniem) bellen voor een advies: er kan eerder hulpverlening ingeschakeld worden en hoeft het niet tot een melding te komen."
De twee jaar oude chatfunctie voor omstanders en betrokkenen betekent volgens de organisatie ook "een laagdrempelige extra toegang tot Veilig Thuis." In de coronaperiode heeft Veilig Thuis volgens eigen zeggen ook "zeer actief" haar best gedaan om de aandacht te vestigen op huiselijk geweld en kindermishandeling.
Doordat mensen in het onderwijs en hulpverleners in de wijkteams bijvoorbeeld in coronatijd veel minder direct zicht hadden, zijn er vermoedelijk ook minder meldingen gedaan, denkt Veilig Thuis.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Schrijfster en cabaretière Paulien Cornelisse is overleden. Ze stierf woensdag op 50-jarige leeftijd in het Antoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis in Amsterdam aan de gevolgen van kanker, hebben haar management en uitgeverij bekendgemaakt.
4 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De tas van de man die woensdag bij de vliegbasis in Leeuwarden werd aangehouden na een bommelding, blijkt geen explosief te bevatten. De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft de tas na onderzoek veilig verklaard. Dat meldt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee.
4 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De twee mannen die maandag zijn aangehouden in verband met het schietincident in Overasselt op 1 september worden donderdag voorgeleid. Beide verdachten zijn "terug te herleiden naar een plaats delict in Overasselt", zegt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie Oost-Nederland.
4 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een boete van 250 euro geëist tegen Koen Schuiling, voormalig burgemeester van Groningen, voor schennispleging. Schuiling (67) wordt ervan verdacht dat hij in maart 2024 masturberend achter het stuur heeft gezeten, terwijl hij tussen Hoogezand en Groningen over de A7 reed.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De militaire inlichtingendienst MIVD ziet op dit moment "geen intentie" dat Rusland snel na het einde van een oorlog in Oekraïne een conflict wil beginnen met de NAVO. Wel kan de Russische krijgsmacht na het einde van de huidige oorlog "in iets minder dan een jaar gereed zijn voor een conflict, kleinschalig, met de NAVO", waarschuwde directeur Peter Reesink van de MIVD in een briefing in de Tweede Kamer.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft woensdag een man aangehouden na een bommelding bij vliegbasis Leeuwarden. De man riep dat hij een bom bij zich had. Het pakket dat hij bij zich droeg, wordt door de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) onderzocht. Dat bevestigt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO, SP, Volt, ChristenUnie en DENK willen dat het kabinet toch overgaat tot evacuatie van gewonde of zieke kinderen uit Gaza. Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) kondigde onlangs aan 12 miljoen euro te steken in zorg voor Gazanen in de regio, maar niet te kiezen voor behandeling in Nederland.
5 uur geleden