Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weer meer mensen krijgen arbeidsongeschiktheidsuitkering

Weer meer mensen krijgen arbeidsongeschiktheidsuitkering

AMSTERDAM (ANP) - De groep arbeidsongeschikten in Nederland groeit verder door. Uitkeringsinstantie UWV gaat naar verwachting dit jaar 852.800 uitkeringen verzorgen voor arbeidsongeschikten, tegenover 840.100 een jaar eerder.

De instroom in de arbeidsongeschiktheidsregelingen loopt al jaren op, met name in de WIA (Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen), en komt voor een groot deel voor de rekening van 60-plussers. Dat komt deels door de verhoging van de AOW-leeftijd, waardoor mensen langer gebruik kunnen maken van een arbeidsongeschiktheidsuitkering. De pensioenleeftijd steeg de afgelopen jaren en ligt sinds 1 januari op 67 jaar.

Ook beoordeelt het UWV 60-plussers die een beroep doen op de WIA sinds oktober 2022 op een vereenvoudigde manier. Dat is onderdeel van een breder pakket aan maatregelen die ervoor moeten zorgen dat mensen minder lang op een sociaal-medische beoordeling hoeven te wachten. Hierdoor zijn er meer WIA-uitkeringen toegekend aan 60-plussers: in 2023 en 2024 gaat het om 3200 extra toekenningen per jaar. De maatregel loopt eind 2024 af.

Pensioen

Dit jaar stromen naar verwachting meer dan 60.000 mensen de WIA in. Tegelijkertijd daalt het aantal mensen dat vanuit de WAO (Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering) en WAZ (Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering zelfstandigen) krijgt uitgekeerd. De WIA vervangt sinds 2006 geleidelijk de WAO, waar nagenoeg geen nieuwe mensen meer instromen. Ook de WAZ is een oude regeling. Het UWV verwacht dat het aantal Wajong-uitkeringen dit jaar wel toeneemt.

Vorig jaar erkende de uitkeringsinstantie dat mensen veel te lang moeten wachten voor ze zekerheid hebben over de toekenning van een arbeidsongeschiktheidsuitkering. In 2022 wachtten meer dan 17.000 mensen nog op een beoordeling. Het UWV wil de maximale wachttijd dit jaar terugbrengen van negen maanden naar zeven maanden. De uitkeringsinstantie benadrukt dat niet alle cliënten zo lang op een beoordeling wachten.

Het UVW heeft te weinig capaciteit voor alle beoordelingen. Zo nam het aantal verzekeringsartsen eerder fors af. Dat kwam doordat ervaren artsen met pensioen gingen en er jongere collega's voor terugkwamen, die vaak nog opgeleid moesten worden en minder productief waren.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit lager na oplaaiend conflict in Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers maken zich zorgen over het opnieuw opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. Daardoor stegen de olieprijzen, waardoor ook de inflatiezorgen toenamen.

2 uur geleden
Amerikaanse waakhond en 22 staten klagen Amazon aan om misleiding

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse mededingingsautoriteit FTC en 22 staten hebben Amazon maandag aangeklaagd. Ze beschuldigen het tech- en webwinkelconcern van misleidende en oneerlijke praktijken, waarmee het bedrijf in het geheim de prijzen van zijn onlineveilingen voor zoekadvertenties heeft opgedreven.

3 uur geleden
AEX sluit met verlies, SBM Offshore winnaar op het Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met verlies gesloten. Beleggers vrezen voor een escalatie van het geweld in het Midden-Oosten na nieuwe aanvallen van de Verenigde Staten op Iran, waarna Iran een vergeldingsaanval uitvoerde. SBM Offshore profiteerde van de hogere olieprijzen en was de grootste stijger bij de hoofdfondsen. Het aandeel steeg 2,9 procent.

7 uur geleden
Decathlon wil positie in Franse bergen verbeteren via Sport 2000

VILLENEUVE D'ASCQ (ANP/RTR) - De Franse sportwinkelketen Decathlon wil zijn aanwezigheid in Franse skigebieden verhogen. Daarvoor is het van plan een belang van 50 procent te nemen in branchegenoot Sport 2000 France, eigendom van Céraclès Coopérative, maakten beide bedrijven bekend.

8 uur geleden
Wall Street daalt na oplopende spanningen in Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de Amerikaanse aanvallen op Iraanse raketlanceerinstallaties bij de Straat van Hormuz. Als vergelding voerde Iran een aanval met raketten en drones uit op Amerikaanse luchtmachtbases in Jordanië. De olieprijzen liepen door de vrees voor een nieuwe escalatie van het geweld in het Midden-Oosten flink op.

9 uur geleden
Industrie VS gaat veel meer afweer tegen ballistische raket maken

ARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse fabrikanten van de schaarse verdedigingswapens tegen Ruslands snelste raketten gaan de productie verveelvoudigen. Ze gaan de komende jaren drie keer zoveel Patriot- en vier keer zoveel THAAD-onderscheppingsraketten maken, hebben ze met het Amerikaanse ministerie van Defensie afgesproken.

9 uur geleden
Lichte stijging inflatie in Duitsland in augustus

WIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in augustus licht gestegen naar 2,9 procent op jaarbasis, van 2,8 procent in juli. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis op basis van een voorlopige schatting. Daarmee wordt het weer wat waarschijnlijker dat de Europese Centrale Bank (ECB) binnenkort met een renteverhoging komt.

10 uur geleden