Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weer meer mensen krijgen arbeidsongeschiktheidsuitkering

Weer meer mensen krijgen arbeidsongeschiktheidsuitkering

AMSTERDAM (ANP) - De groep arbeidsongeschikten in Nederland groeit verder door. Uitkeringsinstantie UWV gaat naar verwachting dit jaar 852.800 uitkeringen verzorgen voor arbeidsongeschikten, tegenover 840.100 een jaar eerder.

De instroom in de arbeidsongeschiktheidsregelingen loopt al jaren op, met name in de WIA (Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen), en komt voor een groot deel voor de rekening van 60-plussers. Dat komt deels door de verhoging van de AOW-leeftijd, waardoor mensen langer gebruik kunnen maken van een arbeidsongeschiktheidsuitkering. De pensioenleeftijd steeg de afgelopen jaren en ligt sinds 1 januari op 67 jaar.

Ook beoordeelt het UWV 60-plussers die een beroep doen op de WIA sinds oktober 2022 op een vereenvoudigde manier. Dat is onderdeel van een breder pakket aan maatregelen die ervoor moeten zorgen dat mensen minder lang op een sociaal-medische beoordeling hoeven te wachten. Hierdoor zijn er meer WIA-uitkeringen toegekend aan 60-plussers: in 2023 en 2024 gaat het om 3200 extra toekenningen per jaar. De maatregel loopt eind 2024 af.

Pensioen

Dit jaar stromen naar verwachting meer dan 60.000 mensen de WIA in. Tegelijkertijd daalt het aantal mensen dat vanuit de WAO (Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering) en WAZ (Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering zelfstandigen) krijgt uitgekeerd. De WIA vervangt sinds 2006 geleidelijk de WAO, waar nagenoeg geen nieuwe mensen meer instromen. Ook de WAZ is een oude regeling. Het UWV verwacht dat het aantal Wajong-uitkeringen dit jaar wel toeneemt.

Vorig jaar erkende de uitkeringsinstantie dat mensen veel te lang moeten wachten voor ze zekerheid hebben over de toekenning van een arbeidsongeschiktheidsuitkering. In 2022 wachtten meer dan 17.000 mensen nog op een beoordeling. Het UWV wil de maximale wachttijd dit jaar terugbrengen van negen maanden naar zeven maanden. De uitkeringsinstantie benadrukt dat niet alle cliënten zo lang op een beoordeling wachten.

Het UVW heeft te weinig capaciteit voor alle beoordelingen. Zo nam het aantal verzekeringsartsen eerder fors af. Dat kwam doordat ervaren artsen met pensioen gingen en er jongere collega's voor terugkwamen, die vaak nog opgeleid moesten worden en minder productief waren.

Meer uit Financieel

Groei industrie in eurozone trekt verder aan

LONDEN (ANP/RTR) - De groei van de industrie in de eurozone is in juli verder aangetrokken na een toename in juni, meldt marktonderzoeker S&P Global. De fabrieksproductie in het eurogebied steeg vorige maand in het snelste tempo in bijna 4,5 jaar.

41 minuten geleden
Nederlanders vroegen iets meer hypotheken aan, meldt HDN

DE MEERN (ANP) - Nederlanders hebben vorige maand iets meer hypotheken aangevraagd, blijkt uit cijfers van het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Daarmee was juli tot nu toe de op een na drukste maand van 2026. Volgens HDN is het aandeel kopers licht gestegen.

1 uur geleden
AEX-index begint voorzichtig door koersdaling Shell

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag voorzichtig begonnen aan de nieuwe beursmaand. De hoop op nieuwe onderhandelingen in het Midden-Oosten zorgde voor enig optimisme bij beleggers. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump gaan de onderhandelingen met Iran over een nieuw staakt-het-vuren maandag van start, nadat hij afgelopen weekend besloot af te zien van nieuwe aanvallen op Iran om zo te proberen tot een akkoord te komen.

2 uur geleden
FT: Britse farmaceut AstraZeneca onderzoekt fusie met rivaal VS

CAMBRIDGE (ANP) - Het Britse farmacieconcern AstraZeneca voert gesprekken met de Amerikaanse rivaal Bristol Myers Squibb over een mogelijke fusie. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. Een dergelijke deal zou een van de grootste farmaceutische concerns ter wereld opleveren, met een geschatte waarde van bijna 400 miljard dollar.

2 uur geleden
Shell verkoopt Europese activiteiten hernieuwbare energie op land

LONDEN (ANP) - Shell verkoopt zijn Europese activiteiten voor hernieuwbare energie op land, zoals wind- en zonneparken, aan het Franse TotalEnergies. Het gaat om projecten in Nederland, Italië, Spanje en het Verenigd Koninkrijk. Het olie- en gasconcern maakt niet bekend hoeveel geld met de transactie gemoeid is.

2 uur geleden
Olieprijzen dalen na afblazen aanval op Iran door Trump

LONDEN (ANP) - De prijzen voor ruwe olie gingen maandag flink omlaag. De prijsdaling volgde op uitlatingen van Donald Trump. De Amerikaanse president zei zondag een geplande aanval op Iran voorlopig af te blazen, omdat Teheran en andere landen in het Midden-Oosten de Verenigde Staten zouden hebben gevraagd daarmee te wachten in afwachting van een akkoord.

3 uur geleden
ABN AMRO rondt overname branchegenoot NIBC af

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft de overname van zijn kleinere Nederlandse branchegenoot NIBC afgerond, maakt de bank maandag bekend. Vorig jaar november meldde ABN AMRO al die financiële instelling te willen overnemen en afgelopen maart gaf de Autoriteit Consument & Markt (ACM) daarvoor toestemming.

3 uur geleden