Weer meer mensen krijgen arbeidsongeschiktheidsuitkering
AMSTERDAM (ANP) - De groep arbeidsongeschikten in Nederland groeit verder door. Uitkeringsinstantie UWV gaat naar verwachting dit jaar 852.800 uitkeringen verzorgen voor arbeidsongeschikten, tegenover 840.100 een jaar eerder.
De instroom in de arbeidsongeschiktheidsregelingen loopt al jaren op, met name in de WIA (Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen), en komt voor een groot deel voor de rekening van 60-plussers. Dat komt deels door de verhoging van de AOW-leeftijd, waardoor mensen langer gebruik kunnen maken van een arbeidsongeschiktheidsuitkering. De pensioenleeftijd steeg de afgelopen jaren en ligt sinds 1 januari op 67 jaar.
Ook beoordeelt het UWV 60-plussers die een beroep doen op de WIA sinds oktober 2022 op een vereenvoudigde manier. Dat is onderdeel van een breder pakket aan maatregelen die ervoor moeten zorgen dat mensen minder lang op een sociaal-medische beoordeling hoeven te wachten. Hierdoor zijn er meer WIA-uitkeringen toegekend aan 60-plussers: in 2023 en 2024 gaat het om 3200 extra toekenningen per jaar. De maatregel loopt eind 2024 af.
Pensioen
Dit jaar stromen naar verwachting meer dan 60.000 mensen de WIA in. Tegelijkertijd daalt het aantal mensen dat vanuit de WAO (Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering) en WAZ (Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering zelfstandigen) krijgt uitgekeerd. De WIA vervangt sinds 2006 geleidelijk de WAO, waar nagenoeg geen nieuwe mensen meer instromen. Ook de WAZ is een oude regeling. Het UWV verwacht dat het aantal Wajong-uitkeringen dit jaar wel toeneemt.
Vorig jaar erkende de uitkeringsinstantie dat mensen veel te lang moeten wachten voor ze zekerheid hebben over de toekenning van een arbeidsongeschiktheidsuitkering. In 2022 wachtten meer dan 17.000 mensen nog op een beoordeling. Het UWV wil de maximale wachttijd dit jaar terugbrengen van negen maanden naar zeven maanden. De uitkeringsinstantie benadrukt dat niet alle cliënten zo lang op een beoordeling wachten.
Het UVW heeft te weinig capaciteit voor alle beoordelingen. Zo nam het aantal verzekeringsartsen eerder fors af. Dat kwam doordat ervaren artsen met pensioen gingen en er jongere collega's voor terugkwamen, die vaak nog opgeleid moesten worden en minder productief waren.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
36 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
20 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
22 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
1 dag geleden