Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weer meer jongeren met wapens opgepakt, politie erg bezorgd

Weer meer jongeren met wapens opgepakt, politie erg bezorgd

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft dit jaar 1268 jongeren tot 18 jaar aangehouden vanwege verboden wapenbezit. Een sterke stijging ten opzichte van vier jaar geleden, aldus de politie. In 2019 ging het om 315 minderjarigen. De politie is bezorgd over het feit dat steeds meer jongeren worden aangehouden voor verboden wapenbezit.

Het aantal messen en andere steekwapens dat in beslag is genomen steeg de afgelopen vier jaar van 33 tot 355 stuks. In 2019 nam de politie 27 vuurwapens van jongeren in, dat aantal is gestegen naar 144. De politie laat weten dat het lastig is op basis van deze cijfers iets te zeggen over de daadwerkelijke omvang van het aantal wapens onder jongeren.

In de cijfers is ook bezit van verboden vuurwerk meegenomen. In 2022 was ruim 50 procent van het verboden wapenbezit onder jongeren vuurwerk. Dat aandeel neemt wel af, in 2019 ging het nog om 74 procent.

Sociale media

Politiechef en portefeuillehouder Zorg en Veiligheid Martin Sitalsing noemt de cijfers "zorgelijk", maar "verrassend zijn ze helaas niet. Politiemensen op straat ervaren dagelijks dat jongeren het steeds normaler vinden om een wapen te dragen". De politie houdt gemiddeld dagelijks drie tot vier minderjarigen aan die een wapen bij zich hebben.

Als oorzaken voor het toenemende wapenbezit noemt de politie onder meer de toename van dreigen met geweld op sociale media en de verheerlijking van wapenbezit en geweld door zogenoemde drill-raps. Ook zoekt de politie zelf vaker op sociale media naar signalen van wapenbezit. "Ook die toegenomen aandacht kan een verklaring voor de stijging zijn", aldus Sitalsing.

Preventie

"Het dragen van wapens mag nooit normaal worden gevonden", zegt Sitalsing. "Als je een wapen op zak hebt, is de kans groter dat je het ook daadwerkelijk gebruikt. Met alle risico’s op ernstig of zelfs dodelijk letsel." Afgelopen november bijvoorbeeld overleed een 14-jarige jongen in Hoorn door een steekincident bij zijn school, waarvoor een 16-jarige verdachte werd aangehouden.

De politie probeert wapenbezit bij jongeren tegen te gaan door mensen te controleren, "al dan niet in het kader van preventief fouilleren", aldus Sitalsing. Ook organiseren politie en gemeenten wapeninleveracties, waarbij mensen anoniem en straffeloos hun wapen kunnen inleveren.

Meer uit Binnenland

Amsterdamse partijen willen azc voor lhbtiq+-vluchtelingen

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse fracties D66, GroenLinks, Volt en Partij voor de Dieren (PvdD) willen dat de hoofdstad asielopvang voor kwetsbare groepen vluchtelingen organiseert. Daaronder vallen lhbtiq+-personen.

30 minuten geleden
Advocaten broers vermoorde Ryan vragen vrijspraak

LELYSTAD (ANP) - De advocaten van Mohamed en Muhanad Al N., broers van de vorig jaar mei vermoorde Ryan Al Najjar (18), hebben maandag de rechtbank in Lelystad om vrijspraak gevraagd. Er is volgens de raadslieden geen sluitend bewijs voor de stelling dat het tweetal, 23 en 25 jaar oud, betrokken is geweest bij het om het leven brengen van de jonge vrouw. Alleen vader Khaled Al N. is, zoals hij zelf ook zegt, schuldig aan het misdrijf.

1 uur geleden
Man zwemt acht uur in Caribische Zee na incident met jetski

ORANJESTAD (ANP) - Een 21-jarige man heeft in de nacht van zondag op maandag acht uur lang in de Caribische Zee bij Aruba gezwommen om zichzelf te redden nadat hij door onbekende oorzaak van zijn jetski was geraakt. Hij was rond 15.00 uur de zee opgevaren met een jetski, maar keerde niet meer terug. De gewaarschuwde Kustwacht begon een zoektocht en trof het vaartuig op zo'n 5 zeemijl (9 kilometer) uit de kust aan, maar zonder de man.

2 uur geleden
Koning is zich bewust van 'bijzondere lading' staatsbezoek

PARAMARIBO (ANP) - Het staatsbezoek van koning Willem-Alexander en koningin Máxima aan Suriname heeft "in het licht van de historie een bijzondere lading". Dat zei de koning maandag in Paramaribo nadat hij en de koningin welkom waren geheten door president Jennifer Simons.

3 uur geleden
Nederland trekt 10 miljoen uit voor voorzetting hulp Suriname

PARAMARIBO (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt 10 miljoen euro vrij om het zogeheten Makandra-programma voort te zetten dat de samenwerking tussen Nederlandse en Surinaamse overheidsorganisaties moet versterken. Dat maakte demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) bekend in Suriname. Hij is daar voor het staatsbezoek van het koningspaar.

4 uur geleden
OM eist 20 jaar cel en tbs voor dodelijke mesaanval Erasmusbrug

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 23-jarige Ayoub M. voor de dodelijke steekpartij bij de Rotterdamse Erasmusbrug op 19 september vorig jaar. Een 32-jarige Rotterdammer kwam daarbij om het leven. Een man uit Zwitserland raakte gewond. M., afkomstig uit Amersfoort, werd overmeesterd door omstanders.

4 uur geleden
Besluit over verdwijnen dorp Moerdijk halfjaar uitgesteld

ZEVENBERGEN (ANP) - De inwoners van het Brabantse dorp Moerdijk blijven nog minimaal een halfjaar in onzekerheid. Het Rijk en de provincie Noord-Brabant willen pas in juni een besluit nemen over uitbreiding van het haven- en industriegebied in Moerdijk, waarvoor het dorp mogelijk moet verdwijnen. De gemeente Moerdijk maakte bijna drie weken geleden bekend maar één optie te zien: het dorp Moerdijk opgeven om hier ruimte te maken voor de energieprojecten van Powerport.

4 uur geleden