Weer krimp bedrijvigheid Nederlandse industrie
ZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie is aan het begin van 2025 opnieuw gekrompen. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse inkoopmanagersindex. De industrie worstelt al langer met een zwakkere vraag uit binnen- en buitenland, waaronder de belangrijke afzetmarkt Duitsland.
Volgens de Nevi ging de index die de bedrijvigheid weergeeft in januari licht omlaag tot een stand van 48,4, vergeleken met een niveau van 48,6 in december. Als de graadmeter op 50 of meer staat, is er sprake van groei. Daaronder gaat het om krimp van de industriële activiteit.
De Nevi zegt dat de "matte vraag" en onzekerheid bij klanten een negatieve impact hadden op het aantal nieuwe orders in januari, waaronder de nieuwe exportorders. Nederlandse fabrikanten bleven als reactie op de kleinere instroom van de orders aan het begin van dit jaar hun productievolume verlagen.
Optimisme
Verder was er een duidelijke toename te zien van de kosten voor bedrijven door hogere kosten van grondstoffen, loon en transport. Om die kosten op te vangen verhoogden bedrijven hun verkoopprijzen in het sterkste tempo in twee jaar, aldus de Nevi.
De vereniging stelt wel dat bedrijven positiever zijn geworden over de toekomstige productie en dat dit vertrouwen zelfs het hoogste niveau sinds april vorig jaar heeft bereikt. Dat optimisme is volgens de Nevi het gevolg van verwachtingen over betere economische omstandigheden, nieuwe klantenwinning en uitbreidingsplannen.
ASML
"Ondernemers zijn vrij optimistisch geworden over het komende jaar; maar liefst 45 procent verwacht herstel. Dankzij de felle concurrentiestrijd om kunstmatige intelligentie kan de chipmarkt dit jaar aantrekken. ASML bevestigde eind januari de eerder afgegeven groeiprognoses voor 2025. Rond kunstmatige intelligentie woedt een felle concurrentiestrijd tussen de Verenigde Staten, China en Europa, die voorlopig nog niet beslecht is. Het lijkt erop dat de vraag naar chipmachines de komende jaren sterk blijft groeien. De Nederlandse industrie loopt daarin voorop en zal daar dus van profiteren", aldus sectoreconoom industrie Albert Jan Swart van ABN AMRO.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.
14 minuten geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
3 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.
5 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
6 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
1 dag geleden