Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weer krimp bedrijvigheid Nederlandse industrie

Weer krimp bedrijvigheid Nederlandse industrie

ZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie is aan het begin van 2025 opnieuw gekrompen. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse inkoopmanagersindex. De industrie worstelt al langer met een zwakkere vraag uit binnen- en buitenland, waaronder de belangrijke afzetmarkt Duitsland.

Volgens de Nevi ging de index die de bedrijvigheid weergeeft in januari licht omlaag tot een stand van 48,4, vergeleken met een niveau van 48,6 in december. Als de graadmeter op 50 of meer staat, is er sprake van groei. Daaronder gaat het om krimp van de industriƫle activiteit.

De Nevi zegt dat de "matte vraag" en onzekerheid bij klanten een negatieve impact hadden op het aantal nieuwe orders in januari, waaronder de nieuwe exportorders. Nederlandse fabrikanten bleven als reactie op de kleinere instroom van de orders aan het begin van dit jaar hun productievolume verlagen.

Optimisme

Verder was er een duidelijke toename te zien van de kosten voor bedrijven door hogere kosten van grondstoffen, loon en transport. Om die kosten op te vangen verhoogden bedrijven hun verkoopprijzen in het sterkste tempo in twee jaar, aldus de Nevi.

De vereniging stelt wel dat bedrijven positiever zijn geworden over de toekomstige productie en dat dit vertrouwen zelfs het hoogste niveau sinds april vorig jaar heeft bereikt. Dat optimisme is volgens de Nevi het gevolg van verwachtingen over betere economische omstandigheden, nieuwe klantenwinning en uitbreidingsplannen.

ASML

"Ondernemers zijn vrij optimistisch geworden over het komende jaar; maar liefst 45 procent verwacht herstel. Dankzij de felle concurrentiestrijd om kunstmatige intelligentie kan de chipmarkt dit jaar aantrekken. ASML bevestigde eind januari de eerder afgegeven groeiprognoses voor 2025. Rond kunstmatige intelligentie woedt een felle concurrentiestrijd tussen de Verenigde Staten, China en Europa, die voorlopig nog niet beslecht is. Het lijkt erop dat de vraag naar chipmachines de komende jaren sterk blijft groeien. De Nederlandse industrie loopt daarin voorop en zal daar dus van profiteren", aldus sectoreconoom industrie Albert Jan Swart van ABN AMRO.

Meer uit Financieel

Damrak toont herstel ondanks onrust in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beƫindigen van de oorlog doorgaan.

53 minuten geleden
Handelsdeal EU-VS is 'cruciaal' voor Nederland, vindt Sjoerdsma

BRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.

1 uur geleden
Schoonmakers krijgen hogere reiskostenvergoeding in nieuwe cao

UTRECHT (ANP) - Schoonmakers krijgen vanaf volgend jaar de maximale fiscale reiskosten voor woon-werkverkeer vergoed. CNV meldt dat dit is afgesproken in de nieuwe cao, die volgens de vakbond voor 120.000 schoonmakers in Nederland geldt.

1 uur geleden
Wachtrijen voor security op Schiphol groeien

SCHIPHOL (ANP) - De rijen bij Schiphol voor de security blijven maandag verder toenemen. Dat gebeurt op de dag dat de opzet van de beveiliging op de luchthaven is aangepast. Bij meerdere vertrekhallen staan mensen tot ver achter de incheckbalies te wachten.

1 uur geleden
Regionaal meer geluidshinder om aanpassing vertrekroute Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) voert volgende maand twee veiligheidsmaatregelen door voor vertrekkende vliegtuigen vanaf Schiphol. Zo vliegen toestellen die tussen 23.00 uur en 06.00 uur opstijgen vanaf de Polderbaan en naar het zuiden gaan, een andere route. Dit leidt op sommige plekken in Nederland tot meer geluidsoverlast, erkent LVNL.

2 uur geleden
Wall Street begint lager na nieuwe waarschuwing Trump aan Iran

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn met verliezen begonnen aan de nieuwe week. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten. President Donald Trump waarschuwde dat "de klok tikt" en dat er "niets meer over zal zijn" van Iran als het land niet snel in actie komt. Hij lichtte niet toe welke stappen hij van Iran verwachtte of welke gevolgen dat zou kunnen hebben.

2 uur geleden
Elektrische stepjes met kenteken slaan nog niet aan

AMSTERDAM (ANP) - Elektrische steps lijken vooralsnog geen groot succes in Nederland. Sinds juli vorig jaar is een kenteken verplicht om met een e-step de openbare weg op te mogen, maar tot nu toe zijn in heel Nederland slechts 456 van deze voertuigen geregistreerd. Dat maakte RDC, het databedrijf dat de voertuigregistraties bijhoudt, bekend.

3 uur geleden