Weer kopstuk Europese Commissie op weg naar andere baan
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verliest opnieuw een kopstuk. Na Frans Timmermans is ook de Deense Eurocommissaris Margrethe Vestager, die verantwoordelijk was voor het belangrijke Europese mededingingsbeleid, op weg naar een nieuwe baan.
Vestager legt haar werk voor de commissie voorlopig neer omdat ze voorzitter van de Europese Investeringsbank (EIB) wil worden. De Belgische Eurocommissaris Didier Reynders, eveneens een liberaal, neemt haar taken over.
De 55-jarige Deense had al sinds 2014 de eerlijke concurrentie op de gemeenschappelijke Europese markt onder haar hoede. Ze groeide uit tot de schrik van Big Tech en deelde miljardenboetes uit aan grote Amerikaanse internetbedrijven als Apple en Google. Ze won zo ook in Brussel aan invloed en was sinds 2019 een van de vicevoorzitters van de commissie.
Geduchte concurrent
Om zich helemaal te kunnen richten op haar kandidatuur, neemt Vestager nu onbetaald verlof, laat ze weten. Om EIB-voorzitter te worden moet ze nog wel afrekenen met een geduchte concurrent, de Spaanse minister Nadia Calviño. Mocht ze die strijd verliezen, dan zou ze op haar oude post kunnen terugkeren.
Afgelopen zomer verloor de commissie ook al tweede man Frans Timmermans. Hij werd lijsttrekker van de combinatie PvdA-GroenLinks.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger opdracht gegeven de bestaande veiligheidszone in het zuiden van Libanon uit te breiden. "Dit is bedoeld om de dreiging van een invasie door Hezbollah-militanten definitief te neutraliseren en om beschietingen met antitankraketten bij de grens weg te houden", zei hij in een videoverklaring.
35 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft kritiek van de hand gewezen op het beletten van een kardinaal in Jeruzalem om een mis op te dragen in de Heilig Grafkerk. De kardinaal die als Latijns patriarch hoofd van de rooms-katholieke kerk in de regio is, mocht niet naar binnen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De in het Midden-Oosten beroemde American University of Beirut (AUB) verzorgt het onderwijs voor op zijn minst twee dagen enkel online. De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde heeft gedreigd Amerikaanse universiteiten in de regio als doelwit te nemen.
2 uur geledenHELSINKI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Finland heeft melding gemaakt van een schending van het luchtruim door drones. Die vond plaats in het zuidoosten van het land.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft op Palmzondag tienduizenden mensen toegesproken op het Sint-Pietersplein in het Vaticaan. Hij haalde fel uit naar "leiders die oorlogen beginnen met hun handen vol bloed". Hij noemde het conflict in het Midden-Oosten "afschuwelijk" en beklemtoonde dat Jezus niet kan worden misbruikt om oorlogen te rechtvaardigen. En God hoort geen gebeden van leiders die oorlog ontketenen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse autoriteiten hebben nog twee arrestaties verricht na een kennelijke poging om een aanslag te plegen bij de Bank of America in Parijs. Ook is de detentie verlengd van de minderjarige verdachte die zaterdag was opgepakt, melden aanklagers.
6 uur geledenJERUZALEM/ROME/PARIJS (ANP/AFP) - De Israëlische politie heeft in de oude stad van Jeruzalem het hoofd van de rooms-katholieke kerk in het Midden-Oosten, de Latijnse patriarch van Jeruzalem kardinaal Pierbattista Pizzaballa, verhinderd de mis op te dragen. Hij zou dat op Palmzondag in de Heilig Grafkerk doen.
6 uur geleden