Weer iets minder woonruimte voor studenten
UTRECHT (ANP) - Het tekort aan studentenwoonruimtes is gestegen naar bijna 27.000. Dat is iets meer dan vorig jaar, blijkt uit de Landelijke monitor studentenhuisvesting 2022 van Kences, een kenniscentrum voor studentenhuisvesting. Dat denkt echter dat het tekort zal oplopen naar 44.800 in het leerjaar 2029/2030 in de twintig voornaamste studentensteden. De stijging van het tekort wordt volgens Kences voor 95 procent verklaard door de toename van internationale studenten, die hier veelal niets hebben om op terug te vallen.
Studenten zijn gemiddeld bijna de helft (47 procent) van hun besteedbaar inkomen kwijt aan woonlasten, becijferde het centrum. Die kosten zijn in Amsterdam, Den Haag, Haarlem en Rotterdam hoger dan gemiddeld. In Enschede, Nijmegen en Wageningen valt het althans in verhouding mee.
Een kwart van de studenten woont in een studio en dat is meer dan vroeger. Kences vindt dat niet zo'n beste ontwikkeling. "Opvallend is dat wonen op kamers, waar studenten voorzieningen als de keuken en woonkamer delen, goed is voor het welzijn van Nederlandse studenten. Studeren is een cruciale fase in het leven en het wonen op kamers draagt bij aan de sociaal-emotionele ontwikkeling van studenten", zegt Kences-directeur Jolan de Bie op basis van eigen onderzoek.
Daarbij zijn kamers minder aantrekkelijk voor andere groepen dan studenten, waardoor ze - indien voorradig - eerder aan die studenten toevallen. Studio's zijn echter winstgevender voor de aanbieders. "De overheid betaalt via de huurtoeslag gemiddeld 333 euro per maand aan alle partijen die in studio’s investeren. Partijen die in nieuwe kamers investeren krijgen helemaal niks. En dit klopt niet", aldus De Bie.
Meer uit Binnenland
LEUSDEN (ANP) - Het Sovjet Ereveld in Leusden is opnieuw beklad. Dit keer zijn de obelisk en de gedenkmuur met rode en zwarte verf besmeurd. Op beelden op de sociale media van de begraafplaats is te zien dat er leuzen zijn aangebracht als 'Fuck Refugees', 'Not against Russians but against commies' en 'Dutch government = commies'.
52 minuten geledenHOOGERHEIDE (ANP) - De groep migranten die zaterdagochtend van een rubberboot voor de Zeeuwse kust is gehaald, verblijft in de Brigade Brabant-Oost van de marechaussee in Hoogerheide. Het gaat om 36 mannen uit Afghanistan, zegt een woordvoerder van de marechaussee.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De schade van de protesten loopt voor Haagse winkeliers waarschijnlijk in de vele duizenden euro's, ondanks dat het in een groot deel van de Haagse binnenstad zaterdag vrij rustig bleef. Dat schat voorzitter Bas Winkler van Binnenstad in Bedrijf, het overkoepelende samenwerkingsverband van ondernemersverenigingen in de binnenstad van Den Haag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag heeft het noodbevel dat zaterdag geldt voor het kernwinkelgebied van de stad uitgebreid naar het Malieveld en het Centraal Station. Het is op verschillende plekken onrustig in de stad door een oproep tot rellen en plunderingen via sociale media en voetbalfans die zeggen daar te zijn 'ter bescherming' van de stad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Mobiele Eenheid grijpt in op het Korte Voorhout in Den Haag, omdat groepen jongeren daar niet luisteren naar de vorderingen van de politie. Dat ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Mensen zijn daar aanwezig vanwege de oproepen tot "Gen-Z-protesten" via sociale media. De politie heeft de aanwezigen meermaals verzocht om naar het Malieveld te gaan, maar daar wordt door sommigen geen gehoor aan gegeven.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Ook in Maastricht is zaterdagmiddag veel politie op de been vanwege aangekondigde jongerenprotesten op sociale media. Een aantal winkels heeft in de binnenstad uit voorzorg de gevels dichtgetimmerd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie houdt zaterdagmiddag verschillende fouilleeracties bij onder meer het Centraal Station van Den Haag, het Malieveld en in het winkelgebied van de stad. Aanleiding zijn de oproepen op sociale media om te protesteren, en de vrees dat deze uitmonden in rellen en plunderingen. Jongeren worden op verschillende plekken gefouilleerd en om een identiteitsbewijs gevraagd, voordat ze door mogen lopen. Ook worden ze gevorderd het centrum te verlaten.
6 uur geleden