Weer EU-geld Palestijnen ondanks zorg om onderwijs tegen Israël
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil miljoenen euro's aan hulp voor de Palestijnse autoriteiten vrijgeven die tot nu toe werden vastgehouden vanwege bezwaren tegen Palestijnse schoolboeken. De door Israël bezette Palestijnse gebieden hebben het geld hard nodig, vindt de commissie, die woensdag officieel besluit.
Het lesmateriaal op Palestijnse scholen is al langer een bron van zorg. Critici bespeuren daarin jodenhaat en wijzen erop dat Israël niet op landkaarten voorkomt en plegers van aanslagen als helden worden opgevoerd. De Hongaarse Eurocommissaris die verantwoordelijk is voor het hulpgeld legde daarom vorig jaar de uitkering van een fors deel daarvan stil en eiste de garantie dat er geen geld naar antisemitische schoolboeken zou gaan.
Maar zonder het EU-geld komt onder meer de gezondheidszorg in de knel, zeggen hulporganisaties. Een flink aantal EU-landen dringt erop aan de voorwaarden los te laten en de hulp te hervatten. De commissie is dat met ze eens en legt daar volgens een woordvoerder nu de laatste hand aan.
Vrees
SGP-Europarlementariër Bert-Jan Ruissen vindt de ommezwaai "onvoorstelbaar". Hij vreest voor de verdere "vergiftiging" van Palestijnse kinderen, die vrede ook op de lange duur volgens hem alleen maar verder uit zicht zal brengen. "En zo maken we de strijd tegen antisemitisme hier in Europa ook tot een lege huls."
De SGP'er probeert komend najaar opnieuw een rem te zetten op hulpgeld voor de Palestijnen, om die te bewegen wat aan het lesmateriaal te doen. Hij hoopt dat de commissieplannen genoeg onvrede wekken om daarvoor dan wel voldoende steun te vinden in het Europees Parlement.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - In de honderdduizenden stukken die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein wordt nauwelijks verwezen naar president Donald Trump. Oud-president Bill Clinton komt er veelvuldig in voor.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie gaat vrijdag alleen een deel van de documenten over zedendelinquent Jeffrey Epstein vrijgeven. Het Congres gaf vorige maand opdracht om alle documenten vrij te geven, met een deadline op 19 december.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties ingevoerd als maatregel tegen de Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn echtgenote, waarmee de druk op Caracas verder wordt verhoogd. De sancties gelden voor zeven familieleden en medewerkers.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is mogelijk zaterdag bij een deel van het overleg tussen de VS en Oekraïne. De tweedaagse gesprekken over het stoppen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland vinden plaats in Miami.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn ruim een week geleden boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.
14 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.
14 uur geleden