Weer EU-geld Palestijnen ondanks zorg om onderwijs tegen Israël
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil miljoenen euro's aan hulp voor de Palestijnse autoriteiten vrijgeven die tot nu toe werden vastgehouden vanwege bezwaren tegen Palestijnse schoolboeken. De door Israël bezette Palestijnse gebieden hebben het geld hard nodig, vindt de commissie, die woensdag officieel besluit.
Het lesmateriaal op Palestijnse scholen is al langer een bron van zorg. Critici bespeuren daarin jodenhaat en wijzen erop dat Israël niet op landkaarten voorkomt en plegers van aanslagen als helden worden opgevoerd. De Hongaarse Eurocommissaris die verantwoordelijk is voor het hulpgeld legde daarom vorig jaar de uitkering van een fors deel daarvan stil en eiste de garantie dat er geen geld naar antisemitische schoolboeken zou gaan.
Maar zonder het EU-geld komt onder meer de gezondheidszorg in de knel, zeggen hulporganisaties. Een flink aantal EU-landen dringt erop aan de voorwaarden los te laten en de hulp te hervatten. De commissie is dat met ze eens en legt daar volgens een woordvoerder nu de laatste hand aan.
Vrees
SGP-Europarlementariër Bert-Jan Ruissen vindt de ommezwaai "onvoorstelbaar". Hij vreest voor de verdere "vergiftiging" van Palestijnse kinderen, die vrede ook op de lange duur volgens hem alleen maar verder uit zicht zal brengen. "En zo maken we de strijd tegen antisemitisme hier in Europa ook tot een lege huls."
De SGP'er probeert komend najaar opnieuw een rem te zetten op hulpgeld voor de Palestijnen, om die te bewegen wat aan het lesmateriaal te doen. Hij hoopt dat de commissieplannen genoeg onvrede wekken om daarvoor dan wel voldoende steun te vinden in het Europees Parlement.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De eerste Franse militairen die het land naar Groenland stuurt, zijn vertrokken. Dat heeft president Emmanuel Macron aangekondigd. Hij maakte niet bekend om hoeveel militairen het gaat, maar zei wel dat er meer zullen volgen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met persbureau Reuters uitgehaald naar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens Trump is het niet Rusland, maar Oekraïne dat een vredesakkoord in de weg staat.
4 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.
6 uur geleden