Weer duizenden Myanmarezen de straat op
YANGON (ANP/AFP/RTR) - Duizenden anti-coupdemonstranten zijn maandag in dorpen en steden in Myanmar de straat opgegaan om voor de derde dag op rij te protesteren tegen het afzetten en arresteren van leider Aung San Suu Kyi door het leger.
In de grootste stad van het land, Yangon, liep een groep boeddhistische monniken mee met arbeiders en studenten. De demonstranten droegen volgens getuigen rode spandoeken in de kleur van de Nationale Liga voor Democratie (NLD) van Suu Kyi met zich mee. "Laat onze leiders vrij, respecteer onze stemmen, verwerp de militaire staatsgreep", stond op een bord. Op andere borden stonden teksten als "Red de democratie" en "Zeg nee tegen dictatuur". Veel demonstranten waren in het zwart gekleed.
De protesten van zondag waren de grootste sinds de Saffraanrevolutie onder leiding van boeddhistische monniken in 2007, die democratische hervormingen op gang hielpen. De staatsgreep van het leger op 1 februari maakte daar een einde aan. Tot dusver waren de demonstraties vreedzaam, in tegenstelling tot het bloedige optreden tijdens eerdere wijdverbreide protesten in 1988 en 2007.
De militaire staatsgreep volgde een week geleden op een eclatante verkiezingsoverwinning van de NLD in november. De stembusgang bleek een afgang voor de partij waar de militairen op hadden gerekend. Zij claimen nu verkiezingsfraude en hebben de macht weer naar zich toegetrokken. Minstens rond de 150 leden van de regering, inclusief de president Win Myint, parlementariërs, hoge ambtenaren, activisten en journalisten zijn opgepakt.
In Myanmar, dat destijds Birma heette, werd in 1962 een militaire staatsgreep gepleegd waarmee officieren een op communistische leest geschoeide totalitaire staat vestigden die pas sinds het einde van de vorige eeuw heel langzaam vrijer is geworden. De 'staatsraad' waar de militairen mee regeerden werd pas in 2011 ontbonden.
Meer uit Buitenland
BEND (ANP/AFP) - Bij een schietpartij op een basisschool in de Amerikaanse staat Oregon zijn meerdere slachtoffers gevallen. Volgens Amerikaanse media zijn vier mensen omgekomen. Onder meer CNN meldt dat drie van de dodelijke slachtoffers kinderen zijn.
1 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse presidentskandidaat Flávio Bolsonaro levert in de peilingen iets van zijn voorsprong op de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva in. Bolsonaro zou volgens een nieuwe peiling van bureau Datafolha nu 47 procent van de stemmen krijgen tegenover 45 procent voor Lula.
1 uur geledenCALAIS (ANP) - Het aantal zwaargewonden als gevolg van het ongeluk tussen een minibusje en een vrachttrein aan de Franse kant van de Kanaaltunnel is bijgesteld naar twee. Dat melden de lokale autoriteiten tijdens een persmoment ter plaatse. Eerder spraken Franse media nog van vijf zwaargewonden.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de EU-leiders António Costa komt binnen een paar weken met een nieuw onderhandelingsvoorstel voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034, zo is donderdag besloten tijdens de EU-top. Dat laat een hoge EU-bron weten.
4 uur geledenCALAIS (ANP) - Aan de Franse kant van de Kanaaltunnel naar het Verenigd Koninkrijk heeft een ongeluk plaatsgevonden tussen een trein en een voertuig, mogelijk een bus. Dat melden Franse media, waaronder TF1, dat ter plaatse is. Bij het ongeluk zijn voor zover bekend negentien gewonden gevallen, van wie vijf ernstig. Volgens TF1 is het treinverkeer in beide rijrichtingen opgeschort.
5 uur geledenTIRANA (ANP/DPA) - Voor de derde dag op rij zijn in Albanië mensen de straat opgegaan uit onvrede met de regering en het onderwijsstelsel. In hoofdstad Tirana leidde dat opnieuw tot opstootjes met de politie. Ook in andere Albanese steden sloten donderdag mensen aan bij de demonstraties.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De door de VS gevangen genomen Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw zeggen onschuldig te zijn aan het samenspannen om Amerikaanse gevangenen te martelen. Deze nieuwe aanklacht werd recent toegevoegd aan een lopende strafzaak tegen Maduro.
8 uur geleden