Weer duizenden Myanmarezen de straat op
YANGON (ANP/AFP/RTR) - Duizenden anti-coupdemonstranten zijn maandag in dorpen en steden in Myanmar de straat opgegaan om voor de derde dag op rij te protesteren tegen het afzetten en arresteren van leider Aung San Suu Kyi door het leger.
In de grootste stad van het land, Yangon, liep een groep boeddhistische monniken mee met arbeiders en studenten. De demonstranten droegen volgens getuigen rode spandoeken in de kleur van de Nationale Liga voor Democratie (NLD) van Suu Kyi met zich mee. "Laat onze leiders vrij, respecteer onze stemmen, verwerp de militaire staatsgreep", stond op een bord. Op andere borden stonden teksten als "Red de democratie" en "Zeg nee tegen dictatuur". Veel demonstranten waren in het zwart gekleed.
De protesten van zondag waren de grootste sinds de Saffraanrevolutie onder leiding van boeddhistische monniken in 2007, die democratische hervormingen op gang hielpen. De staatsgreep van het leger op 1 februari maakte daar een einde aan. Tot dusver waren de demonstraties vreedzaam, in tegenstelling tot het bloedige optreden tijdens eerdere wijdverbreide protesten in 1988 en 2007.
De militaire staatsgreep volgde een week geleden op een eclatante verkiezingsoverwinning van de NLD in november. De stembusgang bleek een afgang voor de partij waar de militairen op hadden gerekend. Zij claimen nu verkiezingsfraude en hebben de macht weer naar zich toegetrokken. Minstens rond de 150 leden van de regering, inclusief de president Win Myint, parlementariërs, hoge ambtenaren, activisten en journalisten zijn opgepakt.
In Myanmar, dat destijds Birma heette, werd in 1962 een militaire staatsgreep gepleegd waarmee officieren een op communistische leest geschoeide totalitaire staat vestigden die pas sinds het einde van de vorige eeuw heel langzaam vrijer is geworden. De 'staatsraad' waar de militairen mee regeerden werd pas in 2011 ontbonden.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki heeft zijn vliegtuig naar Senegal rechtsomkeert laten maken, nadat de hoogste rechter in zijn land werd geschorst en de politie het hoogste gerechtshof was binnengedrongen. De politie meldde het gebouw te zijn binnengedrongen nadat er incidenten rondom het hof ontstonden.
1 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 5000 mensen omgekomen door het ebolavirus. Het dodental stond dinsdag nog op 4887. Het aantal geregistreerde ebolagevallen staat op 10.060.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft goedkeuring gegeven voor de verkoop van vijfhonderd Patriot-raketten aan Oekraïne. Volgens Washington moet er zo'n 2,1 miljard dollar (1,9 miljard euro) gemoeid zijn met de deal, die wordt betaald door bondgenoten van Oekraïne.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische politie heeft geen bewijs gevonden dat drie gearresteerde mannen van de Arabische partij Ra'am kiezers wilden omkopen, meldt de Israëlische krant Haaretz. Naar verwachting zullen de drie vrijgelaten worden door de politie.
3 uur geledenBRASÍLIA (ANP/AFP) - Brazilië heeft een Argentijnse diplomaat ontboden om "uitleg te geven" over de reisbewegingen van Flávio Bolsonaro. Die politicus vluchtte na de door hem verloren presidentsverkiezingen via Argentinië naar de Verenigde Staten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Al 47,9 miljoen Amerikanen hebben hun stem uitgebracht voor de midterms van volgende week. Dat is nu al meer dan het vorige record van 2022. Toen stemden 45,9 miljoen mensen voor de verkiezingsdag zelf.
5 uur geledenMONTREAL (ANP) - Canada gaat 500 miljoen euro bijdragen aan de EU-lening aan Oekraïne, maakt premier Mark Carney vrijdag bekend na afloop van de top met de EU in Montreal. Hij maakte die verduidelijking nadat de EU en Canada waren overeengekomen dat Canada zou bijdragen aan de lening aan Kyiv.
5 uur geleden