Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weer duizenden mensen de straat op in Wit-Rusland

Weer duizenden mensen de straat op in Wit-Rusland

MINSK (ANP/DPA/RTR/AFP) - Demonstranten gaan in Wit-Rusland voor de vijfde avond op rij de straat op. Er wordt onder meer actie gevoerd in het centrum van hoofdstad Minsk. De protesten verlopen volgens de eerste berichten vreedzamer dan de afgelopen dagen, toen duizenden mensen zijn opgepakt of mishandeld door veiligheidstroepen.

Inwoners van de voormalige Sovjetstaat demonstreren sinds zondag tegen president Aleksandr Loekasjenko. Die regeert het land al 26 jaar met harde hand en kreeg bij de verkiezing van afgelopen weekend ruim 80 procent van de stemmen. Tegenstanders denken dat op grote schaal is gefraudeerd om de 65-jarige leider aan een overwinning te helpen.

Demonstranten zijn boos over de vermeende verkiezingsfraude en het politiegeweld. Betogers in Minsk hadden eerder op de dag borden meegenomen met opschriften als "verandering!" en "geen geweld". Ze droegen witte armbanden die een symbool zijn geworden van de oppositie.

Internationale kritiek

Het lukt de autoriteiten ondanks de arrestatie van circa 7000 mensen niet een einde te maken aan de protesten. Ook donderdagavond lijken weer duizenden mensen te demonstreren op verschillende plaatsen in het Oost-Europese land, dat soms de laatste dictatuur van Europa wordt genoemd.

Het hardhandige optreden van veiligheidstroepen tegen demonstranten heeft bovendien geleid tot internationale kritiek. De Duitse minister Heiko Maas (Buitenlandse Zaken) noemde het politiegeweld en de arrestatie van vreedzame betogers "niet acceptabel in het Europa van de 21e eeuw". Hij zei dat de druk moet worden opgevoerd op de machtshebbers in Minsk. EU-ministers vergaderen vrijdag over de situatie in het land.

Meer uit Buitenland

Zeker 360 aanhoudingen bij protesten in Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - Bij de demonstraties in Frankrijk zijn zaterdag zeker 360 mensen aangehouden, meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken. In verschillende steden werd voor het vierde weekend op rij geprotesteerd tegen onder meer de hoge kosten van levensonderhoud en de staat van het onderwijs.

2 uur geleden
Trump zegt UFC-baas als nieuwe woordvoerder Witte Huis te willen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt op Truth Social dat hij de rol van nieuwe woordvoerder van het Witte Huis heeft aangeboden aan Dana White, baas van de Ultimate Fighting Championship (UFC), de belangrijkste bond voor mixed martial arts (MMA).

2 uur geleden
Afgezette president Paraguay aangeklaagd om rol in bankencrisis

ASUNCIÓN (ANP/AFP/RTR) - Paraguayaanse aanklagers hebben zaterdag formele aanklachten ingediend tegen de afgezette president Santiago Peña. De conservatieve ex-president wordt beschuldigd van betrokkenheid bij een bankencrisis.

5 uur geleden
Minister: schutter Krakau had extreemrechtse ideologieën

KRAKAU (ANP/AFP) - Alles wijst erop dat de schutter die zaterdagmiddag zes mensen doodde bij een schietpartij in het stadscentrum van de Poolse stad Krakau "gefascineerd was door extreemrechtse ideologieën". Dat heeft de Poolse minister van Binnenlandse Zaken, Marcin Kierwinski, verklaard.

5 uur geleden
Tusk: drie doden aangetroffen in woning schutter Krakau

KRAKAU (ANP/RTR/AFP) - In de woning van de schutter die zaterdagmiddag zes mensen doodde in het centrum van de Poolse stad Krakau zijn de lichamen van drie overleden personen aangetroffen, maakte de Poolse premier Donald Tusk zaterdagavond bekend.

5 uur geleden
Eisenkot mag van Israëlische president gaan formeren

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft oppositieleider Gadi Eisenkot aangewezen om als eerste te proberen een coalitie te vormen. Dat meldt het kantoor van Herzog zaterdagavond in een verklaring. Zowel het blok van premier Benjamin Netanyahu als dat van Eisenkot wist eind oktober geen absolute meerderheid te behalen bij de parlementsverkiezingen in Israël.

7 uur geleden
Trump beveelt onderzoek naar 'bedreigingen' door Democraten

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft het ministerie van Justitie opdracht gegeven om een onderzoek te beginnen naar "bedreigingen" door Democraten. De Republikeinse president spreekt op zijn eigen socialmediaplatform Truth Social van een "criminele daad".

8 uur geleden