Weer duizenden mensen de straat op in Wit-Rusland
MINSK (ANP/DPA/RTR/AFP) - Demonstranten gaan in Wit-Rusland voor de vijfde avond op rij de straat op. Er wordt onder meer actie gevoerd in het centrum van hoofdstad Minsk. De protesten verlopen volgens de eerste berichten vreedzamer dan de afgelopen dagen, toen duizenden mensen zijn opgepakt of mishandeld door veiligheidstroepen.
Inwoners van de voormalige Sovjetstaat demonstreren sinds zondag tegen president Aleksandr Loekasjenko. Die regeert het land al 26 jaar met harde hand en kreeg bij de verkiezing van afgelopen weekend ruim 80 procent van de stemmen. Tegenstanders denken dat op grote schaal is gefraudeerd om de 65-jarige leider aan een overwinning te helpen.
Demonstranten zijn boos over de vermeende verkiezingsfraude en het politiegeweld. Betogers in Minsk hadden eerder op de dag borden meegenomen met opschriften als "verandering!" en "geen geweld". Ze droegen witte armbanden die een symbool zijn geworden van de oppositie.
Internationale kritiek
Het lukt de autoriteiten ondanks de arrestatie van circa 7000 mensen niet een einde te maken aan de protesten. Ook donderdagavond lijken weer duizenden mensen te demonstreren op verschillende plaatsen in het Oost-Europese land, dat soms de laatste dictatuur van Europa wordt genoemd.
Het hardhandige optreden van veiligheidstroepen tegen demonstranten heeft bovendien geleid tot internationale kritiek. De Duitse minister Heiko Maas (Buitenlandse Zaken) noemde het politiegeweld en de arrestatie van vreedzame betogers "niet acceptabel in het Europa van de 21e eeuw". Hij zei dat de druk moet worden opgevoerd op de machtshebbers in Minsk. EU-ministers vergaderen vrijdag over de situatie in het land.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/AFP) - China heeft zondag twee reuzenpanda's naar de Verenigde Staten gestuurd. Ping Ping en Fu Shuang vertrokken vanuit Chengdu naar Atlanta. Daar blijven ze de komende tien jaar in Zoo Atlanta. De vlucht duurt ongeveer vijftien uur.
51 minuten geledenODESA (ANP/DPA) - Bij een reeks Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa zijn zeker twee mensen gewond geraakt. Op meerdere plaatsen braken branden uit en dikke rookwolken hingen boven de stad.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran houdt vol dat alleen diplomatie een einde kan maken aan het conflict met de Verenigde Staten en Israël. De Amerikaanse president Donald Trump zei zaterdag een Iraans voorstel voor heropening van de Straat van Hormuz en beëindiging van de gevechten te hebben afgewezen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Europese Commissie trekt bijna 710 miljoen euro uit voor ontheemden in Afrika en mensen die elders in de wereld door crises zijn getroffen. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen maakte dat zaterdag bekend in New York, waar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijeen is.
8 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanjaarden hebben in Madrid opnieuw massaal gedemonstreerd tegen de uithuiszetting van een 87-jarige vrouw. De gebeurtenis heeft tot veel woede en verontwaardiging geleid in Spanje.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Cuba heeft bij de Verenigde Naties uitgehaald naar de Verenigde Staten. De agressie van dat land is dit jaar niet alleen toegenomen, maar ook "wreder en gevaarlijker geworden", zei de minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez Parrilla tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Voor het eerst in jaren hebben de Duitse en Russische ministers van Buitenlandse Zaken elkaar ontmoet. De laatste keer dat dat gebeurde was in januari 2022, vlak voor de grootschalige Russische invasie in Oekraïne.
14 uur geleden