Weer confrontaties met politie bij pro-Europese protesten Georgië
TBILISI (ANP/RTR) - In Georgië is het opnieuw tot confrontaties gekomen tussen pro-Europese demonstranten en de politie. Agenten gebruikten onder meer traangas en flitsgranaten om de menigte uit elkaar te drijven.
Net als dinsdag en diverse andere dagen in de afgelopen weken hadden tienduizenden mensen zich verzameld in het centrum van Tbilisi. Ze protesteerden tegen een nieuwe wet die gericht is op "buitenlandse agenten". De wet wordt ook wel "de Russische wet" genoemd, omdat die sterk lijkt op een maatregel van het Kremlin en omdat die potentieel de democratie en de persvrijheid inperkt. Organisaties die meer dan 20 procent van hun budget uit het buitenland ontvangen, worden aangemerkt alsof ze de belangen van andere staten dienen.
Dinsdag stemde het parlement in een eerste lezing al voor de wet, woensdag gebeurde dat bij de tweede lezing opnieuw. Bij een derde goedkeuring moet alleen de president de wet nog ondertekenen voordat die van kracht wordt.
Reactie Von der Leyen
De wet krijgt veel kritiek uit het Westen en van de bevolking, die overwegend voor aansluiting bij de Europese Unie en de NAVO is. Demonstranten zwaaiden woensdag voor het parlementsgebouw met vlaggen van de EU en draaiden luid Ode an die Freude van Beethoven, het officiële Europese volkslied.
Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, liet woensdag weten de situatie in Georgië "met grote zorg" te volgen en het geweld in Tbilisi te veroordelen. Ze vindt dat de regering naar de burgers op straat moet luisteren. "Het Georgische volk wil een Europese toekomst voor zijn land."
Kandidaat-lidstaat
Georgië is sinds december officieel een kandidaat-lidstaat van de EU. Het blok heeft vaker zorgen uitgesproken over de omstreden wet en Von der Leyen wil nu dat die wordt ingetrokken, anders kan het land geen nieuwe stappen zetten in het toetredingsproces. "Georgië staat op een kruispunt. Het moet koers houden op de weg naar Europa."
Meer uit Buitenland
BALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.
2 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens een zegsvrouw is de Amerikaanse president Donald Trump extreem gefrustreerd over de Oekraïense en Russische regering, omdat het deze strijdende partijen niet lukt tot een bestand te komen. Inmiddels is Trump op de hoogte van de Oekraïense reactie op de Amerikaanse vredesvoorstellen, aldus de woordvoerster.
3 uur geledenBANGKOK (ANP/DPA/RTR) - Thailand heeft voor het eerst bevestigd dat er burgerslachtoffers zijn gevallen in het opgelaaide grensconflict met Cambodja. Drie burgers aan Thaise zijde kwamen om bij de gevechten, aldus het ministerie van Defensie tegen de krant The Nation. Het aantal gedode Thaise soldaten is opgelopen tot negen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.
6 uur geleden