Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weer confrontaties met politie bij pro-Europese protesten Georgië

Weer confrontaties met politie bij pro-Europese protesten Georgië

TBILISI (ANP/RTR) - In Georgië is het opnieuw tot confrontaties gekomen tussen pro-Europese demonstranten en de politie. Agenten gebruikten onder meer traangas en flitsgranaten om de menigte uit elkaar te drijven.

Net als dinsdag en diverse andere dagen in de afgelopen weken hadden tienduizenden mensen zich verzameld in het centrum van Tbilisi. Ze protesteerden tegen een nieuwe wet die gericht is op "buitenlandse agenten". De wet wordt ook wel "de Russische wet" genoemd, omdat die sterk lijkt op een maatregel van het Kremlin en omdat die potentieel de democratie en de persvrijheid inperkt. Organisaties die meer dan 20 procent van hun budget uit het buitenland ontvangen, worden aangemerkt alsof ze de belangen van andere staten dienen.

Dinsdag stemde het parlement in een eerste lezing al voor de wet, woensdag gebeurde dat bij de tweede lezing opnieuw. Bij een derde goedkeuring moet alleen de president de wet nog ondertekenen voordat die van kracht wordt.

Reactie Von der Leyen

De wet krijgt veel kritiek uit het Westen en van de bevolking, die overwegend voor aansluiting bij de Europese Unie en de NAVO is. Demonstranten zwaaiden woensdag voor het parlementsgebouw met vlaggen van de EU en draaiden luid Ode an die Freude van Beethoven, het officiële Europese volkslied.

Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, liet woensdag weten de situatie in Georgië "met grote zorg" te volgen en het geweld in Tbilisi te veroordelen. Ze vindt dat de regering naar de burgers op straat moet luisteren. "Het Georgische volk wil een Europese toekomst voor zijn land."

Kandidaat-lidstaat

Georgië is sinds december officieel een kandidaat-lidstaat van de EU. Het blok heeft vaker zorgen uitgesproken over de omstreden wet en Von der Leyen wil nu dat die wordt ingetrokken, anders kan het land geen nieuwe stappen zetten in het toetredingsproces. "Georgië staat op een kruispunt. Het moet koers houden op de weg naar Europa."

Meer uit Buitenland

Kallas: als Donbas en Oekraïne vallen, volgen andere regio's

BRUSSEL (ANP) - Veiligheidsgaranties voor Oekraïne zijn van cruciaal belang voor zowel Oekraïne als de rest van Europa, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag. Het gaat wat haar betreft om troepen en militaire capaciteit, zodat Oekraïne in staat is zichzelf te verdedigen. Als de Russen de Donbas in handen krijgen, "is het fort gevallen en gaan ze door met het innemen van heel Oekraïne. En als Oekraïne valt, zijn andere regio's in gevaar", zei Kallas bij aankomst in Brussel.

37 minuten geleden
Man vrijgelaten na schietpartij Brown: schutter loopt nog rond

PROVIDENCE (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse autoriteiten laten de man vrij die was aangehouden na de dodelijke schietpartij op Brown University. "Ik denk dat het eerlijk is om te zeggen dat er geen reden is om hem als mogelijke verdachte te beschouwen", zei procureur-generaal Peter Neronha van Rhode Island tegen de pers. Hij wilde niet in detail treden over hoe het onderzoek ervoor staat. "Het is duidelijk dat de moordenaar nog rondloopt en daarom gaan we het plan van aanpak niet prijsgeven."

1 uur geleden
Amerikaanse regisseur Rob Reiner en vrouw thuis dood gevonden

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse acteur en regisseur Rob Reiner (78) en zijn vrouw Michele zijn zondag dood aangetroffen in hun huis in Los Angeles. Dat heeft de familie laten weten aan nieuwszender CNN. De politie gaat uit van een misdrijf. Volgens entertainmentsite People melden meerdere bronnen dat de zoon van het stel hierbij betrokken was. Hij zou worden verhoord, maar de politie heeft dat nog niet bevestigd.

2 uur geleden
Mediamagnaat Jimmy Lai opnieuw veroordeeld

HONGKONG (ANP) - De Brits-Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai is maandag door het Hooggerechtshof van Hongkong schuldig bevonden aan samenzwering met buitenlandse mogendheden en het publiceren van opruiend materiaal. De veroordeling valt onder de nationale veiligheidswet die China in 2020 aan Hongkong oplegde en kan uitmonden in een levenslange gevangenisstraf.

4 uur geleden
Australische premier wil strengere wapenwetten

SYDNEY (ANP/AFP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft maandag gepleit voor strengere wapenwetten, een dag nadat bij een aanslag op een joodse viering bij Bondi Beach bij Sydney vijftien mensen om het leven kwamen.

4 uur geleden
Twee doden in huis van regisseur Rob Reiner in LA

LOS ANGELES (ANP) - In het huis van de Amerikaanse acteur en regisseur Rob Reiner in Los Angeles zijn zondag twee mensen dood aangetroffen. Dat melden Amerikaanse media, waaronder NBCLA.

4 uur geleden
Inzamelingsactie voor held Bondi Beach haalt 340.000 dollar op

SYDNEY (ANP) - Een inzamelingsactie voor Ahmed al Ahmed, de man die een van de schutters ontwapende bij de dodelijke aanslag op een joods feest op Bondi Beach in Sydney, heeft inmiddels ruim 340.000 Australische dollar (zo'n 193.000 euro) opgebracht.

5 uur geleden