Weer confrontaties met politie bij pro-Europese protesten Georgië
TBILISI (ANP/RTR) - In Georgië is het opnieuw tot confrontaties gekomen tussen pro-Europese demonstranten en de politie. Agenten gebruikten onder meer traangas en flitsgranaten om de menigte uit elkaar te drijven.
Net als dinsdag en diverse andere dagen in de afgelopen weken hadden tienduizenden mensen zich verzameld in het centrum van Tbilisi. Ze protesteerden tegen een nieuwe wet die gericht is op "buitenlandse agenten". De wet wordt ook wel "de Russische wet" genoemd, omdat die sterk lijkt op een maatregel van het Kremlin en omdat die potentieel de democratie en de persvrijheid inperkt. Organisaties die meer dan 20 procent van hun budget uit het buitenland ontvangen, worden aangemerkt alsof ze de belangen van andere staten dienen.
Dinsdag stemde het parlement in een eerste lezing al voor de wet, woensdag gebeurde dat bij de tweede lezing opnieuw. Bij een derde goedkeuring moet alleen de president de wet nog ondertekenen voordat die van kracht wordt.
Reactie Von der Leyen
De wet krijgt veel kritiek uit het Westen en van de bevolking, die overwegend voor aansluiting bij de Europese Unie en de NAVO is. Demonstranten zwaaiden woensdag voor het parlementsgebouw met vlaggen van de EU en draaiden luid Ode an die Freude van Beethoven, het officiële Europese volkslied.
Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, liet woensdag weten de situatie in Georgië "met grote zorg" te volgen en het geweld in Tbilisi te veroordelen. Ze vindt dat de regering naar de burgers op straat moet luisteren. "Het Georgische volk wil een Europese toekomst voor zijn land."
Kandidaat-lidstaat
Georgië is sinds december officieel een kandidaat-lidstaat van de EU. Het blok heeft vaker zorgen uitgesproken over de omstreden wet en Von der Leyen wil nu dat die wordt ingetrokken, anders kan het land geen nieuwe stappen zetten in het toetredingsproces. "Georgië staat op een kruispunt. Het moet koers houden op de weg naar Europa."
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran was dit weekend "slechts enkele centimeters" verwijderd van een akkoord met de Verenigde Staten, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. In Pakistan vonden dit weekend onderhandelingen plaats tussen Iraanse en Amerikaanse delegaties.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De leider van de oppositiepartij die aan kop gaat in de Hongaarse parlementsverkiezingen, Péter Magyar, heeft zondagavond de "marionetten" van Viktor Orbán opgeroepen om af te treden. Inmiddels is 96,37 procent van de stemmen geteld en staat Magyars partij Tisza op 138 van de 199 zetels in het parlement. Dat is een tweederde meerderheid.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Europese leiders hebben verheugd gereageerd op de voorlopige uitslagen van de Hongaarse parlementsverkiezingen van zondag. Daarin is de Tisza-partij van de centrumrechtse uitdager Peter Magyar op weg naar een ruime overwinning op regeringspartij Fidesz van premier Viktor Orbán.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft de winst geclaimd in de parlementsverkiezingen van zondag. Op Facebook laat hij weten dat premier Viktor Orbán hem gefeliciteerd heeft. Eerste tellingen door het Kiesbureau maakten duidelijk dat Magyars partij Tisza op een grote overwinning afstevent.
4 uur geleden