Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weer confrontaties met politie bij pro-Europese protesten Georgië

Weer confrontaties met politie bij pro-Europese protesten Georgië

TBILISI (ANP/RTR) - In Georgië is het opnieuw tot confrontaties gekomen tussen pro-Europese demonstranten en de politie. Agenten gebruikten onder meer traangas en flitsgranaten om de menigte uit elkaar te drijven.

Net als dinsdag en diverse andere dagen in de afgelopen weken hadden tienduizenden mensen zich verzameld in het centrum van Tbilisi. Ze protesteerden tegen een nieuwe wet die gericht is op "buitenlandse agenten". De wet wordt ook wel "de Russische wet" genoemd, omdat die sterk lijkt op een maatregel van het Kremlin en omdat die potentieel de democratie en de persvrijheid inperkt. Organisaties die meer dan 20 procent van hun budget uit het buitenland ontvangen, worden aangemerkt alsof ze de belangen van andere staten dienen.

Dinsdag stemde het parlement in een eerste lezing al voor de wet, woensdag gebeurde dat bij de tweede lezing opnieuw. Bij een derde goedkeuring moet alleen de president de wet nog ondertekenen voordat die van kracht wordt.

Reactie Von der Leyen

De wet krijgt veel kritiek uit het Westen en van de bevolking, die overwegend voor aansluiting bij de Europese Unie en de NAVO is. Demonstranten zwaaiden woensdag voor het parlementsgebouw met vlaggen van de EU en draaiden luid Ode an die Freude van Beethoven, het officiële Europese volkslied.

Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, liet woensdag weten de situatie in Georgië "met grote zorg" te volgen en het geweld in Tbilisi te veroordelen. Ze vindt dat de regering naar de burgers op straat moet luisteren. "Het Georgische volk wil een Europese toekomst voor zijn land."

Kandidaat-lidstaat

Georgië is sinds december officieel een kandidaat-lidstaat van de EU. Het blok heeft vaker zorgen uitgesproken over de omstreden wet en Von der Leyen wil nu dat die wordt ingetrokken, anders kan het land geen nieuwe stappen zetten in het toetredingsproces. "Georgië staat op een kruispunt. Het moet koers houden op de weg naar Europa."

Meer uit Buitenland

Argentinië: Bolsonaro op weg naar Ecuador

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Senator Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor, is via Argentinië naar Ecuador gereisd, meldden Argentijnse autoriteiten. Eerder hadden bronnen gemeld dat hij onderweg was naar de VS, waar hij op een visum kan rekenen.

14 minuten geleden
Verkiezingen Israël: regeringsblok Netanyahu blijft aan kop

JERUZALEM (ANP) - Met iets meer dan de helft van de stemmen geteld in Israël blijft het blok van premier Benjamin Netanyahu aan kop met 56 zetels. Dat maakte de kiescommissie rond 07.45 uur Israëlische tijd bekend, aldus The Times of Israel.

1 uur geleden
Trump over verkiezingen: Netanyahu heeft het erg goed gedaan

TEXAS (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn Israëlische collega Benjamin Netanyahu het erg goed gedaan. Dat zei hij tegen verslaggevers nadat hij een bijeenkomst in Texas had bijgewoond, zo bericht The Times of Israel.

2 uur geleden
Trump over komst Bolsonaro naar VS: het zijn aardige mensen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump staat achter de komst van de Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro naar de Verenigde Staten. Hij zei dat woensdag tegen verslaggevers. Bolsonaro vertrok naar de VS nadat hij zondag de presidentsverkiezingen had verloren.

2 uur geleden
Zelensky: vooruitgang aan het front, inclusief nieuwe operatie

KYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn land terrein heroverd met een reeks offensieven, waaronder een operatie die niet eerder was aangekondigd. Hij zei dat dinsdag in zijn avondlijke videotoespraak.

3 uur geleden
VS verstrekken visa aan Flávio Bolsonaro en familieleden

WASHINGTON (ANP) - Flávio Bolsonaro en leden van zijn familie hebben een visum voor de Verenigde Staten gekregen. Dat heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gemeld, aldus The Washington Post.

3 uur geleden
VS: kosten van oorlog tegen Iran lopen sterk op

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft tot nu toe meer dan 47 miljard dollar uitgegeven aan de oorlog tegen Iran. Dat is ruim 25 procent meer dan de raming van het ministerie van Defensie ⁠in juli. Dat blijkt uit gegevens van het Pentagon ​die persbureau Reuters heeft ingezien.

4 uur geleden