Weduwe Navalny wil dat EU verkiezingsuitslag Rusland niet erkent
BRUSSEL (ANP/RTR) - De weduwe van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny heeft de EU gevraagd de uitslag van de Russische verkiezingen niet te erkennen. "Een president die zijn belangrijkste politieke tegenstander heeft gedood, kan per definitie geen legitimiteit hebben", verklaarde Joelia Navalnaja tegenover EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
Navalnaja gaf de speech maandag, maar de tekst kwam pas later naar buiten. Ze mocht spreken in Brussel na de dood van haar echtgenoot in een Russische strafkolonie. Het overlijden van Navalny zorgt in het Westen voor grote verontwaardiging. Het Kremlin heeft tegengesproken dat het iets te maken heeft met de dood van de prominente tegenstander van president Vladimir Poetin.
In Rusland worden komende maand weer presidentsverkiezingen gehouden. Poetin wil dan herkozen worden voor een nieuwe ambtstermijn van zes jaar. Hij domineert de Russische politiek al twee decennia en zal ook dit keer naar verwachting eenvoudig winnen.
De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, wil niet op voorhand al aangeven of de verkiezingsuitslag erkend gaat worden. "Laten we kijken of er nog een verrassing komt en ze toch vrij, democratisch en transparant gaan worden", zei een woordvoerder. Die benadrukte wel dat verkiezingen in bezette Oekraïense gebieden uiteraard niet worden erkend.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft fel uitgehaald naar acteur George Clooney, nadat bekend was geworden dat de Hollywoodster de Franse nationaliteit heeft gekregen. Trump greep het nieuws aan om zowel de acteur als de Franse regering te bekritiseren.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.
4 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro verlaat donderdag de privékliniek waar hij werd geopereerd en keert dan terug naar de cel waar hij een gevangenisstraf van 27 jaar uitzit. Dat meldt zijn medisch team.
4 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in zijn nieuwjaarsboodschap zijn vertrouwen in vrede in Oekraïne benadrukt. "We geloven in vrede, zullen ervoor vechten en ervoor werken."
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.
7 uur geleden