Weduwe en oud-premier aangeklaagd in moordzaak oud-president Haïti
PORT-AU-PRINCE (ANP) - In het onderzoek naar de moord op de Haïtiaanse president Jovenel Moïse in 2021 heeft een rechter onder anderen zijn weduwe, een oud-premier en oud-chef van de nationale politie in beschuldiging gesteld. Volgens een gelekt document zijn in totaal zo'n vijftig verdachten aangeklaagd.
Volgens het 122 pagina's tellende document van rechter Walther Wesser Voltaire, openbaar gemaakt door de nieuwssite AyiboPost, spande de weduwe van de president, Martine Moïse, samen met voormalig premier Claude Joseph om de president te vermoorden en hem zelf op te volgen.
Moïse werd doodgeschoten toen gewapende mannen in de nacht van 7 juli 2021 zijn slaapkamer in Port-au-Prince binnendrongen. Daarbij raakte de voormalige first lady gewond. Het bevel van de rechter vraagt de arrestatie van de verdachten.
Moïse heeft nog niet gereageerd op de beschuldigingen. Joseph zei aan de Miami Herald dat de opvolger van de president, premier Ariel Henry, de belangrijkste begunstigde was van de moord en nu "het Haïtiaanse rechtssysteem tot wapen maakt" om tegenstanders te vervolgen in "een klassieke staatsgreep".
Premier Henry heeft beloofd om verkiezingen te houden, maar heeft deze voor onbepaalde tijd uitgesteld, naar zijn zeggen door de grote onveiligheid in het noodlijdende land, waar zwaarbewapende criminele bendes het grootste deel van de hoofdstad controleren. Kenia maakt zich op om met een VN-macht de politie bij te staan.
In een afzonderlijke zaak staan in Miami momenteel elf verdachten terecht voor de moord op Jovenel Moïse. Zes van hen hebben schuldig gepleit aan een plan om Moïse te kidnappen, dat op het laatste moment een moordaanslag werd.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland looft 1 miljoen euro uit voor de gouden tip rond de brandstichting die begin januari leidde tot grootschalige en langdurige stroomuitval in Berlijn. Dat meldt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De kabelsabotage werd opgeëist door de linksextremistische Vulkangruppe. Tot nu toe is nog niet vastgesteld wie achter de aanslag zit.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is sprake van een alarmerende toename van antisemitisme, die gepaard gaat met een sterke stijging van racisme, intolerantie en haat, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Daarom is de Holocaustherdenking dit jaar extra urgent", meldt ze dinsdag in een verklaring.
1 uur geledenTOKYO (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft in ieder geval één raket afgevuurd richting Japan. Dat meldt onder meer de Zuid-Koreaanse krijgsmacht, die spreekt van een ongeïdentificeerd projectiel. Dat zou zo'n 350 kilometer hebben gevlogen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Amerikaanse immigratiedienst ICE gaat helpen bij de beveiliging van de Winterspelen, meldt de dienst aan persbureau AFP. ICE gaat een beveiligingsdienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ondersteunen, onder Italiaans gezag. De Italiaanse autoriteiten ontkenden aanvankelijk dat de dienst een rol zou spelen, maar zeiden later dat de dienst alleen helpt bij de beveiliging van de Amerikaanse delegatie.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De EU en India hebben dinsdag een handtekening gezet onder een zogenoemd veiligheids- en defensiepartnerschap. Daarmee wordt toegezegd dat India en de EU meer zullen gaan samenwerken op het gebied van defensie, maritieme veiligheid, cyberaanvallen en terrorismebestrijding.
3 uur geledenBANDUNG (ANP/RTR) - Bij de recente aardverschuivingen op West-Java zijn 23 militairen om het leven gekomen. De mariniers waren zaterdag bezig met oefeningen toen ze door het weer werden overvallen. Dinsdag is bevestigd dat zij het niet hebben overleefd.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De winterstorm die over de Verenigde Staten trekt, heeft al aan zeker 23 mensen het leven gekost, meldt persbureau AFP op basis van een eigen inventarisatie. De dodelijke slachtoffers vielen door onderkoeling en ongelukken met onder meer sneeuwruimers en sleeën. In New York werden zeker acht mensen dood aangetroffen op straat tijdens het winterse noodweer. Er wordt nog onderzocht of al deze sterfgevallen direct aan de storm kunnen worden toegeschreven.
5 uur geleden