Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weduwe en oud-premier aangeklaagd in moordzaak oud-president Haïti

Weduwe en oud-premier aangeklaagd in moordzaak oud-president Haïti

PORT-AU-PRINCE (ANP) - In het onderzoek naar de moord op de Haïtiaanse president Jovenel Moïse in 2021 heeft een rechter onder anderen zijn weduwe, een oud-premier en oud-chef van de nationale politie in beschuldiging gesteld. Volgens een gelekt document zijn in totaal zo'n vijftig verdachten aangeklaagd.

Volgens het 122 pagina's tellende document van rechter Walther Wesser Voltaire, openbaar gemaakt door de nieuwssite AyiboPost, spande de weduwe van de president, Martine Moïse, samen met voormalig premier Claude Joseph om de president te vermoorden en hem zelf op te volgen.

Moïse werd doodgeschoten toen gewapende mannen in de nacht van 7 juli 2021 zijn slaapkamer in Port-au-Prince binnendrongen. Daarbij raakte de voormalige first lady gewond. Het bevel van de rechter vraagt de arrestatie van de verdachten.

Moïse heeft nog niet gereageerd op de beschuldigingen. Joseph zei aan de Miami Herald dat de opvolger van de president, premier Ariel Henry, de belangrijkste begunstigde was van de moord en nu "het Haïtiaanse rechtssysteem tot wapen maakt" om tegenstanders te vervolgen in "een klassieke staatsgreep".

Premier Henry heeft beloofd om verkiezingen te houden, maar heeft deze voor onbepaalde tijd uitgesteld, naar zijn zeggen door de grote onveiligheid in het noodlijdende land, waar zwaarbewapende criminele bendes het grootste deel van de hoofdstad controleren. Kenia maakt zich op om met een VN-macht de politie bij te staan.

In een afzonderlijke zaak staan in Miami momenteel elf verdachten terecht voor de moord op Jovenel Moïse. Zes van hen hebben schuldig gepleit aan een plan om Moïse te kidnappen, dat op het laatste moment een moordaanslag werd.

Meer uit Buitenland

Zwitserse functionarissen onderzocht na brand Crans-Montana

CRANS-MONTANA (ANP/AFP) - Het onderzoek naar de dodelijke brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana richt zich nu ook op twee lokale veiligheidsfunctionarissen, melden Zwitserse media. De lokale autoriteiten maakten eerder bekend dat de zaak sinds 2019 niet meer was geïnspecteerd.

19 minuten geleden
Iran heeft volgens leger duizend nieuwe drones

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen duizend nieuwe drones toegevoegd aan hun wapenarsenaal. Er zal volgens de strijdkrachten "een verwoestend antwoord" komen indien het land wordt aangevallen.

33 minuten geleden
Doodgeschoten Alex Pretti eerder in conflict met federaal agenten

MINNEAPOLIS (ANP) - Er is nieuw videobeeld opgedoken van de onlangs in Minneapolis door de grenspolitie doodgeschoten Alex Pretti. In de beelden, die onder meer door de BBC en de familie van Pretti zijn geverifieerd, is te zien hoe hij schreeuwt naar federale agenten en tegen een van hun auto's trapt. Daarop wordt hij naar de grond gewerkt. De beelden zijn van 13 januari, elf dagen voordat hij werd doodgeschoten.

49 minuten geleden
EU wil arbeidsmigratie inzetten om economie te versterken

BRUSSEL (ANP) - Brussel wil tekorten op de arbeidsmarkt dichten door meer in te zetten op legale migratie. "De EU moet ernaar streven de aantrekkelijkste plek te worden in de wereldwijde concurrentie om talent", schrijft de Europese Commissie in haar donderdag gepresenteerde migratiestrategie voor de komende vijf jaar. Hiermee versterkt de EU haar concurrentievermogen, aldus de Commissie.

51 minuten geleden
Rusland en Oekraïne ruilen opnieuw omgekomen militairen

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft duizend omgekomen Oekraïense militairen overgeleverd aan Kyiv. Dat meldt de Russische staatstelevisiezender Russia Today. In ruil voor de overdracht ontving Moskou 38 omgekomen Russische militairen. Kyiv heeft de ontvangst van de militairen bevestigd.

1 uur geleden
Dodental storm Portugal loopt op, veel huizen zonder stroom

LISSABON (ANP/AFP/DPA) - In Portugal is het dodental na storm Kristin opgelopen naar zeker vijf. Onder de slachtoffers is volgens lokale media een Nederlandse vrouw. Honderdduizenden huishoudens zitten als gevolg van het noodweer nog zonder stroom.

1 uur geleden
Bondskanselier Merz wil meer politiek zelfvertrouwen voor Europa

BERLIJN (ANP/DPA) - Europa moet de taal van de machtspolitiek leren spreken, zegt bondskanselier Friedrich Merz. De Duitse regeringsleider vindt dat meer politiek zelfvertrouwen nodig is in een opkomende wereld van grootmachten. Hij zei dit in een speciale toespraak over de buitenlandse politiek in de Bondsdag.

2 uur geleden