Weduwe en oud-premier aangeklaagd in moordzaak oud-president Haïti
PORT-AU-PRINCE (ANP) - In het onderzoek naar de moord op de Haïtiaanse president Jovenel Moïse in 2021 heeft een rechter onder anderen zijn weduwe, een oud-premier en oud-chef van de nationale politie in beschuldiging gesteld. Volgens een gelekt document zijn in totaal zo'n vijftig verdachten aangeklaagd.
Volgens het 122 pagina's tellende document van rechter Walther Wesser Voltaire, openbaar gemaakt door de nieuwssite AyiboPost, spande de weduwe van de president, Martine Moïse, samen met voormalig premier Claude Joseph om de president te vermoorden en hem zelf op te volgen.
Moïse werd doodgeschoten toen gewapende mannen in de nacht van 7 juli 2021 zijn slaapkamer in Port-au-Prince binnendrongen. Daarbij raakte de voormalige first lady gewond. Het bevel van de rechter vraagt de arrestatie van de verdachten.
Moïse heeft nog niet gereageerd op de beschuldigingen. Joseph zei aan de Miami Herald dat de opvolger van de president, premier Ariel Henry, de belangrijkste begunstigde was van de moord en nu "het Haïtiaanse rechtssysteem tot wapen maakt" om tegenstanders te vervolgen in "een klassieke staatsgreep".
Premier Henry heeft beloofd om verkiezingen te houden, maar heeft deze voor onbepaalde tijd uitgesteld, naar zijn zeggen door de grote onveiligheid in het noodlijdende land, waar zwaarbewapende criminele bendes het grootste deel van de hoofdstad controleren. Kenia maakt zich op om met een VN-macht de politie bij te staan.
In een afzonderlijke zaak staan in Miami momenteel elf verdachten terecht voor de moord op Jovenel Moïse. Zes van hen hebben schuldig gepleit aan een plan om Moïse te kidnappen, dat op het laatste moment een moordaanslag werd.
Meer uit Buitenland
TAIPEI (ANP/AFP/RTR) - China is dinsdag begonnen aan de tweede dag van grootschalige militaire oefeningen rond Taiwan die een volledige blokkade van het eiland simuleren. Taipei spreekt van "militaire intimidatie", waarbij met scherp wordt geschoten op zee en in de lucht.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Sarina Wiegman is door de Britse koning Charles benoemd tot Honorary Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (DBE) voor haar uitzonderlijke bijdrage aan het voetbal. De 56-jarige Nederlandse won als bondscoach van de Engelse voetbalsters afgelopen zomer het EK.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land de oorlog tegen Rusland alleen kan winnen als de Verenigde Staten blijven helpen. Zonder die steun wordt het volgens hem erg moeilijk voor Oekraïne, zei Zelensky maandag in een interview met de Amerikaanse zender Fox News.
5 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De vader en zoon die verantwoordelijk worden gehouden voor de dodelijke aanslag op Bondi Beach op 14 december hebben volgens de politie alleen gehandeld. Er zijn geen aanwijzingen dat het tweetal deel uitmaakte van een grotere terreurcel of werd aangestuurd door anderen.
5 uur geledenRIGA (ANP/DPA) - Letland heeft de bouw van een hek langs de hele grens met Rusland afgerond. De regering in Riga had daartoe besloten na de Russische inval in Oekraïne. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Rihards Kozlovskis vormt Rusland ook een bedreiging voor Letland en moet de grens daarom goed bewaakt worden.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De wederopbouw in de Gazastrook zal volgens de Amerikaanse president Donald Trump binnenkort beginnen. Trump ontvangt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zei bij zijn aankomst dat hij ook hoopt dat de volgende fase van het staakt-het-vuren snel zal ingaan.
11 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De VS hebben een aanmeerplek in Venezuela aangevallen waar drugstransporten zouden worden voorbereid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in reactie op vragen van journalisten voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in zijn resort Mar-a-Lago. Volgens Trump zou er een "flinke explosie" hebben plaatsgevonden. Bewijs voor zijn claim leverde hij niet, noch details. Desgevraagd wilde Trump geen antwoord geven op de vraag welke instantie verantwoordelijk was voor de vermeende aanval.
11 uur geleden