Wederopbouwconferentie Oekraïne levert 60 miljard euro op
LONDEN (ANP/AFP) - Op een internationale wederopbouwconferentie in Londen hebben buitenlandse donoren gezamenlijk 60 miljard euro toegezegd aan Kyiv. Volgens de Britse minister van Buitenlandse Zaken James Cleverly, die de conferentie voorzat, moet het geld "economische stabiliteit garanderen op korte en middellange termijn".
Het grootste deel van het bedrag, 50 miljard euro, komt van de Europese Unie en wordt uitbetaald tussen nu en 2027. Het Verenigd Koninkrijk heeft 2,7 miljard euro beloofd over een periode van drie jaar.
Het is opmerkelijk dat er zoveel geld is toegezegd, "aangezien de bijeenkomst oorspronkelijk niet bedoeld was als een donorconferentie", aldus Cleverly na afloop. Tegelijkertijd is duidelijk dat Kyiv op lange termijn nog veel meer geld nodig zal hebben om het land opnieuw op te bouwen en alle schade te herstellen. Volgens huidige schattingen zal dat minstens 400 miljard dollar kosten.
Premier Denys Shmygal van Oekraïne was aanwezig op de conferentie en gaf aan "dit jaar al te willen beginnen met de wederopbouw van zijn land, zonder te wachten op het einde van de oorlog". Hij was ook verheugd dat de meeste deelnemers erkenden dat Rusland financieel moet opdraaien voor de verwoestingen die het heeft veroorzaakt.
Meer uit Buitenland
URDA (ANP/AFP) - In Spanje zijn nog eens tien buitenlandse slachtoffers van het treinongeluk van vorige week geïdentificeerd. Vier van hen kwamen uit de Verenigde Staten en de anderen uit Canada, Japan, Argentinië, Mexico, Tunesië en Tsjechië. Eerder werden de identiteiten van een Frans en een Portugees slachtoffer vastgesteld.
3 uur geledenOLESJKY (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren dat de afgelopen dagen om humanitaire redenen van kracht was rond de Oekraïense stad Olesjky, is zoals gepland beëindigd. Dat verklaarde de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten Dmytro Loebinets zondagavond. Rusland meldde eerder al de humanitaire operatie te hebben afgerond.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Amnesty International zegt dat komende winter een nieuwe humanitaire ramp dreigt in Oekraïne. Russische autoriteiten, waaronder president Vladimir Poetin, kondigden eerder aan de energie-infrastructuur in Oekraïne opzettelijk te zullen aanvallen. De mensenrechtenorganisatie verwacht dat dit grote problemen zal veroorzaken voor burgers in het land.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Een officiële app die door Oekraïners wordt gebruikt om op de hoogte te blijven van dreigende Russische luchtaanvallen, is gehackt. Dat bevestigt een woordvoerder van de Oekraïense luchtmacht zondagavond.
6 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is bereid de Russische president Vladimir Poetin te ontmoeten voor rechtstreekse gesprekken in Turkije. Dat zei hij zondag in een interview met de zender CNN Türk. "We zijn er klaar voor", antwoordde Zelensky op de vraag of hij bereid zou zijn Poetin in Turkije te ontmoeten.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat op twee tankers explosies hebben plaatsgevonden nadat ze in de Straat van Hormuz op zeemijnen waren gevaren. Een van de schepen, een supertanker, staat in brand. Dat melden Iraanse staatsmedia, waaronder persbureau IRNA.
8 uur geledenLANSING (ANP/BLOOMBERG) - Afgevaardigde Haley Stevens, die de Democratische voorverkiezing voor een Senaatszetel namens de Amerikaanse staat Michigan verloor, heeft haar steun uitgesproken voor de Republikeinse kandidaat Mike Rogers. Hiermee is de breuk met de Democratische kandidaat Abdul El-Sayed definitief.
9 uur geleden