Watertekort in Nederland, extra maatregelen nodig vanwege droogte
DEN HAAG (ANP) - In Nederland is sprake van een watertekort. Dat meldt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na een advies van de Landelijke Coördinatiecommissie Waterverdeling om naar dit niveau op te schalen. Overheden en drinkwaterbedrijven buigen zich over nieuwe maatregelen om het water te verdelen, al is nog niet zeker wat die inhouden.
Als voorbeelden van maatregelen noemt het ministerie de inzet van de stuwen in rivieren en het voorbereiden van extra pompen. Mogelijk wordt de stuw in de Lek bij Hagestein iets opengezet om extra zoet water naar het westen te laten stromen en zout water terug te dringen.
De stap heeft vooral gevolgen voor het overleg, zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. "Het wordt makkelijker om bepaalde maatregelen in te zetten, vooral als die meerdere regio's treffen."
Droogstaande sloten
De waterstanden van de rivieren zijn verder verslechterd. "In bepaalde regio's staan de sloten droog", aldus de woordvoerder. "Dat is de afgelopen weken niet beter geworden en gaat de komende weken ook niet veel beter worden."
Het ministerie benadrukt dat er genoeg drinkwater beschikbaar blijft. Het advies blijft om "bewust" met drinkwater om te gaan. De Rijksoverheid raadt mensen onder meer aan om korter te douchen, de kraan dicht te draaien tijdens het tandenpoetsen en de vaatwasser alleen aan te zetten als die vol is.
Prioriteiten
Sommige zaken komen eerder in aanmerking voor het schaarse water dan andere. De stabiliteit van dijken staat bijvoorbeeld in de hoogste categorie, terwijl recreatie en binnenvisserij onderaan staan. De drinkwatervoorziening staat ook hoog op de ladder. De maatregelen om met de droogte om te gaan, zijn erop gericht om die volgorde in stand te houden, zodat water naar de belangrijkste dingen gaat.
Volgens het landelijke draaiboek over droogte komt een watertekort ongeveer eens in de vijf jaar voor. Er is nog één hogere stap, namelijk een (dreigende) landelijke crisis. Dat gebeurt eens in de tien à twintig jaar. Het kabinet beslist over die stap.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft vier verdachten aangehouden nadat vrijdag een drugslab werd aangetroffen in de Meidoornstraat in Den Haag. Vrijdagmiddag werd in de woning al een 39-jarige man uit Den Haag aangehouden. Hij zat "onder de vloeistoffen" en werd naar het ziekenhuis gebracht. Later werden nog drie andere verdachten aangehouden, meldt de politie zaterdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op verschillende wegen naar Zuid-Europese vakantiebestemmingen is het erg druk met vakantieverkeer. Het loopt vast op de gebruikelijke punten waar het elke zomer filerijden is, zegt een woordvoerder van de ANWB.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na het zinken van een duwboot in de Coenhaven in Amsterdam is een opvarende vermist geraakt. Er is gezocht met een sonarboot en meerdere duikteams, maar dat heeft niets opgeleverd. Politie en veiligheidsregio gaan ervan uit dat deze persoon niet meer leeft en spreken van een bergingsoperatie.
2 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt komende week goed weer voor deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse. Weeronline verwacht "ronduit gunstige" weersomstandigheden voor het lopen van lange afstanden, met middagtemperaturen van 20 tot 22 graden. Dat is volgens de weerdienst iets minder warm dan gebruikelijk, als het eind juli ruim 24 graden is in de regio Nijmegen. "Die paar graden lager is iets gunstiger voor het leveren van lichamelijke inspanning, maar het is niet zo fris dat je tijdens pauzes sterk afkoelt."
4 uur geledenDe familie van de eerder deze week overleden acteur Cees Geel heeft een digitaal condoleanceregister geopend. De nabestaanden vragen ook het publiek om op deze pagina herinneringen aan Geel en zijn werk te delen.
6 uur geledenLICHTENVOORDE (ANP) - Ook de tweede stuntman die zich op het Achterhoekse festival de Zwarte Cross heeft gewaagd aan de "katapultsprong" is gewond geraakt. Laurent Arrabito heeft bij de landing zijn enkel gebroken, meldt de organisatie vrijdagavond op Instagram. Donderdag moest collega-stuntman Jim van Nes al naar het ziekenhuis toen hij na de sprong van 75 meter verkeerd terechtkwam. Vanwege het uitvallen van de stuntmannen wordt de katapultstunt de komende dagen niet meer uitgevoerd.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Marokkaanse autoriteiten hebben met hulp van hacksoftware geprobeerd journalisten te bespioneren, onder wie een Nederlandse correspondent. Dat schrijft de Spaanse krant El Confidencial op basis van een lijst die het in handen heeft met daarop mobiele nummers die de Marokkaanse inlichtingendienst tussen 2018 en 2019 probeerde te hacken.
13 uur geleden