
Waterstand in Markermeer was historisch hoog
HEERHUGOWAARD (ANP) - Het Markermeer heeft in de afgelopen dagen tussen Hoorn en Amsterdam een historisch hoog waterpeil bereikt, aldus hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Het meerpeil heeft op 45 centimeter boven NAP gestaan en op sommige plekken zelfs nog hoger. Dat is nog nooit eerder gebeurd volgens het schap. Het peil daalt sinds maandagavond. Dinsdagmorgen was de stand volgens Rijkswaterstaat nog hoog, maar al gezakt naar 31 centimeter boven NAP.
Het water in het meer kon zo stijgen door langdurige regen, achtereenvolgende hoge waterstanden op de grote rivieren en weinig spuimogelijkheden doordat de wind steeds uit een ongunstige richting waaide. Het peil in het IJsselmeer bleef steeds hoger dan dat van het Markermeer, waardoor er geen Markermeerwater naar het IJsselmeer geloosd kon worden. Het peil van het IJsselmeer is nu lager en er kan goed water gespuid worden op de Waddenzee. Rijkswaterstaat verwacht daarom dat het waterpeil van het Markermeer en ook van de Veluwerandmeren dinsdag verder zal zakken.
De dijk rond Marken heeft de hoogwaterpiek van maandagavond laat goed doorstaan, volgens de gemeente Waterland. De dijk staat op de nominatie om verstevigd te worden en daarvoor was al een proefvak aangelegd. Dat liep in het weekeinde onder water en is nu extra beveiligd met big bags. Dinsdag lopen waterbeheerders een inspectieronde langs de hele dijk om de veiligheid in ogenschouw te nemen. In Monnickendam zijn de kades die onder water waren gelopen spekglad geworden door de vorst. Waterland raadt bezoekers met klem aan om achter geplaatste afzettingen te blijven.
Rijkswaterstaat verwacht dat het dinsdag boven het Markermeer nog vrij hard zal waaien. Wateroverlast in buitendijkse gebieden door hoge golven blijft daarom mogelijk, ondanks het dalende meerpeil. Woensdag zal de situatie iets verbeteren, aldus de waterbeheerder.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - In een groot deel van Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, doordat het al een tijdje niet heeft geregend en er voorlopig ook geen neerslag wordt verwacht. In zeker twaalf van de vijfentwintig veiligheidsregio's is fase 2 van kracht. In onder meer Zeeland, Limburg en het noordoostelijk deel van het land geldt nog de lagere fase1.
1 uur geledenMIDDENBEEMSTER (ANP) - De rook van de grote brand die sinds de nacht woedt in een bedrijfspand aan de Insulindeweg in het Noord-Hollandse Middenbeemster trekt richting het dorp Neck en de A7, waarschuwt de veiligheidsregio. Omdat de rook over meerdere woonwijken trekt, is een tweede NL-Alert verstuurd.
2 uur geledenWIJLRE (ANP) - De politie heeft in het Limburgse Wijlre een man aangehouden na een dreigende situatie die urenlang duurde. Bij de aanhouding is een stroomstootwapen gebruikt, meldt de politie. Er is geen gevaar meer voor de omgeving.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van hitte in klaslokalen tot stijgende overstromingsrisico's - klimaatverandering heeft nu al "een aanzienlijke invloed" op de gezondheid en het welzijn van kinderen. UNICEF Nederland vraagt daar aandacht voor in een donderdag verschenen rapport.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een helikopter van de Amerikaanse luchtmacht is woensdagavond aangekomen op Schiphol, ziet een ANP-fotograaf. Mogelijk gaat het om de helikopter die de Amerikaanse president Donald Trump vervoert. Die heet dan, zodra de president erin zit, de Marine One. Het toestel is naar Nederland gebracht door een militair transportvliegtuig.
10 uur geledenRILLAND (ANP) - Op snelweg A58 zijn ter hoogte van het Zeeuwse Rilland twee volwassenen en een kind gewond geraakt door een ongeluk. Rond 18.15 uur botsten daar drie auto's op elkaar, meldt de politie. De slachtoffers zijn met spoed naar het ziekenhuis vervoerd. Over hun toestand is niets bekendgemaakt.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De drie politievakbonden en de Centrale Ondernemingsraad uiten in een brief aan de Tweede Kamer hun zorgen over financiële tekorten bij de politie. De organisatie verwacht een tekort van tientallen miljoenen in 2026 dat oploopt tot 300 miljoen euro in 2030, maakte demissionair justitieminister David van Weel (VVD) donderdag bekend.
15 uur geleden