Waterstand in Markermeer was historisch hoog
HEERHUGOWAARD (ANP) - Het Markermeer heeft in de afgelopen dagen tussen Hoorn en Amsterdam een historisch hoog waterpeil bereikt, aldus hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Het meerpeil heeft op 45 centimeter boven NAP gestaan en op sommige plekken zelfs nog hoger. Dat is nog nooit eerder gebeurd volgens het schap. Het peil daalt sinds maandagavond. Dinsdagmorgen was de stand volgens Rijkswaterstaat nog hoog, maar al gezakt naar 31 centimeter boven NAP.
Het water in het meer kon zo stijgen door langdurige regen, achtereenvolgende hoge waterstanden op de grote rivieren en weinig spuimogelijkheden doordat de wind steeds uit een ongunstige richting waaide. Het peil in het IJsselmeer bleef steeds hoger dan dat van het Markermeer, waardoor er geen Markermeerwater naar het IJsselmeer geloosd kon worden. Het peil van het IJsselmeer is nu lager en er kan goed water gespuid worden op de Waddenzee. Rijkswaterstaat verwacht daarom dat het waterpeil van het Markermeer en ook van de Veluwerandmeren dinsdag verder zal zakken.
De dijk rond Marken heeft de hoogwaterpiek van maandagavond laat goed doorstaan, volgens de gemeente Waterland. De dijk staat op de nominatie om verstevigd te worden en daarvoor was al een proefvak aangelegd. Dat liep in het weekeinde onder water en is nu extra beveiligd met big bags. Dinsdag lopen waterbeheerders een inspectieronde langs de hele dijk om de veiligheid in ogenschouw te nemen. In Monnickendam zijn de kades die onder water waren gelopen spekglad geworden door de vorst. Waterland raadt bezoekers met klem aan om achter geplaatste afzettingen te blijven.
Rijkswaterstaat verwacht dat het dinsdag boven het Markermeer nog vrij hard zal waaien. Wateroverlast in buitendijkse gebieden door hoge golven blijft daarom mogelijk, ondanks het dalende meerpeil. Woensdag zal de situatie iets verbeteren, aldus de waterbeheerder.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Duitse bondspresident Frank-Walter Steinmeier en zijn vrouw Elke Büdenbender gaan tijdens hun aanstaande staatsbezoek aan Nederland samen met het koningspaar onder meer langs bij het Nationaal Holocaustmuseum, het Internationaal Strafhof (ICC) en chipfabrikant ASML. De Rijksvoorlichtingsdienst maakte het volledige programma woensdag bekend. Het paar bezoekt Nederland van 9 tot en met 11 juni.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In het H'ART Museum in Amsterdam is later dit jaar een bijzondere bruikleen te zien. Het is het schilderij La Blouse Roumaine (1940) van de Franse schilder Henri Matisse (1869-1954). Het hangt normaal in het Centre Pompidou in Parijs en wordt vrijwel nooit uitgeleend: dit wordt pas de tweede keer.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders van grote schermen krijgen veel aanvragen voor de wedstrijden van Oranje tijdens het WK voetbal. Met name voor de wedstrijd op 20 juni, als Nederland vanaf 19.00 uur tegen Zweden speelt, is grote belangstelling.
26 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - Drie slachtoffers van een grote zedenzaak in Apeldoorn eisen een publicatieverbod van een boek waarin hun zus vertelt over de mishandeling en het seksueel misbruik in het strenggelovige gezin. Vrijdagmiddag dient bij de rechtbank in Arnhem een kort geding, bevestigt advocaat Xander Sijmons.
36 minuten geledenBREDA (ANP) - De rechtbank in Breda heeft woensdag twaalf jaar cel opgelegd aan de 24-jarige Jordy C. voor de dodelijke schietpartij in een supermarkt in Vlissingen op 22 juni vorig jaar. Daarbij kwam de 44-jarige Thomas van Wanrooij om het leven.
53 minuten geledenTER APEL (ANP) - Van dinsdag op woensdag hebben ongeveer 140 asielzoekers de nacht doorgebracht in de opvang in congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, net als de nacht ervoor. Voor hen was geen plek in het opvangcentrum in Ter Apel. Zo'n 20 tot 30 mensen hebben ervoor gekozen om in Ter Apel te blijven en buiten te slapen, zegt een woordvoerster van het Rode Kruis.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft vorige week dinsdag op Schiphol een medewerker van een vrachtafhandelingsbedrijf aangehouden die mogelijk gegevens uit bedrijfssystemen met criminelen heeft gedeeld. Dat heeft de marechaussee woensdag bekendgemaakt.
3 uur geleden